Рутирање на Xperia X10 со R2BA023 FW [Последен FW]

Дискусија во форумот 'Sony Ericsson Xperia [X10-mini-pro]' започната од divis, 2 сеп 2010.

 1. divis

  divis Android Lab Community

  Член од:
  19 фев 2009
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  315
  Поени од трофеи:
  113
  Rooting Xperia X10 with R2BA023 FW [Last FW]- Рутирање односно надоградување на нов фирмвеар на Х10

  Бенефиции/Предности:
  Запамнете:
  - Инсталирајте JAVA на вашиот windows/компјутер
  - Со флешувањето на овој MOD вашиот телефон ќе се рестартира(Reset)! Затоа, прво направете BackUp/зачувување на вашите податоци како што се пораки(SMS) и броеви односно контакти(Contact list)...


  Симнете и Распакувајте/Екстрактирајте(Extract)  Чекор.1.

  * Пронајдете го ајдито на телефонот(DEVICE ID)

  * Инсталирајте го апдејтот на СониЕриксон(Sony Ericsson Update Service)
  НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ ДА КОРИСТИТЕ ЕДЕН ИСТ УСБ ПОРТ ЗА ВРЕМЕ НА РУТИРАЊЕТО


  - Стартувајте го апдејт сервисот на СЕ(Run SE Update Service)
  - Селектирајте го следниов текст:"I hereby accept the licence agreement"
  - Кликнете на Start копчето
  - Селектирајте X10 и притиснете на копчето Next
  - Во овие чекори/стапки:

  1.Исклучето го телефонот
  2.Отстранете/Извадете ја батеријата од телефонот и почекајте најмалку 5 секунди
  3.Притиснете и Држете го копчето за назад(Back button) на телефонот додека фо вклучувате USB кабелот со вашиот телефон
  4.Продолжете да го држите копчето за назад(Back button)

  Сега притиснете го копчето CANCEL!


  Чекор.2.

  - Во i_R1FA16_ft ----> 1st фолдерот стартувајте(run) DEVICEID.JAR

  - Во прикажаниот прозорец селектирајте и натиснете COPY
  - Во i_R1FA16_ft ----> STEP1 фолдерот, отворете DeviceID.txt фајлот и направете PASTE на претходно копираните броеви/текст(без празномест-Space или /)

  - Сега, Копирајте го DeviceID.txt и препишете го, во step2.step3 ----> STEP3 фолдерот

  [​IMG]  Чекор.3.

  - Во i_R1FA16_ft фолдерот, стартувајте step1.cmd

  - Исклучете го вашиот телефон и притиснете и држете го копчето за назад(Back button)на телефонот додека го приклучувате USB кабелот во вачиот телефон.

  - Сега, притиснете било кое копче на вашата тастатура за да почнете.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  Чекор.4.

  - Вклучето го телефонот.
  - Одете овде: Menu -> Settings -> Applications -> Development -> USB Debugging и селектирајте USB debugging

  -Приклучете го USB кабелот во вачиот телефон и дозволете да биде вклучен/да се вклучи.

  [​IMG]

  - Во step2.step3 фолдерот, стартувајте step2.cmd.

  [​IMG],

  - Ќе ви биде прикажано мени на прозорецот на вашиот телефон:
  - Селектирајте го 6тото копче "Update by package in SDcard (For debug)"

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Запомнете:За време на процесот на овој чекор вашиот телефон ќе се рестартира повеќе пати, тоа е природно и немојте да го дисконектирате/исклучите USB кабелот од телефонот.

  - После завршувањето на процесот, телефонот ќе се вклучи и новиот фирмвеар(FirmWare) е R2BA023  Чекор.5.

  НЕ ЗАБОРАВАЈЕ:вашиот телефон мора да биде Вклучен и USB debugging мора да биде селектирано.

  - Во step2.step3 фолдерот, стартувајте step3.cmd
  - Притиснете копче за старт/почеток.
  - Почекајте.

  [​IMG]

  ***СЕГА ВАШИОТ ТЕЛЕФОН Е РУТИРАН***


  Чекор.6.

  Подобрување на проблемите со маркетот за апп - Fixing MARKET problems

  НЕ ЗАБОРАВАЈЕ:вашиот телефон мора да биде Вклучен и USB debugging мора да биде селектирано.

  - Во marketfix фолдерот, стартувајте step3.cmd

  ***КРАЈ***
   
  На Alfa Mobil Team и Jane им се допаѓа ова.
 2. Joe Angelsky

  Joe Angelsky Нов член

  Член од:
  31 окт 2010
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  ...pls,kako...dali ima postapno nachin za root-iranje na Xperia X10 mini pro,pretpostavuvam se razlikuva vo nachinot na rutiranje od Xperia x10, ili... ?
   
 3. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Убав туториал, би го закачил и на портал. Но фалат неколку слики. Ако не ти е проблем во атачмент или на imageshack.us да ги прикачиш.
   
 4. divis

  divis Android Lab Community

  Член од:
  19 фев 2009
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  315
  Поени од трофеи:
  113
  Неможам да ги закаќам бидејќи немам овластување во оваа област од форумот,али ако ме стаите супермодератор нема да биде лошо и плус ќе ви корегирам голем број од неправилностите и грешките исто така можам само да ги пратам сликите и вие да ги закачите или Јован кој е модератор на овој подфорум:!!!::ЗлобеН:;):p
   

Сподели преку: