Сликање со мобилен телефон

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Cakii, 5 окт 2016.

1. BokUre

BokUre GSM master

Член од:
    18 јан 2009
    Мислења:
    11.750
    Допаѓања:
    6.010
    Поени од трофеи:
    358
    Јас дека на десно влечев мислев се зголемува тоа се намалувало на десно шутер от... а исо не треба да се чепка

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

2. BokUre

BokUre GSM master

Член од:
    18 јан 2009
    Мислења:
    11.750
    Допаѓања:
    6.010
    Поени од трофеи:
    358
    Јас дека на десно влечев мислев се зголемува тоа се намалувало на десно шутер от... а исо не треба да се чепка

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

3. filipkir

filipkir GSM master

Член од:
    20 сеп 2011
    Мислења:
    2.298
    Допаѓања:
    1.800
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    Samsung Galaxy Note3
    РОМ/Верзија:
    KitKat 4.4.2
    Можеш и со исо-то да затемниш и да осветлиш слика, ама не би ти препорачал да го користиш овој метод на менување осветленост поради 2 причини:
    1. Ако сликите ти се претемни и ти сакаш да ги осветлиш со кревање на исо-то, ти уствари не дозволуваш повеќе светлина да падне на сензорот, туку ја зголемуваш осетливоста на сензорот. Секое зголемување на осетливоста на сензорот внесува непотребен Noise/ Noise reduction артефакти во фотографијата. Просто кажано, ќе успееш да добиеш посветли слики ама ќе имаш и повеќе шум на нив и ќе изгледаат лошо кога ќе ги гледаш на голем екран (ТV или PC)
    2. Втора причина поради која што јас избегавам да мењам ИСО е тоа што на мене многу полесно ми е да сменам EV (exposure value) вредност отколку да влегувам внатре во менија и субменија и да го барам да го сменам исото. Додека си играш со менијата, моментот што си сакал засекогаш да го овековечиш на фотографија може да ти избега :)

Порано се занимавав со фотографирање па уште ги памтам овие термини :)

На StalkeR и zokimk им се допаѓа ова.
  4. 995user

995user Познат Член

Член од:
    23 ное 2013
    Мислења:
    1.203
    Допаѓања:
    704
    Поени од трофеи:
    113
    Тука доаѓа до израз софтверот, да заврши работа во ауто, да не чепкаш параметри во мануал.

5. psyside

psyside GSM master

Член од:
    28 окт 2014
    Мислења:
    3.311
    Допаѓања:
    4.605
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    S7 Edge
    @BokUre, Koга сакаш да направиш по динамична слика, или повеќе да ги истакнеш сенките, (темните делови од сликата) стисни HDR on, не ауто или оф.

П.С. Подобро е да е на ауто, али за такви опкружувања - он форсирано.
    Сликите со EV+ горат, го мрзам тој ефект страшно. Јас на сите слики преку ден сум најмалце -0.2 така ми е повеќе контрастот изразен и сликата е по динамична.

6. 995user

995user Познат Член

Член од:
    23 ное 2013
    Мислења:
    1.203
    Допаѓања:
    704
    Поени од трофеи:
    113
    Зависи, HDR ОN кај мене вади позаматени слики, го оставам во Auto сам да одлучи кога треба.
    --- Споено дупло мислење, 10 окт 2016 ---
    Просто сум запрепастен дека своевремено најмоќниот Самсунг ја немал оваа опција.

7. psyside

psyside GSM master

Член од:
    28 окт 2014
    Мислења:
    3.311
    Допаѓања:
    4.605
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    S7 Edge
    Не е до Note-от, до верзијата на андроид е, он не го апдејтува,

8. 995user

995user Познат Член

Член од:
    23 ное 2013
    Мислења:
    1.203
    Допаѓања:
    704
    Поени од трофеи:
    113
    Знам, недозволиво е, Ноте е најмоќното и најпрофесионалното од Самсунг, недозволиво е што Самсунг решил да не стави основни опции за камера.

9. filipkir

filipkir GSM master

Член од:
    20 сеп 2011
    Мислења:
    2.298
    Допаѓања:
    1.800
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    Samsung Galaxy Note3
    РОМ/Верзија:
    KitKat 4.4.2
    Мислам дека и кога би ставил лолипоп, пак не би можел да мењам shutter speed. Не сум 100% сигурен за ова, ама мислам дека така беше. Јбг јест да телефонот беше најдоброто нешто од самсунг во 2013 година, ама сепак ретко кој телефон од таа година дозволуваше мануелно менување на shutter speed. HTC M8 знам дека ја имаше таа опција ама јас генерално не бев задоволен од камерата на тој телефон. Затоа и се решив за Ноте 3 :)

10. psyside

psyside GSM master

Член од:
    28 окт 2014
    Мислења:
    3.311
    Допаѓања:
    4.605
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    S7 Edge
    Не зборевме за shutter speed него за eкспозиција?

М8 најлоша камера евер.

Сподели преку: