Проблем со мобилен после замена на дисплеј

Дискусија во форумот 'Sony' започната од Superboy, 28 јул 2017.

 1. Superboy

  Superboy Нов член

  Член од:
  26 мај 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  Sony Xperia Z2
  РОМ/Верзија:
  6.01
  Се работи за мобилен телефон Sony Xperia Z2 на кој му е заменет дисплејот комплет со тачот. Откако го сменив тачот знаев дека резолуцијата нема да биде иста како и осветлувањето од причини што скринот не е оргинал, но тоа е ОК но проблемот е во тоа што лентата Горе каде покажува Wi-fi батерија и линија не може да се спушти и прикажат иконите како и кога е вклучувам камерата можам да сликам со предна камера, но ако сакам да користам предна, иконата е во горниот дел и не може да се ротира предна-задна. Има ли начин ова да се реши со некоја апликација од Google Play или нешто слично. Дали има простор за рекламација на скринот бидејќи е сменет пред 10 денаа, а има гаранција 30 дена
   
 2. marchesk

  marchesk Познат Член

  Член од:
  17 сеп 2011
  Мислења:
  403
  Допаѓања:
  249
  Поени од трофеи:
  63
  Секако дека можеш да го рекламираш + ти е под гаранција.
   
 3. Superboy

  Superboy Нов член

  Член од:
  26 мај 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  Sony Xperia Z2
  РОМ/Верзија:
  6.01
  Се работи за солиден сервис со повеќе објекти, кој машински ги менува дисплеите, За оргинален во Промо ми бараа 9.500,00 денари, а овие го сменија за 3.000,00 денари, и свесен бев дека мултитач кој е со 10 прсти нема да работи како треба како и интезитетот на боите и осветлувањето на екранот, тоа и тие го потврдија но фунциите ќе се извршуваат. Не за друго се нервирам од причини што телефонот има една година бидејќи кога го наполнив со вода, а беше под гаранција лани во Јули ми дадоа нов со кутија и налепница.
   
 4. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.414
  Допаѓања:
  1.720
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  Таков е скринот, се погодил горе една линија да не ти работи, можеш во некоја од програмите за цртање види кај не ти фаќа, и ќе си отидеш фино дечки ова тука не работи да се замени.

  Може

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 5. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.865
  Допаѓања:
  3.842
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  Кој сервис? неможе машински да менува екран комплетен, да ти менува само тач па ајде
   
 6. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.414
  Допаѓања:
  1.720
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  Кај нас. треба да е тој, ваљда што чита машинска и зато, приман е под рекламација :)

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
  Изменето од модератор: 30 јул 2017
 7. Superboy

  Superboy Нов член

  Член од:
  26 мај 2017
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  Sony Xperia Z2
  РОМ/Верзија:
  6.01
  Здраво, кога ќе го биде.
   
 8. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.414
  Допаѓања:
  1.720
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  Ќе те контактираат, ваљда после празник ќе имаш информација :)

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 9. ratkoratko8

  ratkoratko8 Нов член

  Член од:
  26 мај 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  Во право си, не оти се разбирам во техниката на сервисот.


  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
 10. gug1

  gug1 GSM master

  Член од:
  30 јан 2013
  Мислења:
  2.414
  Допаѓања:
  1.720
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 2
  РОМ/Верзија:
  SkyDragon v2!
  Sredi rabota ?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели преку: