Почина Бил Могриџ, татко на лаптопот

Дискусија во форумот 'Општи дискусии' започната од darentie, 11 сеп 2012.

 1. darentie

  darentie Искусен член

  Член од:
  15 дек 2009
  Мислења:
  1.643
  Допаѓања:
  1.179
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  Вилијам „Бил“ Могриџ е човекот заслужен за дизајнирањето на денешните модерни лаптопи, и слободно може да се каже дека е татко на преносните компјутери. Според соопштението на американскиот национален музеј за дизајн Смитсон Купер-Хјуит, Бил Могриџ почина на 69 годишна возраст по повеќегодишна битка со ракот.
  Негов најпознат продукт е дизајнот на компјутерот Grid Compass од далечната 1982 година. Тој го фаворизираше дизајнот на компјутерите со рамен екран и се затвара на копче, што во таа доба беше новитет. Сега гледано Grid Compass не изгледа нешто големо, но дефинитивно г. Могриџ имаше генијална идеја во кој правец ќе се развиваа технологиата. За овој дизајн, во 2010 година, Бил Могриџ ја доби и наградата Prince Philip Designers Prize – што претставува и најстара британска награда за дизајн.
  [​IMG]
  Г. Могриџ е и ко-основач на IDEO, една од најреспектабилните дизајнерски компании во Силиконската долина. IDEO има соработувано со илијадници компании, а може да се издвои работата на дизајнот на првото глувче на Apple, вториот маус на Microsoft, Palm V PDA, PepsiCo, Eli Lilly, Ford и многу други.
  За жал, денес не напушти уште една важна личност во светот на технологијата и дизајнот. Ти благодариме г. Могриџ.
  Извор
   
  На Pane-G, El_Makedonero и highlander33 им се допаѓа ова.
 2. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.671
  Допаѓања:
  1.312
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  баш ме интересира лаптопов колку е тешка и колку троши батерија и каков тип батерија беше? :)
   
 3. vlatko_95

  vlatko_95 Punk rocker

  Член од:
  24 мар 2008
  Мислења:
  1.006
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  63
  Нека му е лесна земјата.. а има уште вакви лаптопи некој да продава исправен и што пари се? :)
   
 4. Filip

  Filip Член - Шизик

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  1.372
  Допаѓања:
  232
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  iPhone 6S
  РОМ/Верзија:
  iOS 9.3.2
  Не верувам дека продава некој, а и да продава некој ги продаваат како антиквитет и вреди многу многу пари!
   
  На vlatko_95 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. RaymondZes

  RaymondZes Член

  Член од:
  10 мај 2019
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Телефон:
  89185244397

Сподели преку: