Сервисери во Македонија ?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од sikki, 9 мар 2017.

 1. sikki

  sikki Нов член

  Член од:
  21 авг 2016
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  Samsung
  РОМ/Верзија:
  Galaxy S2
  Здраво, имам Nexus 6p пред околу 3 месеци ми падна мрежата скроз, телефонот не ми падна или нешто такво па не верувам дека е некој хардвер оштетен.

  Пред да ме истури некој со коментари како извади картичка и пак стави ја, пробав 300 чуда што читав по интернет и форумиве ама не помогна ништо. Поточно:
  -Други картици
  -Други картици во други телефони (работеа)
  -Factor reset
  -Downgrade од 7.0 Nougat на Marshmallow
  -Custom ROM (CHROMA) што овозможува Radio Bands да ги сетираш на Automatic
  -И уште еден тон ефтини ситници што не помогнаа

  Иначе мрежата падна сомнително 5-6 дена од кога упдејтнав на Nougat, тогаш беше бета верзија, немам пробано да го update-нам и да пробам пак бидејќи телефонот ми е на сервис веќе 3 месеци а сервисерот нема почнато да го прави :D :D :D.

  Затоа прашувам ако знаете некој кој би се нафатил да го поправи доколку може во Скопје, да ми препорачате?

  P.S Може не ми е во соодветна категорија постов, преместете го ако е така
   
 2. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.415
  Допаѓања:
  2.942
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Baseband, Modem и IMEI. Ништо се нема променето/пореметено или корумпирано?
  Знам дека звучи нелогично, но од искуство неколку стотици пати ми се има случено при софтверска интервенција - да се расипе хардверот кај некој уред, но тоа ќе го оставиме како алтернатива на лоша среќа :)
   
  На sikki и gug1 им се допаѓа ова.
 3. sikki

  sikki Нов член

  Член од:
  21 авг 2016
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  Samsung
  РОМ/Верзија:
  Galaxy S2
  IMEI е ок, Baseband Version - angler-03.61, modem не знам како да проверам..

  Иначе не спомнав дека телефонот детектира картичка (пр. ставив VIP картичка пишува VIP mk, Т-mobile картичка си пишува T-mobile али не добивам никаква мрежа)
  WiFi bluetooth си работат нормално...
   
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.415
  Допаѓања:
  2.942
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Мхм... ова значи дека ако отидеш во мобајл нетворск на мануелен начин да бараш мрежи ти ги наоѓа сите оператори ама ти кажува анејбл ту конект?
  Доколку имаш гаранција врати го на сток, би требало бесплатно да ти завршат работа ако не поминете во нашиот сервис, сме имале случаеви со сертификатите за серискиот број да имаат проблеми и операторите да ги детектираат уредите како да се на црна листа.
   

Сподели преку: