Прашање до Xperia Z(1,2,3) корисниците.

Дискусија во форумот 'Sony' започната од filipkir, 23 окт 2014.

 1. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Во план сум да си купам нов моб и се одлучив да го земам Z3 compact бидејки не сум воопшто фан на големи телефони.
  Телефонот ми се допаѓа, но има една голема маана а таа е тоа што back, home, settings копчињата се на самиот екран и додека играм игри ке се цело време видливи. Или кога би идел на интернет ќе ми зафаќаат еден дел од екранот а јас сакам да искористам што е можно поголем дел од екранот за приказ на веб-страните.
  Моето прашање е: дали може некако без рутирање да се подеси телефонот да се сокријат тие икончиња додека работам со одредени апликации како што можат да се сокријат кај LG G3?

  http://www.phonearena.com/news/How-to-hide-on-screen-buttons-on-the-LG-G3_id57227
   
  На hensk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Мислам дека од kitkat натаму копчињата ќе се кријат.
  За на нет да ќе бидат таму освен ако не постои full-screen мод на апликацијата. Тогаш со потегнување одозгора или одоздола ќе стануваат видливи. Ова мислам дека е feature на самиот андроид.

  Инаку и јас го чекам Z3C да се појави за да си го земам.
   
 3. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Телефонов доаѓа со KitKat out of the box и на 90% од ревјуава што ги гледав на youtube тие икони не се кријат ни кога играш игрици ни кога сурфаш на интернет. Изгледа нема начин да се тргнат како на LG G3. :-(
  Иначе освен таа маана, телефонов многу ми се допаѓа. Камерата, батеријата и перформансите поради 720р резолуцијата се феноменални. Сакав да земам Note4 ама кога видов колку лагира на игри поради неговата QHD резолуција се откажав од него.
   
 4. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.825
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Јас го сакам само заради тоа шо е ситно-динамитно. :D
  Никогаш не сум бил фан на големите телефони, а ми се допаѓа Андроид од шо сум навикнат на него.

  Инаку погоре мислев на ова: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.tsorn.FullScreen&feature=search_result иако за оваа треба root.
  Знам дека од Kitkat натаму не е толку проблематично да се скријат. Треба само да се стави во fulscreen mod. Треба да се провери повеќе.
  --- надополнето: 24 октомври 2014 во 00:41 ---
  Опцијата се нарекува Immersive mode, a апликациите што го тераат системот да мисли дека е цело време во таква апликација (како на пример, Youtube, Album или шо знам што) што ги најдов досега се плаќаат.
  Ако најдеш некоја таква што функционира океј и е бесплатна, сподели. :)
   
  Изменето од модератор: 25 јан 2015
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 5. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Ај ако ти го купиш прв и ако најдеш начин како да се сокријат тие икончиња без да се рутира телефонот кажи ми како се прави тоа. Јас планирам да го земам при крај на месец Март. Тогаш ми е роденден а и цената до тогаш ќе е сигурно доста пониска. Колку за споредба Z1 compact кога дојде во МК беше скоро 29000 на почетокот, а сега е 19000.
   
 6. valerygocevski

  valerygocevski Активен Член

  Член од:
  30 сеп 2013
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  30
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Sony Xperia M4 Aqua
  Јас користам Xperia L исто со такви копчиња на екранот па кога играм игри тие копчиња се кријат и со повлечење од одоздола се појавуваат
  и плус телефонот е со Android 4.3 не со 4.4.2 :D

  а за интернет не се кријат цело време се видливи :D :D :D
   
 7. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Значи кога ќе сурфрам (стално сурфам во landscape ориентација на екранот) ќе морам да ги трпам и нив. Damn :-(
   
 8. valerygocevski

  valerygocevski Активен Член

  Член од:
  30 сеп 2013
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  30
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Sony Xperia M4 Aqua
  да само што
  кога сурфаш во landscape тие копчиња се наоѓаат од деснаат или левата страна на телефонот зависи во која позиција од landscape ке го завртиш ....:D
  не заземаат толку голем простор на екранот мали се :D :D :D
   
 9. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Епа супер тогаш ако е така, јас пак си мислев зафаќаат цела лента доле кога сум во landscape ориентација.
   
 10. valerygocevski

  valerygocevski Активен Член

  Член од:
  30 сеп 2013
  Мислења:
  352
  Допаѓања:
  30
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Sony Xperia M4 Aqua
  Еве тоа како изгледа на Xperia L во Landscape :D :D :D
   

  Прикачени податотеки:

Сподели преку: