Промена на софтвер

Дискусија во форумот 'Кинески брендирани телефони и копии' започната од gjorgov, 2 апр 2010.

 1. gjorgov

  gjorgov Нов член

  Член од:
  30 ное 2008
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  kako mozam da najdam softver za kineski iphone i kako da go smenam
   
 2. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  со опрема како:
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  па и кога би ги имал овие боксови треба многу знаење, треба да знаеш прво што платформа е, што процесор носи а за тоа има табел самите боксови имаат Acronyms за да знаеш што платформа и процесор е за да најдеш компатибилен фирмвер, потоа ти треба PinFinder бокс и да залемиш на J-Tag точките жици за да дознаеш кое е Rx Tx GND Vcc +/- и зависи од платформата некогаш и тест поинти си бараат ;)
   
  На Samsung и gjorgov им се допаѓа ова.
 3. Штрајк

  Штрајк Нов член

  Член од:
  28 дек 2010
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  Ова не е за сите ...
   
 4. BUNGEE

  BUNGEE Нов член

  Член од:
  17 апр 2009
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  0
  A ke moze li na kineski mobilen da se stavi android os, i ako moze nekoj da preporaca mobilara koja go pravi toa.
   
 5. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Ако има QualCom CPU не би претставувало проблем за неколку илјадници евра... :)
  Препорачливо е: QSD8250 :) на 1GHz.
   
  На supermen му/ѝ се допаѓа ова.
 6. BUNGEE

  BUNGEE Нов член

  Член од:
  17 апр 2009
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  0
  a sto ova ne go svakam:"Препорачливо е: QSD8250 :) на 1GHz"
   
 7. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Па процесорот на телефонот.
  Слично е и како кај компјутерите, неможеш на 286ка кој има Max. CPU clock rate 6 MHz (4 MHz for a short time) to 25 MHz да инсталираш 7 Ultimate.
   
 8. supermen

  supermen Познат Член

  Член од:
  24 мар 2008
  Мислења:
  1.114
  Допаѓања:
  517
  Поени од трофеи:
  113
  :D

  Алфамобил, јас имам неколку стари телефони дома, алкател и сименс, едниот со, едниот без колор екран...
  да ти ги донесам да ми ставиш андроид и да ми инсталираш тач скрин.

  И едни чизми имам, чамец ми треба... :)
   
 9. Bozo

  Bozo Seduce and destroy

  Член од:
  20 дек 2009
  Мислења:
  509
  Допаѓања:
  62
  Поени од трофеи:
  28
  Ахахахахаа ај и на мене (A)
   
 10. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Аахахаха знам дека забегуваме офф-топик, ама и онака темава е за кинески телефони.
  Ова ме потсеќа пред едно 6-7 години уште ни најсовремените хај тек гикови незнаеа дека постои телефон со Symbian OS во тоа време, јас продавам нокиа 6600 и му објаснувам на еден тип зошто чини телефонот 700 и кусур евра.
  Му велам, телефонот има:
  Слот за мемориска картичка до 512мб без проблеми да работи
  Оперативен систем симбиан, тоа е револуција во мобилната технологија, како на компјутерите така и на телефоните одсега натаму ќе можете да инсталирате секаков вид на апликации од посовремен карактери, теми, позадини, буквално во вистинска смисла како џебен компјутер ќе ви биде телефонот, ќе можете и офис да инсталирате, ридери за скоро сите познати формати.
  Телефонот има камера и снима видео до 9 секунди со висок квалитет, но постојат програми кои можат да го продолжат тајмингот на снимање до неограничено т.е. до колку што имате меморија - следи прашање и колку одприлика?
  - Околу 2 ипол часа со 512мб картичка и типот вели, супер цела свадба хаха
  потоа му тропам и му ја напунив главата со тоа дека и мп3 може и уште илјада работи и блутут и инфраред
  и типов решен да го купи телефонот, му вадам нова неотпакувана кутија од фиока и на тоа следи прашање:
  А колор екран има?
   

Сподели преку: