Проблем со SAGEM

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Josifosky, 29 јун 2013.

 1. Josifosky

  Josifosky Xiaomi Fan

  Член од:
  22 авг 2010
  Мислења:
  302
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  43
  Здраво.
  Имам проблем со SAGEM RL302 Апаратче за фиксна телефонија од One ... Ја извадов сим картичката да пробам дали ќе работи на Мобилен телефон но бара пин, Во апаратчево ја ставив сим картичката од мобилен и ја препозна но нема мрежа е сеа кога ја вратив старава сим картичка Диодата за сим трепка а нема сигнал дали некој го имал истиов проблем и како да го решам благодарам..
   
 2. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  самиот уред е наменет за посебни сим картици за fix gsm, не знам со си барал да правиш такви експерименти, ако уредот беше наменет за такви експерименти немаше да има лепенка со известување да не се отвара.
  Обрати се сега на техничкиот оддел на 181 и раскажи им ја приказната или оди до најблискиот салон затоа што картицата си има свој пин и доколку ја извадиш тој пин се активира при нареден внес, е сега според мене ке треба да го исклучат пинот па да ја ставиш картицата во уредот и потоа повторно да го активираат, но сето ова преку техничкиот оддел.

  п.с памет за друг пат
   
  На Josifosky му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Josifosky

  Josifosky Xiaomi Fan

  Член од:
  22 авг 2010
  Мислења:
  302
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  43
  Во ред, но ја извадов ја пробав на моб не работеше ја вратив во ред беше, ама кога ставив картичка од мобилен и ја вратив тогаш почна да трепка
   
 4. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  како што ти кажав уредот е наменет да работи само со сим кој е наменет за фикс гсм со пре дефениран сериски број на картичка па откако си ставил друга картичка настанал проблем. Јави се на 181.
   
 5. Josifosky

  Josifosky Xiaomi Fan

  Член од:
  22 авг 2010
  Мислења:
  302
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  43
  Уште никој не најде некој начин за чудово ? :)
   
 6. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Цели 3 и пол години не си го однел телефонот на сервис? :)
   
 7. Josifosky

  Josifosky Xiaomi Fan

  Член од:
  22 авг 2010
  Мислења:
  302
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  43
  пресуден момент беше за да го откажеме договорот инаку чисто информативно хаха секако не планирам да го поправам но ќе пробам пак со обична картичка :)
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 8. xgames_force

  xgames_force Нов член

  Член од:
  23 фев 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  nemam
  Нема врска тоа fix gsm и не е наменет уредот ѕа специјални сим картички туку уредот сагем рл302 што го продаваше оне е кодиран да работи само со сим картички на оне/ космофон ( исто како и мобилните што ги продаваат се кодирани да работат со сим на оне/космофон). постои постапка 3а откодирање но потребен е калкулатор по имеи (што во моментов не сум сигурен кој калкулатор) и се генерира единствен број ѕа откодирање и постапката е следна: го приклучуваш уредот со филсен телефон и го впишуваш кодот *5*008*(кодот што е генериран)# после оваа постапка гсм терминалот е откодиран и работисо сим картичкиод сите оператори. во прилог и видео од постапката.

   
  На zoransohrid му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Josifosky

  Josifosky Xiaomi Fan

  Член од:
  22 авг 2010
  Мислења:
  302
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  43
  Ф
  Фала ти ама уште калкулаторов да го најдев :)
   
 10. xgames_force

  xgames_force Нов член

  Член од:
  23 фев 2017
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  nemam
  Еве ти мала помош од мене, ти кренав повеке калкулатори пробај со сите. Запомни може да работи и калкулатор од нокиа,зте,хуавеј или друг, пробај ги комбинациите и кажи дали ке завршиш работа.
  еве ти линк за спуштање
  http://www.filedropper.com/kalkulatoripoimei
   
  На Josifosky му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: