Проверете: Дали може вашиот iУред да се џеилбрејкува и декодира?

Дискусија во форумот 'iOS' започната од (WpX)ALeX, 5 апр 2010.

 1. (WpX)ALeX

  (WpX)ALeX Познат Член

  Член од:
  21 окт 2009
  Мислења:
  3.901
  Допаѓања:
  663
  Поени од трофеи:
  143
  Сега може untethered џеилбрејк на 5.0.1 на сите iУреди​
  [​IMG]


   
  На Maya, inter_m, Damjan_DD и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. ivan123433

  ivan123433 Нов член

  Член од:
  24 фев 2010
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  0
  toa znaci deka 05.12.01 baseband moze da se jealbrejkuva za iphone 3gs?
   
 3. Јован

  Јован Познат Член

  Член од:
  2 апр 2008
  Мислења:
  2.933
  Допаѓања:
  169
  Поени од трофеи:
  93
  Значи пишува дека не може. No, can't downgrade baseband.
   
 4. ivan123433

  ivan123433 Нов член

  Член од:
  24 фев 2010
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  0
  Не ми треба анлок само jealbreak
   
 5. (WpX)ALeX

  (WpX)ALeX Познат Член

  Член од:
  21 окт 2009
  Мислења:
  3.901
  Допаѓања:
  663
  Поени од трофеи:
  143
  Baseband не се џеилбрејкува туку се анлокува (декодира). Сеуште нема анлок за 05.12.01.

  Едит: Во исто време напишавме. Ти пишува на сликата што се прави во моментот за џеилбрејк на ОС 3.1.3 за 3GS.
   
 6. ivan123433

  ivan123433 Нов член

  Член од:
  24 фев 2010
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  3
  Поени од трофеи:
  0
  не разбирам, дали може да ми одговорите дали може да се интaлира само сидија т.е да се џелбрејкува 3GS 3.1.3. Пробав преку QuickPwn, RedSn0w, Sn0wBreeze но не ми успеа преку никоо. Благодарам однапред!!
   
 7. (WpX)ALeX

  (WpX)ALeX Познат Член

  Член од:
  21 окт 2009
  Мислења:
  3.901
  Допаѓања:
  663
  Поени од трофеи:
  143
  Само Сидија да се инсталира, не сум проверил за таква опција.

  Ако си апдејтирал на 3.1.3 од Ајтунес тогаш СЕУШТЕ НЕ можеш да го декодираш бидејќи НЕ е јавно објавен методот за анлок на модемот 05.12.01.

  Инаку за џеилбрејк можеш да видиш на сликите. За да знаеш кој iBoot Loader го имаш, провери ОВДЕ.

  Ако го имаш новиот iBoot Loader 359.3.2 тогаш ќе треба да го симнеш на 3.1.2 преку ОВОЈ метод кој ќе работи АКО си го зачувал твојот SHSH од 3.1.2 и потоа џеилбрејк со blackra1n. Ако НЕ си го зачувал, тогаш НЕ пробувај. Ако го имаш iBoot Loader 359.3 тогаш имаш две опции: Истата постапка како што е со новиот iBoot Loader (359.3.2) или преку PwnageTool направи Custom Firmware File IPSW од 3.1.2 и направи ристор. Понатаму не треба да правиш џеилбрејк бидејќи со Custom веќе ти е џеилбрејкуван.

  Објаснувањево долго испадна, но се надевам ти ги разреши дилемите.;)
   
  На bocebonev му/ѝ се допаѓа ова.
 8. El_Makedonero

  El_Makedonero Искусен член

  Член од:
  6 јан 2010
  Мислења:
  1.441
  Допаѓања:
  1.078
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  РОМ/Верзија:
  8.3
  Moram da postavam edno prosto prasanje, dali moze 8GB 3G da se dekodira, bez tie zaebancii kako sto citam kaj 3GS, zosto spored tabelata sto vidov mislam deka moze, ili vo greska sum
   
 9. (WpX)ALeX

  (WpX)ALeX Познат Член

  Член од:
  21 окт 2009
  Мислења:
  3.901
  Допаѓања:
  663
  Поени од трофеи:
  143
  Ако го имаш Boot Loader 5.09+ со фирмвер 3.1.3 тогаш не можеш. За сите останати комбинации можеш во согласност со табелата.
   
 10. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.813
  Допаѓања:
  6.039
  Поени од трофеи:
  358
  Kaj vide deka moze da se dekodira :), ako zboris za noviot BB.
  Odnosno DA ako imas 5.08 bootloader da mu napravis Downgrade da go vratis na 04.26.08 togas DA ama ne beruvam deka go imas toj bootloader taka da u globala ne moze seuste da se dekodira.SAmo so castom firmware moze da go koristis 3.1.3 i stariot BB.
   

Сподели преку: