Промени на форумот

Дискусија во форумот 'GSM Macedonia' започната од Cakii, 3 окт 2016.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Cakii

  Cakii Супер Модератор

  Член од:
  20 фев 2011
  Мислења:
  739
  Допаѓања:
  1.419
  Поени од трофеи:
  158
  Телефон:
  Galaxy S7 Edge
  РОМ/Верзија:
  Android 6.0.1
  Здраво на сите !

  Сите овде сте сведоци што се случува со форумот и поготово што се случува деновиве на истиот.
  Бидејќи сите се со различни мислења околу истите дешавки и никој не се замара да се средат, ќе пробам јас да го направам тоа.

  Со цел какво такво подобрување на форумот би сакал да ги прашам сите членови што сметаат дека не е во ред на форумот (дали од страна на членови, дали од страна на модератори) и што мислат дека треба да се преземе за да се среди истиот.

  Дали дискусиите треба да се остават вакви како што се ? Дали да се бришат мислења? Дали да се банираат членови? Кои да бидат критериумите за бришење на мислење ? Кои да бидат критериумите за банирање на член ?

  Би замолил да се уклучат што повеќе членови во дискусијата со цел побрзо и поефикасно решавање на проблемите.
  Исто така би замолил да се воздржите од расправии и навреди во оваа тема бидејќи истата ќе служи за подобрување на форумот.

  Од друга страна, бидејќи наидов на некои негодувања дека не е во ред да се банираат и санкционираат членови, изјаснете се и по тоа прашање барем да знаеме ние модераторите дали да се банира на форумов или да се дозволи безредие.

  Исто така изјаснете се кои модератори треба да останат модератори, а кои да се тргнат од истата позиција. Исто така можете слободно да дадете предлог за некој нов модератор кој што мислите дека ќе си ја врши работата како што треба.

  Би ги замолил членовите на форумот за се што сметаат дека треба да се избрише да го користат копчето "Пријави" бидејќи така многу ни ја олеснувате работата.

  Само да напоменам дека во темава расправиите и навредите одма ќе се бришат бидејќи не придонесуваат кон конструктивно решение за нашиот проблем !

  Фала на сите
   
  На zokimk, dejan.s1980, Pane-G и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. Callidus

  Callidus Модератор

  Член од:
  7 јун 2008
  Мислења:
  1.216
  Допаѓања:
  456
  Поени од трофеи:
  83
  Телефон:
  Galaxy S5
  Само што пишав за истава работа во администрација, добро е што има иницијатива за чистење.

  Што се однесува до критериумите за банирање тие се јасно напишани во кодексот

  Кавгите не се воопшто ситни а однесувањето е далеку од соодветно.
   
  zokimk, brzi82, goran и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Досега се гледаше низ прсти претерано. Одсега нема.
  Има конкретни правила и од порано , али кој не се придржуваат од сега ќе следуваат санкции.

  Мислења се што е надвор од темата слободно бриши, препукувања, офтопик, се...

  Да не го тупиме многу.
  Ова важи за сите модератори..

  Како што кажа Цаки, користете го копчето пријави, доста корисна работа!  Sent from my MI 5 using Tapatalk
   
  Последна промена: 3 окт 2016
  На Callidus му/ѝ се допаѓа ова.
 4. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Искрено, прилично дебелокожец сум - апсолутно ниедно мислење или навреда ни најмалце не ме потресла на форумов. Возрасни сме овде, секој треба да знае да се носи со се што живот носи. Исклучок закани со насилство, на кое форумов мора и по закон да реагира.

  Повеќе смета НЕКВАЛИТЕТОТ на форумот, пошто 4-5 души се тролови, кои се дрва за материјава, а се меѓу најревносните коментатори. Таквите се познаваат по типичните постови од 1-2 реченици, со исмевање на коментарите на другите. Пак ке кажам, тоа исмевање ни најмалце не треба некого да потресува, но придонесува за целосен распад на квалитетот на форумот.

  Така да размислете си добро вие што сте модератори, ако вие не си размислите кои се тие може и да прашате :) Ако сакате да има квалитетна дискусија, не треба само некој што е дрзок или што навредува, туку и тој што претходно во 1000 постови не напишал една паметна информација и го испровоцирал овој да реагира така ниско. Или треба форумов да биде СТЕРИЛИЗИРАНО ЃУБРЕ, кајшто јазикот и се е чисто, а содржината е гомно?

  Значи за ниското ниво, најмногу се виновни троловите, а потоа и членовите кои ете не се толку дебелокожци па реагираат бурно на континуираното срање преточено во литературни и културни постови.
   
  На zokimk, Pane-G, ivan88 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 5. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Се е ок додека се одвиваат квалитетни, коректни "дебати" е ок, али пошто има многу со СМК( гуглајте) :), расправиите се одвиваат секогаш у погрешна насока, со тролања, нати го дај ми го и слично....

  Мислам секој што ќе скршнува од конкретните теми, првин опомена и да му се избрише мислењето, па ако повторува со глупости, бан...  Sent from my MI 5 using Tapatalk
   
 6. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Јас мислам дека исмејувањето на некои смешни постови е добра работа за форумов. Што друго да напишеш на пост во кој се одзема големината на телефонот од големината на екранот и се добива... Којзнае што таму... Undefined нешто што нема веза со дискусијата. Која што исто така самата немаше веза бидејќи се споредува неспоредливо. 5 инчен телефон бил поголем од 4,7 инчен. Thanks Sherlock.
  Да, можеш и ништо да не реплицираш на таков смешен пост и утре кога ќе чита некој од надвор што дошол да научи нешто ќе мисли дека така треба.
   
 7. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Според мене:

  Прво и основно, како администрација и иницијатори за да се оживее форумот ви предлагам да отварате поинтересни дискусии кои би привлекле и нови членови.. Теми за секој нов излезен телефон се досадни, нема што да се збори, освен да се постираат клипчиња со тестови и реално, ако нема препукувања, ќе нема ни постови. 0.

  Второ, се што е офф-топик, да се брише/преместува, глупо е во тема за самсунг да има 10 страни за лаг на iOS 9.3. Понекоаш се губам во која тема сум.

  Трето, имаме членови што незнаат да се изразуваат, ќе си се пронајдат, цело време реагираат нападно, пцујат, кажуваат кој е мрднат, ненормален, умоболен итн... Да си добиваат редовно опомена и бан за такви работи, непријатно е за очи кога ѓи читам.

  Може и малце да се спои со порталот форумов, па новини од порталот да ги коментираме тука, така би имало секојдневно разновидни дискусии. Јез да и на портал нема баш многу актуелни статии, ретки се.

  Едноставно и на кратко што сакам да кажам е дека за да се оправи форумот, треба да се смени нешто, тип на дискусии и информации, малце по строго со правилата и да помине малце време. Значи не е проблемот само во тие што се хејтаат епл/самсунг, туку во содржините, едноставно, ако не се караме за епл вс самсунг, форумов е мртов, скроз. :)
   
  Pane-G, boro1, Bumblebee и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Се разбира, но има разлика меѓу исмевање на аргументи во постови и потсмевање со членови и/или корисници на одреден телефон.

  А тука си Демонче дужен ко црна грчка хаха... Ти си епитом на тоа што е погрешно со форумов, дечко со начукани 4000 празни постови, од кои дали во 4 некому нешто си појаснил или објаснил на културен начин, или општо корисен за сите. Илјадници потрошени реченици, стотици илјади потрошени букви за да се напише едно големо НИШТО. Ако поентата ти била да изиграваш дворски шут на форумов, тогаш го имаш мојот громогласен виртуелен аплауз.
   
  На BokUre му/ѝ се допаѓа ова.
 9. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Подобро 4000 празни постови, отколку 14 500 празни постови.
  Да, јаките АРГУМЕНТИ ги кажувате, 5 инчниот пиксел бил поголем од 4.7 инчниот ифон, извади должина на екран од должина на уред, епл имал прв со едно копче во апликацијата да влезеш во камерата, и уште милијарда булшити. Класик Епл.
  Аргументишта! Се слагам, нема што. Вие сте everything right на форумов, и со тоа се слагам.
   
 10. Noc 32

  Noc 32 Супер Модератор

  Член од:
  13 сеп 2009
  Мислења:
  1.543
  Допаѓања:
  1.390
  Поени од трофеи:
  178
  Јас мислам дека треба да се бришат несоодветни мислења - мислења кои поттикнуваат провокации, мислења со несоодветно линкувани линкови, итн.
  Копчето пријави треба да се користи, тоа е супер за модераторите/ администраторите. Прочитав нешто негде дека андроид корисниците да се држат во анроид секцијата а епл корисниците во епл секцијата. Тоа не е добро решение за проблемите на форумов. Дискусии ни требаат а така дискусиите ќе се сведат на минимум.
  Јасно е дека има луѓе на кои воопшто не им е гајле за форумов, како на пример демон. Ова го кажувам јавно затоа што да му беше гајле за форумов, немаше толку да провоцира. А јасно му е дека провоцира, индиректно а и директно.
  Бановите исто така треба да се применуваат како во последниов период, иако мислам дека со оглед на тоа колку малку членови има форумов, модераторите треба да пазат што прават со перманентниот бан.
  Цаки, псај а и бокуре според мене треба да си останат на фукнциите на кои што се, затоа како што рече цаки тие си се баланс помеѓу себе.
  Истотака, опомените треба да се укинат. Цаки опоменува со деновиве ама од опомени никој не се тресе. Банирај на еден ден или на три, во зависно од кој што прави.
  Мене стварно не ми е јасно како не ве мрзи да се расправате за кој телефон е поголем и за колку милиметри - а сите ги знаеме димензиите и знаеме кој е во право. Никој не прави пари од форумов, ничија кариера не зависи од тоа колку постови има на форумов и дефинитивно нема потреба од тоа да си ги мериме овдека и да си ги правдаме изборите на кои сме фрлиле 500/600+ евра...
  Крале добро рече, не верувам дека на никого тука му е гајле кој што мисли за него ама цинизмот, повторувачкиот сарказам и провокации придонесуваат за намалување на квалитетот на содржината на форумот и тоа е тоа.
   
  На zokimk, Pane-G, gug1 и уште 3 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: