Проблем со мрежата кај Lenovo S920 помош

Дискусија во форумот 'Кинески брендирани телефони и копии' започната од pece1069, 13 фев 2014.

 1. pece1069

  pece1069 Нов член

  Член од:
  16 авг 2011
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  7
  Поени од трофеи:
  3
  Имам нов Lenovo s920, сигналот од мрежата му е многу слаб и скоро секогаш се губи, мислам дека бидејќи работи само на WCDMA бенд. Пробав со картички од сите оператори и најјак е сигналот од Т-Мобиле но и таму се губи сигналот. Пробав во подесувања поединечно да наместам на GSM или WCDMA и ауто и не ги наоѓа мрежите ако е само на GSM! Дали треба да се декодира да работи на GSM бендовите ?

  Еве на што работи:
  Network Bands:GSM 900/1800/1900MHZ
  WCDMA 2100MHz
   
 2. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  За жал мислам дека нема лек.
  Пошто телефонот е наменет за Кинески пазар а во Кина се различни фреквенциите.
  Ако не фаќа 2g-GSM Only тогаш нема лек.
  Симни advanced signal status од play store и раслепкај со апликацијата, подеси GSM Only и види далу че фаќа мрежа.
  Исто пробај стаи ја мрежата на мануал и одбери Vip 2G или One 2G или T Mobile 2G

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
 3. pece1069

  pece1069 Нов член

  Член од:
  16 авг 2011
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  7
  Поени од трофеи:
  3

  Ја инсталирав апликацијата ама фактички таа го менува само типот на мрежата, што го правам јас рачно во подесувања и кога ќе одберам GSM only и не ги наоѓа мрежните оператори воопшто... Најверојатно работи само на 3G мрежа што е чудно, а овие 2G фреквенциите на коишто работи како што пишува GSM 900/1800/1900 MHz значи не се истите кај нас? Еве ги гледам на GSMarena фреквенциите значи се совпаѓаат:
  MACEDONIA

  2G capabilities
  GSM 900, GSM 1800

  3G capabilities
  UMTS 900, UMTS 2100

  4G capabilities
  LTE 800, LTE 1800
   

Сподели преку: