Проблем со Sony телевизор

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од христијан, 28 дек 2016.

 1. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Имам sony bravia kdl 40v5500, телевизорот си функционира најнормално без никакви проблеми, ама кога ќе го изгасам, после неколку минути нешто крцка внатре, како да се пали трафо некое или нешто. Така прави неколку пати, на крај се гаси црвената диода напред и почнува да трепка.

  Првин трепка неколку серии по 9 пати, после почнува по 10 пати. Се изнагуглав, најдов дека 9 трепкања е ерор код за расипан кулер (а колку што гледам, телевизоров нема кулер), 10 трепкања се проблеми со рисиверот... Проблеми нема.

  Па да не знае некој да ми даде совет нешто, што да правам? :)
   
 2. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Предпоставувам истечена гаранција?
  Пробај апдејт на фирмвер.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На христијан му/ѝ се допаѓа ова.
 3. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Нема гаранција од дамна... :)
  Ќе пробам со апдејт, само прво ми беше да соберам некое мислење, да не зезнам нешто работа. :)
   
 4. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Нема што да зезнеш .
  Тоа тропкање внатре можда е и од ладново сега промена на температура, ако собата не се грее нон стоп.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Не бе собата е топла цело време, со парно сум во стан..
  Ај ќе пробам деновиве со апдејт фирмвер, па ќе пишам како сум поминал.. :)
   
  На zokimk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ivan88

  ivan88 Искусен член

  Член од:
  29 авг 2008
  Мислења:
  1.239
  Допаѓања:
  758
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 7+, Lumia 640
  РОМ/Верзија:
  iOS 10.1, Windows 10
  Ако нема кулер да не прегрева нешто друго. Најпаметно е да го однесеш да го ѕирне некој што знае што прави. @Tyler имаше искуство пред некое време со мајстор за Сони, види прашај го дали има уште контакт.
   
  На христијан му/ѝ се допаѓа ова.
 7. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  Можно е да е проблем со софтвер, али јас сепак ке ти препорачам да се јавиш до ВидеоДата: (02) 3081700

  Прашај ги чисто информативно, да не го праќаш по сервис за проверки и слично па да го чекаш недела дена, би требало да ти помогнат со тоа.

  Поздрав.
   
  На христијан му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: