Сервис за сите кинески мобилни телефони

Дискусија во форумот 'Кинески брендирани телефони и копии' започната од d3mobil, 3 мар 2008.

 1. d3mobil

  d3mobil Нов член

  Член од:
  29 фев 2008
  Мислења:
  62
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  0
  90% od kineskite telefoni pokazuvaat cudni defekti, kako resetiranje so sim kartica necitanje na sim b i x drugi problemi. Seto ova se poprava softverski, dokolku imate bilo kakvi problemi so vasiot kinez donesete go vo D-3 MOBIL.
  ili info na 02-3073-20 i 075-404-818
   
 2. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  слушам таму во Д3 мобил, добро го владеете кинескиот, и најубаво се разбирате со кинескиве телефони...

  само така продолжете \m/
   
  На mariomako му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  хехе.. баш вечерва ке ме заебеа со еден кинески Н95 црн. Посовршена копија немам видено. Имам доста искуство со телефониве, ама не мислев дека до толку ке направат копија. Едини тест кај што падна беше што не ги прифаќаше кодовите за симбиан. Среќа 5 минути пред да искочам на мсн го прашав Бошко како да проверам некој совет да ми даде зашто за 300 евра ми го нудеше и ми кажа поише работи да проверам, ама ова за кодовите немаше шанса да ми текне освен ако не проверев лајф тајмерот. Ќе ми отидеа 300 евра за кинеско гомно:D
   
 4. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.866
  Допаѓања:
  3.843
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  леле јанеее немој таков резил со кинески шит :!!!: за малце ќе ти те реметевме ако го купеше кинезот:D
  иначе и јас имам видено N73-ка во една наша мобилара во центар несакам да ја спомнувам, значи беше тееешка копија ама прво фаќање во рака се осеќа пластиката е по крута неквалитетна а + после проверувам лајф тајмер :) ма какви бре нема шанси не прима ништо
  п.с. немој некој да се излаже има се повеќе кинези кај нас и што е најлошо ги шиткаат како оргинал

  е неќе моќи ове ноќи :D

  а за сервис слушам у CHINA SHOPPING ќе праеле :D:D:D:D:D
  ШАЛА ЕЈЈ да не ме сфати некој озбилно :)
   
 5. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Абе ги знам кинеските телефони со тачскрин и тој нивниот оперативен систем. Ама ова брат ми или татко ми да ја држеше во рака немаше теорија да познае дека е кинеска. Оперативниот систем ептен личеше на симбианот, само што немаше 8гб него имаше 256мб:D
   
 6. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  ok малце забегавте со темава, Ханс ја отвори за да се изрекламира... можете да си отворите во подфорумчево општи дискусии за кинекси копии и дискутирајте таму.

  само ќе напоменам, дека кинеските телефоно оваа година (поточно до пред летово) ќе направат *BUM* кај нас, Бојан "мобилки" сеуште не е член на нашиов форум, најверојатно поради недоволно слободно време, а сепак дозна меѓу првите мобиларџии кои ги познавам, ми донесе една 6300 апла копија на оригиналната, мини усб конекција има која и функционира, батеријата е иста, полњачот е ист, чистината на екранот е иста, камерата е 2мегапикселна, си пишува убаво на неа NOKIA, позади под батеријата имаше и RM и сериски број и IMEI дури и за конектирање на F-Bus кабел за флешување :D кога ја уклучив се уклучи најнормално со нокиа логото, со нокиа старт ап песничката, кога влегов во менито си беше исто така GIRD но кога го заклучив телефонот се појави катанче :D

  значи - преостана кинескиве да ги разликуваме од оргиналот само шифри ако примаат, евентуално поискусните можат уште пред да им го извади дотичната личност од џеб да ја направат веќе разликата - но сигурното е со следниве неколку шифри кај нокиа

  *#92702689# - waranty - life time
  *#7780# - resset
  *#0000# version
  *#7760# - production number :D

  ај порано ги разликувавме, пр. имам нокиа Н73и видено со тач скрин, на прв поглед од излог изгледа исто како Н73та, само се гледа дека има тач скрин. позади 3-4 дупки за звучникот, поразлична батерија и сл.

  овие копи дури и маските им одговараат од оригиналот ееееј :mad:
   
 7. DoCi

  DoCi Нов член

  Член од:
  28 апр 2008
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  Не значи дека кинеските се познаваат само по кодовите од Нокиа. Нокиа N95 добро се познава дека е кинеска и по софтверот. Колку и да го прават кинезите телефонот хардверски оргинал на Нокиа, софтверски никогаш нема да го направат. Уште на самото пуштање на Кинеската N95 слушнете ја welcome музиката. Дали ви наликува на Нокиа? НЕ! После за да се уверите само пишете *“0000“ и ке биде доволно да се уверите дека тоа е кинеска Нокиа N95.
  Pozz......
   
 8. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Па да ама на прв поглед ептен личат. Веруј ми за малце ке ме прелажеа. Овој што го држев, ги споредував иконите со вистински симбианец, скорз исти беа. Едино нешто имаше катанец за заклучување.
   
 9. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  сега имам видено кинески целосно совршени копии на нокиа, единствено што неможеш да ги распознаеш е кога ќе инсталираш апликација или игра т.е. *.sis и *.jar не ги наоѓа како познати формати, иако имам видено и кинески што прифаќаат јава за симбиан тешко во скоро време, исто така ќе отидете во галеријата ќе видите и таму во темите кој формат се и слично.

  останато мн тешко и професионалец да ги препознае, оригинални батерии, оригинални полњачи, кутии, дата кабли го поврзуваш со пц ти дава опција за мас стораџ, пц суит, принтање, менито е потполно исто, ги користиш шифрите за нокиа како лајф тајмер, верзија и година на производство и ресет и се нормално си функционираат дури и мастер кодот е 12345 + што е најважно од сервисерска гледна точка - кинезиве имаат орг. декларации од нокиа иштампано пр. нокиа н95 од 8гб позади на декларацијата имаат имеи од н95ка и пишува верзија на фамилијата т.е. RM-320, читам по странскице форуми некои сервисери доста утки имаат напраено кога ќе им однесат кинеска н95ка ја ставаат на бокс - оти и fbus каблите дури одговараат и никако не им ја бутира :pos:
   
 10. DoCi

  DoCi Нов член

  Член од:
  28 апр 2008
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  Ako moze mala pomos za N95 CECT. Koga ke go stavam na USB, na telefonot mi pokazuva 3 funkcii: Mass Storage,Web cam i COM Port. I koga ke stisnam na bilo koja funkcija mi se pojavuva edno smajli i pisuva Done, a na PC Nisto ne mi se pojavuva kako New hardware, ne go naogja kako hardver PC-to. I sega neznam sto da napravam za da go povrzam so Pc. Inaku imam Vista, da ne e toa problem? Ako nekoj znae resenie neka pise...
  Pozzz......
   

Сподели преку: