Прашања и Помош околу оперативните системи

Дискусија во форумот 'Оперативни системи и програми' започната од Klanistok, 26 окт 2011.

 1. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.876
  Допаѓања:
  2.427
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Можеш и преку постоечкиот Ubuntu (gnome) software да го инсталираш.
  :)
   
  На alfabeta му/ѝ се допаѓа ова.
 2. alfabeta

  alfabeta Активен Член

  Член од:
  17 мај 2012
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  78
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Кинески
  Здраво.
  Вчера решив да ги преинсталирам оперативните системи што ги користам, со windows- от немав проблеми, но кога дојде на ред ubuntu-то имав само една постара верзија (12.04) па ја инсталирав неа. Инсталацијата беше во ред и остана само тоа да биде во ред.
  Проблем е во тоа што ништо не можам да инсталирам од Ubuntu Software Center, ниту можам да инсталирам нешто преку терминал, како и не можам да му направам upgrade.
  Кога ќе му направам update преку терминал како проблем го дава ова
   
 3. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.876
  Допаѓања:
  2.427
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Ubuntu 12.04 официјално веќе не е подржана (12.04 значи дека излегла у 2012 година у април). Моментално овие се подржани со датумите кога им завршува подршката (без 14.10, 15.04 и 15.10):
  Screenshot from 2017-07-18 19-05-09.png

  Моја препорака е да инсталираш 16.04.2(или 3, шо ќе излезе крај на август) и да си ја тераш таа верзија додека не излезе 18.04.
   
 4. alfabeta

  alfabeta Активен Член

  Член од:
  17 мај 2012
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  78
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Кинески
  некако направив апдејт во 14.04 или 10 (не ми текнува) но проблемот уште го имам.
  А порано кога исто правев одма после инсталацијата ми даваше да го апдејтувам во најновата верзија, е сега најверојатно ради таа мк архива не може. :/ Знам се менуваше старата со нова архива ама не ми текнува како беше.
   
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.876
  Допаѓања:
  2.427
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Епа вака, оди у Software & Updates и од сервери смени у Main Server па види дали ќе е ок.
   
  На alfabeta му/ѝ се допаѓа ова.
 6. alfabeta

  alfabeta Активен Член

  Член од:
  17 мај 2012
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  78
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Кинески
  Не сака ни така, баш сега пробав истиот проблем го дава.
   
 7. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.876
  Допаѓања:
  2.427
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Пак ти дава mk сервер или..?
  Истиот Error? Пак ќе кажам, тоа репо е од 12.10, чија подршка и за апдејтирање и за било што не е подржано од пред повеќе од 4 години. Значи инсталирај 16.04 (или ептен ако сакаш постара верзија, 14.04).
   
 8. alfabeta

  alfabeta Активен Член

  Член од:
  17 мај 2012
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  78
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Кинески
  Извини што покасно враќам, инсталирав 16.10 па се апдејтува во 17.04 и сега за сега е во ред.
  Не ги сакам постарите верзии туку не можев да најдам понова верзија па затоа се мачев со 12 ката како и да е во секој случај фала за секоја помош и информација.
   
 9. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.876
  Допаѓања:
  2.427
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Нема проблем, наредна недела апдејтирај на 17.10 :)
   
  На alfabeta и Dzepar им се допаѓа ова.
 10. Veleso

  Veleso Член

  Член од:
  3 ное 2012
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  4
  Поени од трофеи:
  8
  Здраво. Ме интересира една работа. Дали доколку телефонот се абдејтира на понова верзија на софтвер може повторно да се врати на старата ? Доколку може дали некој ќе сака да ми објасни. Имам ЛЕНОВО К5. Откако му направив абдејт како да ми ја троши батеријата по брзо и знае од време не време да подзакочи. Однапред благодарам. Поздрав и секое добро.
   

Сподели преку: