НОВО Снимање на shsh2 со tsschecker за iOS

Дискусија во форумот 'iOS' започната од zokimk, 7 јан 2017.

 1. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.838
  Допаѓања:
  1.726
  Поени од трофеи:
  178
  Од последниве гласини изгледа ќе излезе џб за 10.2, освен за ајфон 7. За ајфон 7 џб ќе е до 10.1.1
  Како и да е, додека сеуште се потпишува 10.2 во прилог е tsschecker со кој преку command prompt може да си ги снимите shsh2 фајловите со кои после и да не се потпишува 10.2 со Prometheus алатката ќе може да си направите upgrade/downgrade.
  Параметрите кои ги користите во tsschecker се

  (ова е пример)

  -d iPhone9,1 -e 0x1E08A1208A0D26 -i 10.2 --buildid 14C92 -s --boardconfig d10ap

  -d iPhone9,1 - модел на уред кој може да го видите кога ке го конектирате на pc преку itunes
  -e ECID - исто може да го видите на pc со конекција на itunes
  -i - за која верзија на иос сеуште се потпишува и сакате да ги симнете shsh2
  --buildid - build број на верзијата на иос
  -s - параметар за снимање
  --boardconfig - тука пишувате кој модел на чип има, пример 6с со тсмц ако е ставате n66map

  Линк за download бидејќи е 3мб неможам да го закачам на форумот.

  Ако треба помош, пишете.
  Среќен празник на сите !
   
  На makedonce, ivan88, Dzepar и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: