Проблеми со инсталирање рам меморија

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од Ilovecellphones, 12 авг 2016.

 1. Ilovecellphones

  Ilovecellphones Член

  Член од:
  11 фев 2014
  Мислења:
  53
  Допаѓања:
  41
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Iphone 6
  РОМ/Верзија:
  Ios 8.4.1
  Купив 2gb 1333 mhz Кингстон рам матичната е со 2 слота но веќе имав исправен рам crucial со 2gb но различна фрекфенција.Го наместив рамот и во биос покажува само 2gb меморија истото го дава и во task manager.Дали може да се користи меморија од различни брендови заборавив да напоменам дека матичната прифаќа 1333 mhz.
   
 2. StalkeR

  StalkeR GSM Team

  Член од:
  10 апр 2010
  Мислења:
  3.489
  Допаѓања:
  1.739
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Redmi Note3 Pro 3/32
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.3 weekly
  За што матична се работи, точен модел? Може да се појави некомпатибилност во плочките меморија. Дај точен модел па ке најдеме листа на поддржани мемории.
  Истотака, пробај да ја ставиш само новата меморија што си ја земал, дали ке стартува така и дали ке ти јавува 2ГБ рам.
   

Сподели преку: