Проблем несака да оди на рековерј Samsung j7 2017-J730F Duos

Дискусија во форумот 'Samsung' започната од Zero_Zero_HELP, 10 дек 2019.

 1. Zero_Zero_HELP

  Zero_Zero_HELP Нов член

  Член од:
  1 мај 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  РОМ/Верзија:
  4.4.1
  Здраво другари
  имам проблем со телефонот,занчи сакам да му ставам тврп рековерј,му ставив преку один,но несака да оди на рековерј,отклучен е боотлоадерот,го враќа на старото рекојверј.
  Се работи за самсунг ј7 дуос 2017 ј730F со андроид 8.1.0 Орео,дали има некое чарее
  да се стави тврп рековерј во овој телефон,барав по нет и пробав,но несака да ботира на рековерј,доколку знаете може да ми помогнете?ќе ви бидам благодарен,а додатно можам и да платам за оваа околку 200-300 денари.
  Благодарам однапред.
   
 2. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.496
  Допаѓања:
  2.976
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Не треба да се плаќа ништо таман работа, затоа е форум.
  Во один отштиклирај ауторибот, одкако ќе се исфлешува ќе седи во давнлоуд мод од тој мод рестартирај го и одма влези си во рикавери (малце е трики, треба брз да си). Во овој случај ќе ти влезе во тврп рикавери, ќе се исфлешува самото рикавери уште еднаш на подигање и ќе имаш пермамент тврп.
   
 3. Zero_Zero_HELP

  Zero_Zero_HELP Нов член

  Член од:
  1 мај 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  РОМ/Верзија:
  4.4.1
  Друже а има ли врска андроидот со рековерјто?
  Читам дека треба и open-verify незнам зошто е? И rmm lock а у мене нeма rmm lock.
  Дали ќе пречи ако се упдатува андроидот на 9 рековерј-то нема да се уклучи?
  Кога си слободен да дојдам да му ставиш тврп ќе ти платам 300 денари.

  Sent from my SM-J730F using Tapatalk
   
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.496
  Допаѓања:
  2.976
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Помини, ама пред да поминеш прво да ти помогнам вака освен ако не ти е зорт и ти се брза.
  Откуцај *#1234# и дај ми инфо што фирмвер имаш и ќе ти најдам компатибилно тврп, можно е да треба и рмм анлок да се прави за тоа наједноставно е јас да ти завршам работа иако глеам има некои програми што вршат иста функција, но не ми се тестирани - јас преку бокс си вршам се.
   
 5. Zero_Zero_HELP

  Zero_Zero_HELP Нов член

  Член од:
  1 мај 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  РОМ/Верзија:
  4.4.1
  Еве друже админе[​IMG]

  Sent from my SM-J730F using Tapatalk
   
 6. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.496
  Допаѓања:
  2.976
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Dap, деф. ќе мораш РММ бајапс да направиш.

  Ко за почеток направи си бекап преку смарт свич на се, затоа што може да отиде се во погрешна насока и да треба сток ром да флешуваш а тоа значи бришење на сите податоци.
  Потоа влези во сетингс, абаут девелопер - уклучи оем анлок.
  Потоа симни ја најпоследната верзија на магиск + двава фајла ископирај ги во внатрешната меморија на уредот (најубаво е мемориска картичка некогаш тврп-то бара да се форматира внатрешната меморија пред да се инсталираат фајлови со неговиот фајл менаџер и после ќе треба да го внесуваш во мтп па пак одпоново да ги копираш)

  1. Флешни го тврп-то од овој линк: https://www.dropbox.com/s/9kj6cv6rkbm5jyr/TWRP-3.2.3-TwrpBuilder-j7y17lte-Pie.tar?dl=1 со один како претходно што ти кажав, тик - да нема ауто рибут и потоа внеси го во доавнлоуд мод исфлешувај го и потоа рестарт и веднаш во рикавери, ќе ти се отвори тврп.
  2. Инсталирај го магиск, па ноу верити опт па рмм бајпас.
  Инсталирај ги едно по едно, со тоа што ќе се рестартира процесот и ќе те враќа назад во менито пак одпоново во фајл менаџер да влегуваш.
  3. репортирај ми што ќе направиш, јас одам офлајн за денес.
   

  Прикачени податотеки:

  На goran му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: