Роот, CWM - Blade III Pro

Дискусија во форумот 'Останати брендови' започната од Andrej732, 1 авг 2013.

 1. Andrej732

  Andrej732 Активен Член

  Член од:
  23 ное 2012
  Мислења:
  450
  Допаѓања:
  246
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Sony Xperia M2
  РОМ/Верзија:
  Stock 4.4.4
  Роот, CWM за ZTE Blade III Pro (се запнав ги отепав лугето ги напнав сите за cwm и рут за телефонот ама се исплати напрајв cwm благодарение на fluxXx кој ми го даде фајлот graphics.c и работеше успешно и за рут за телефонот ама овде ќе ви покажам полесен начин за роот на телефонот)
  Потребни драјвери:
  http://www.ztedevices.com/support/smart_phone/68b8d904-eda1-48a6-aeea-0548067f5eda.html (одете во Downloads и кликнете на DRV_HS_G_2066V1.0.0B11.zip)
  http://pdanet.co/a/ (кликнете на Version 4.12 installer и инсталирајте го со вашиот мобилен вклучен во компијутерот и Usb Debugging ON )​
  Линк од CWM кој успеав да го напрам за Blade III Pro:
  (првин неми покажваше дисплај црн екран го напрајв то како што кажав благодарение на fluxXx за фајлот graphics.c, потоа нејќеше со партиците да ги маунтова како cache, data etc... и го екстратирав го најдов потревниот фајл recovery.fstab и то се суреди го тестирав се работи иако излегва Warnning: no file_contexts не е ништо страшно се работи како што треба)​
  CWM(Верзија: v6.0.3.5, Кликнете CTRL + S за да го спуштите фајлот) <---- Кликнете на CWM за линкот
  Инструкци за инсталација на CWM:
  1. Првин го екстратираме фајлот да речиме во C:\cwm (во папката треба да имате adb, fastboot и recovery.img)
  2. Отвораме CMD и пишуваме cd C:\cwm
  3. Следно пишуваме adb reboot bootloader
  4. Сеа почекајте да застани на андроид логото ако се бутова телефонот нормално пак направетего чекор 3 значи мора да застани на андроид логото
  5. Пишиме fastboot devices треба да излези дека има fastboot devices моментално дека телефонот е во fastboot
  6. Следно што треба да направиме е да напишиме fastboot flash recovery recovery.img
  7. Кога ќе заврши процесо пишиме fastboot reboot
  8. Кога ќе се уклучи телефонот скрос следно што треба да нарпавиме и да ги направиме пак чекор 1 и 2 и сега пишуваме adb reboot recovery или едноставно исклучете го телефонот и влезе во CWM со Power + Volume Up
  9. CWM работи како што знајте со Volume Up (горе) + Volume Down (долу) + Power (клик) значи не е Touch Recovery
  Рутирање на телефонот (без BusyBox за BusyBox да инсталирте спуштете Busybox Installer од PlayStore):
  1. Значи одете во CWM (имам кажано погоре како можите да влезите во CWM)
  2. Кликнувате на Reboot System Now (доколку го имате рутирано телефонот нема да ви се појави ова опција дирек ќе ви се рестартира) и кликнувате на Root (не се сеќавам целосно на името важно тоа е)
  3. Следно спуштаме SuperUser или SuperSu од PlayStore
  Тоа е се, вашиот телефон сега е успешно рутиран и има CWM инсталирано!
  Cheers!

  Исто така да напоменам имам:
  Full Backup од телефонот (фабрички е доколку на некој му треба нека пиши без роот е)
  Stock Recovery(фабричко рековери)
  Full Backup пробав Restore значи фајка 100% ако ја утнете работата :)
  Доколку му требат на некој нека пиши ако го носи на гаранција телефонот :)
  СЛЕДНО РАБОТА ОДИМЕ НА Custom Rom СЕ СПРЕМАМ СЕГА ЌЕ ВИДИМЕ :)
  СЕ НАДЕВАМ ВИ ПОМОГНАВ ЗА ОВАЈ ТЕЛЕФОН ВО ИДНИНА УШТЕ ПОВЕЌЕ!
  ЗНАМ МНОГУ ПИШУВАМ И БРЧАМ АМА ТОА Е ТАКОВ МИЕ КАРАКТЕРОТ :)
   
  На Lieutenant, the naunov, Slavko и уште 9 други им се допаѓа ова.
 2. zmejce

  zmejce Активен Член

  Член од:
  10 мар 2009
  Мислења:
  321
  Допаѓања:
  71
  Поени од трофеи:
  28
  Фала манчо за cwm то ајде сега за Ром ако треба помош за ром прашај што се ти треба

  Sent from my ZTE Blade III Pro using Tapatalk 4 Beta
   
  На Andrej732 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mkd12345678

  mkd12345678 Член

  Член од:
  1 авг 2013
  Мислења:
  44
  Допаѓања:
  9
  Поени од трофеи:
  8
  Fala imenjaku :p

  Inace ova nema da raboti samo na Windows XP 64-bit. FastBoot drajverite nema da rabotat i ne e problem do ZTE tuku to mi se ima slucvano i so iTunes i so Sony kamerata. Ako ima nekoj XP-64 bit i ne saka da go preinstalira kompjutero samo za ova, prven neka go downloadira programceto od http://www.vmware.com/ i neka si spusti od torent Vista 64-bit i ke mu fati zagarantirano :D
   
  На Andrej732 и zmejce им се допаѓа ова.
 4. Скарфејс

  Скарфејс Активен Член

  Член од:
  17 мај 2008
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  46
  Поени од трофеи:
  28
  Респект Андреј за трудот....Имам само едно прашање.Со оглед дека телефонот ми е декодиран....дали ке се кодира пак по старо или и после рутирање ке си работи на сите мрежи :)
   
  На Andrej732 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Andrej732

  Andrej732 Активен Член

  Член од:
  23 ное 2012
  Мислења:
  450
  Допаѓања:
  246
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Sony Xperia M2
  РОМ/Верзија:
  Stock 4.4.4
  со рутирање не би требало да ти се кодира пак телефонот нема зошто да се кодира не флешуваш ром или слично
  --- надополнето: 1 август 2013 во 15:23 ---
  Го испроба некој CWM и рутот? :)
   
  На Скарфејс му/ѝ се допаѓа ова.
 6. zmejce

  zmejce Активен Член

  Член од:
  10 мар 2009
  Мислења:
  321
  Допаѓања:
  71
  Поени од трофеи:
  28
  Кога ке клик на ребут во цвм ми дава fix the stock recovery или не опција можели да е тоа проблемот што не повторив 1 и 2 опција. ....?

  Sent from my ZTE Blade III Pro using Tapatalk 4 Beta
   
 7. Andrej732

  Andrej732 Активен Член

  Член од:
  23 ное 2012
  Мислења:
  450
  Допаѓања:
  246
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Sony Xperia M2
  РОМ/Верзија:
  Stock 4.4.4
  хмм, сигурно го немаш рутирано пред то телефонот?
   
 8. zmejce

  zmejce Активен Член

  Член од:
  10 мар 2009
  Мислења:
  321
  Допаѓања:
  71
  Поени од трофеи:
  28
  Рутнат е

  Sent from my ZTE Blade III Pro using Tapatalk 4 Beta
   
 9. Andrej732

  Andrej732 Активен Член

  Член од:
  23 ное 2012
  Мислења:
  450
  Допаѓања:
  246
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Sony Xperia M2
  РОМ/Верзија:
  Stock 4.4.4
  не иначе за ова Fix мислам дека нема врска работиси нормално :)
  --- надополнето: 1 август 2013 во 16:34 ---
  само сега незнам дали можам како да портам ромој ама како base rom да го земам update од македонија?
   
  На zmejce му/ѝ се допаѓа ова.
 10. zmejce

  zmejce Активен Член

  Член од:
  10 мар 2009
  Мислења:
  321
  Допаѓања:
  71
  Поени од трофеи:
  28
  Мислам дека е најлесно миуи да направиш ... користиш линукс ...? Ај види на главната страна на миуи има сега баш натпревар за портање миуи ... ај ке ти пуштам линк ... баш види ... и пиши им на тимот на cm за ако можат да ни помогнат за 4.2.2. Фала братче уште еднаш .... јас им пишаб на миуи ај ке ти пуштам линк види . rom.miui.com/en/index.html . И ти

  Sent from my ZTE Blade III Pro using Tapatalk 4 Beta
   

Сподели преку: