Рецензии за Анти вирусни програми

Дискусија во форумот 'Оперативни системи и програми' започната од Klanistok, 19 авг 2010.

 1. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  Се надевам дека со оваа тема ке му помогнеме на сите кои се во дилема околу изборот на антивирусни програми,проблеми со вируси и се околу нив.
  (Секое прашање што е во врска со горе наведеното поставувајте го тука)
   
  На AlexM му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  Ajde znam deka mnogu kompijuterdzii go koristat AVG pa sege malce da go opisime na kratko


  AVG FREE E antiviusna programa koja e besplatna i ne vi trebaat nikakvi licenci za update,ima golema detekcija na virusi brzo prvzema updejti i ima real time zastita na otvorenite fajloj i programi koi lesno gi cisti od virusi,sto znaci poseduva dobro nivo na detekcija i desinfekcija.

  Negativnosti:AVG FREE NEKOGAS ZNAE DA KRENE NEPOTREBNA PANIKA OKOLU NEKOI SKENIRANI FAJLOJ ZA KOJ TOJ SE SOMNEVA DEKA SE VIRUSI I DOAGA DO KOCENJE NA PC TO,I FREE VERZIJATA NE POSEDUVA rootkit removal TOOL.

  Zaklucok: Inzvoredna zastita za vasiot Pc ako ne sakate da plakate za AV programi,golema detekcija,i najvazno mn malku koristenje na ram memorijata.

  http://free.avg.com/
   
  На AlexM му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  Сега ке продолжиме со AVIRA ANTI VIRUS затоа што имаше прашање за него:
  Авира исто така има бесплатна верзија која можете да ја користите цела година(серискиот код ви го пракаат на маил).
  Авира во 2008 година лансираше нова real time заштита со што во тоа време ги стави под нозе многу анти вируси но сега Авира е на исто ниво како и другите антивируси.Добра страна на овај антивирус е тоа што нуди многу опции кои ги поседуваат платените антивирусни програми како што е firewall,WEBFILTER,spyware но најглавна работа е тоа што овај анти вирус има мн добар engine .Значи како што напоменав авира има мн добра заштита со што поседува интелегентна платформа која ги лови непознатите вируси кои сакаат да го заобиколат овај антивирус.Како и да е овај антивирус им многу брз скен на оперативниот систем,има мн едноставно мени за работа,доколку наиде на вирус ви дава мени каде вие можете да ја одберете акцијата која сакате вашиот антивирус да ја превземе.
  Единствена лоша работа кај авира е тоа што е мн досаден за да ја купите платената верзија но ако јас се прашувам ако користите авира најдобро е да ја купите платената верзија заради сто е далеку подобра.

  П.С доколкѕ се двоумите помеѓу авира и авг слободно да изберете авира,знам дека звучи за некои чудно но верувајте дека е така.

  www.avira.com
   
  На OLI-HAUG и K.G им се допаѓа ова.
 4. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  Ајде сега одговор за BitDefender Antivirus 2010 :

  Моментално еден од топ 5 анти вирусни програми,досега е ставен на мн тестови на кои покажал инзворедни резултати.Една од најдобрите карактеристи на овај антивирус е realtime заштита која е една од најдобрите ако не и најдобра во светот.Други добри карактеристике се тоа што црпи мн малку ресурси од pc-to 3%,а заштитата е на мн високо ниво и имате да одберете неколку начини на скенирање на вашиот pc каде што и имате deep system scan кој е мн ефикасен но е подолго траен во однос на време,.Искрено јас го препорачувам овај антивирус а најповеќе BitDefender Antivirus 2010 TOTAL SECURITY,кој има мн едноставен interface кој може да се конфигурира од почетник до експерт ,поседува и неколку многу корисни алтаки за дефрагментација,чистење на непотребните нет фајлови ,регистри,дупли фајлови итн.кои значително ги подобруваат перфомансите на вашиот pc,firewall-ot исто така е на мн високо ниво и дава мн добра заштита,поседува GAMEMODE со што слободно можете да играте игри без никаков проблем,исто така има laptop mode каде што ви ја штеди батеријата со елиминирање на непотребни ав процеси,друго што би можел да одвојам е тоа што има parental control што во денешно време е extra ,само избирате child и антивирусот забранува порно содржини,торенти,кракови и се што би му наштетиле на едно дете а воодено можете и да креирате ваш rule.Eдинстевена забелешка на тестовите на овај антивирус е споро скенирање на системот и малце послабата детекција на spyware / adware за која е најавено дека веќе се работи на средување на тој проблем.Се на се BitDefender Antivirus 2010 вреди да се има на вашиот pc,вооедно има мн признанија и добиени награди,како и топ 1 ав во мн списанија ,пример во bug.

  P.s Доколку се одлучите за овај ав набавете го BitDefender Antivirus 2010 total ili internet security,може да с енабави и во скопје по цена од 570 денари за 1 година.

  www.bitdefender.com
   
  На Alfa Mobil Team и K.G им се допаѓа ова.
 5. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  Сега мала рецензија и на NOD32.
  Според мое мислење еден од најзастапените антивирусни програми.
  Кога се работи за proactive defence nod32 ја поседува една од најдобрите заштити,на последните тестирања на непознати вируси кои ги нема во неговата база nod32 покажа 80% детекција.Друга добра особина е што користи два ENGINES на заштита и тоа еден за вируси другиот за spyware,malware овие два enigine работат засебно и затоа успехот за спречување на нападот е голем.Инсталацијата исто така е многу едноставна и секој почетник ке се снајде.Единствена лоша особина на овај антивирус е тоа што malku потфрли во дезинфекција на windows 32bit вируси и покажа резултати околку 70% .
  Kako и да е nod32 секогаш се наогал во top10 листата на најдобри антивируси,со неговата добра детекција и со неговото минимално искористување на ресурсите на вашиот pc со задволство ви препорачувам да го користите.

  www.nod32.com
   
  На OLI-HAUG и K.G им се допаѓа ова.
 6. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  KASPERSKY ANTI VIRUS
  Антивирус со највисока репутација во светот,користен како од домашни useri се до министерства на држави.За овај антивирус нема што многу да должиме поседува висока real time заштита,тестиран е со 4 недели не апдејтувани антивирусни дефиниции и покажа високи резултати на детекција и чистење.Собира анонимни информации за напади,непознати вируси или работи кои можат да наштетат на вашиот pc потоа ги праќа до база каде во најбрз рок се изготвува ''лек'' koj се раширува низ сите негови корисници.Инсталацијата е многу лесна и брза,интерфејсот исто така е многу едноставен и исполнет со многу корисни алатки.Искрено лоши страни не можам да kaжам освен само тоа што држи висока цена која е поради неговиот квалитет.

  www.kaspersky.com
   
  На vonuzu и K.G им се допаѓа ова.
 7. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  NORTON ANTI VIRUS

  Анти вирусна програма која со годините нон стоп се надградува и развива нови технологии против интернет заканите кои наштетуваат на вашиот pc.Norton Anti Virus се состои од 4 нивоа на одбрана,за кои ке објасниме на кратко.
  Прво ниво ``Традиционална основна заштита``,оваа заштита се се потпира на базата на познати вируси на symantec ,база која нон стоп се ндоградува и содржи огромен број на вирусни дефиниции,оваа заштита ги скенира само фајловите кои се потенцијална опасност не се замара со фајловите кои се trusted.
  Второто ниво на заштита ``SONAR`` или во превод Symantec Online Network for Advanced Response,ова попрсто е realtime заштита која ги набљудува процесите со главна цел спречување на malware.
  Трето ниво е заштита која вклучува специјални алгоритми за анализирање и детерминирање на заканите.
  Четвртото ниво е заштита при download koja ѓи спречува вирусите кои доаѓаат преку download,тоа функционира во реално време така да добивате информација веднаш при самиот старт на спуштање на некој фајл.
  Од сето ова можеме да заклучиме дека Norton е еден од најдобрите ав користи многу современа технологија која нон стоп се надградува и е одличен во справување со интернет заканите,има многу корисни алатки и едноствен интерфејс.Единствена голема мана е тоа што користи огромен број на ресурси од вашето pc ,да не напоменувам кога ке скенира ако ви е послаб pc то ама баш ништо не ќе можете да работите.

  http://www.symantec.com/redirects/norton/norton_com/
   
  На OLI-HAUG и K.G им се допаѓа ова.
 8. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  Panda Antivirus
  Еден од помалку познатите ав програми кај нас,но то не значи дека не е ефективен.Панда ав е доста солиден и има голема детекција за која е заслужен up 2 datе technology кој непрекинато се надоградува а исто така заштитата ја пружа и повеке од солидниот panda firewall.Инсталација е премногу едноствана и трае околу 6 минути,интерфејсот е мн добро скоцкан и едноставен што го прави да го засакате на прв поглед.Добра особина е тоа што кога пандата не прави скен одзема само 5 мб од вашата меморија а при скенирање околу 60 мб што го прави овај ав мн солиден од аспект на црпење на ресурси од вашиот pc,друго интересно е тоа што пандата прави и скенирање на wireless мрежите.Во 2008 бев и бета тестер на овај ав со што добро се запознав со неговите предности и слабости од кои многу малце ги има а можам да издвојам тоа што овај анти вирус доколку се користи за заштита на повеќе pc-ја и ако е неправилно конфигуриран а некогаш и ако е правилно :) ако се соочи со некаков напад за кој нема одбрана или го блокира цел pc и мрежа или ги блокира сите портови со што ако се користи во нет кафе може да настане голем проблем :),друга негативност е тоа што има многу висока цена на пазарот нешто блиску до касперски каде што подобро е да го купите него за истите пари .Сума сумарум доста солиден анти вирус кој го препорачувам да го истестирате особено internet security верзијата која има многу повеќе.

  www.pandasecurity.com/
   
 9. (WpX)ALeX

  (WpX)ALeX Познат Член

  Член од:
  21 окт 2009
  Мислења:
  3.901
  Допаѓања:
  663
  Поени од трофеи:
  143
  Ми се чини или го заборави McAfee и G-Data?!

  ЕДИТ: Одлична работа со темава, само онака сакам да видам твое мислење за овие заштити. Дека ми се во 5те најомилени.
   
 10. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  Никако, спремам сега за нив,денес или утре ке постирам.
  поздрав
   
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: