Проблем со HTC ONE X

Дискусија во форумот 'HTC One Series' започната од metalheadmk, 14 мар 2013.

 1. metalheadmk

  metalheadmk Нов член

  Член од:
  14 мар 2013
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Здраво, нов сум во форумот и ако има посебна тема за проблеми префрлете ја таму.
  Имам ONE X oколу 5 месеци и сега кога ќе го заклучам и кога претискам power button да се уклучи екранот, не се уклучува и морам да правам форс рестарт. Кога ќе го рестартирам проблемот е исти а исто така закочува дисплејот или пак екранот кочи т.е можам да задавам контроли но она што го гледам на екранот се исецкани линии од почетната или менито (зависи каде се наоѓам). Направив ресет и пак се појавува истиот проблем. Решение?
   
 2. Klanistok

  Klanistok Администратор™

  Член од:
  8 јун 2009
  Мислења:
  943
  Допаѓања:
  554
  Поени од трофеи:
  93
  си пробал со кастом ром дали се случува истото?
   
 3. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Под ресет мислиш на Factory reset?
   
 4. metalheadmk

  metalheadmk Нов член

  Член од:
  14 мар 2013
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Да, а не сум пробал со кастом ром
   
 5. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.485
  Допаѓања:
  2.973
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Aко ти е нов, однеси го под гаранција.
  Што и да правиш на овој телефон - во фактори стејт неможеш потоа да го вратиш, од мое искуство би требало да е софтвер, но со оглед на тоа дека имаше серија дефектни вакви телефони - не си пробувај.
   
 6. metalheadmk

  metalheadmk Нов член

  Член од:
  14 мар 2013
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Под гаранција е, не е рутиран. Инаку екранот станува како картите (вертикално)[​IMG]
   
 7. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Имаш фликеринг скрин, тој дефект се појави кај првите произведени телефони и ти имаш еден од нив.
  И да ти е рутиран телефонот пак подлежи на гаранција, одклучен бутлоудер спрема правилата на ХТЦ не ја поништува гаранцијата.

  Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
   
 8. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Не се битни правилата на ХТЦ, битни се правилата на гаранторот, во овој случај локалниот македонски сервисен центар.
   
  На Klanistok му/ѝ се допаѓа ова.
 9. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Тогаш тие нека се специјализираат за дигитрони и стари машини за пишување, што ќе ти е таков сервис.

  Јас имав 2 такви телефона и двата го имаа истиот проблем со дисплејот и двата беа рутирани и двата ми ги заменија со нови затоа што тие не се поправаа...

  Малце ти е смешна изјвата дека не се битни правилата на ХТЦ, тогаш секој овластен сервис во Македонија наместо оригинални делови ви автомобилте ќе става дел од Југо од во Мерцедес или секој овластен дилер на компјутери ќе ти продава Галички компјутери наместо Лап Топ или некоја добра машинерија...
   
 10. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Не е ич смешна изјавата. Еве пример Apple правилата за гаранција се ОДМА да ти дадат друг телефон на користење - па иди направи го тоа во Македонија. Значи си има за секоја земја посебни услови кои ги одредува генералниот дистрибутер и сервисер.

  А за деловите - хаха... епа да, баш такви делови и ти продаваат, ама малку се знае за тоа.
   

Сподели преку: