Постои ли начин за online CPU?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Slavko, 4 јун 2017.

 1. Slavko

  Slavko Член

  Член од:
  13 окт 2012
  Мислења:
  166
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  18
  Абе лугфе ова знам никој не може да го реши.Значи пак ке повторам оваа апликација (kernel audiitor)баш на секој мобилен ја ставам и секаде добро си работи нормално од кога ке го рутирам(можам сите да ги ставам оннлине да бидат процесори со еден клик).Е сега само на ова леновово баш кога ке пробам сите процесори мануално да ги активирам се вклучуваат и сами секундарно се уклчуваат и исклучуваат.Нели ЈАНЕ,АЛФА МОБИЛЕ и да не ги бројјам другите што се прават дека се разбираат зошто не помогнат ако толку се разбираат?
   
 2. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.865
  Допаѓања:
  2.400
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Јане е починат (RIP), Бошко е на пат натаму, ко шо го гледам на ФБ на хероин е.

  Јас користам линукс оперативен и на компјутер и на мобилен и со тоа мислам дека сум доволно квалификуван за конкретниот ти проблем. Леновото шо го спомна гледам на медиатек е, а овие никогаш не се како шо треба у однос со сорсови за билдање на кернел. Кернелот шо ти го има телефонот има шанси да не е целосно компатибилен со цпу-то. Ако можеш да ставиш кастм кернел, провери на него дали ќе ти се јавува истиот проблем.

  Инаку со такви испади на „Ти знајш појќе од другиот и слично“ никој нема да сака да ти помогне на било кој форум. Ако може припази како пишуваш, окет?

  Ај кажи ми мене, тука, лично, со цитирање, дали сите други уреди се исто со медиатек процесори и дали се тотално истите процесори? ФМП.
   
  На Tomekk, krkac и Ilija им се допаѓа ова.
 3. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.383
  Допаѓања:
  2.922
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
 4. Atila

  Atila Член

  Член од:
  31 авг 2011
  Мислења:
  95
  Допаѓања:
  66
  Поени од трофеи:
  18
  Overdose хахаха, не сте нормални

  Sent from my Redmi 3S using Tapatalk
   
  На Noc 32 и krkac им се допаѓа ова.
 5. Slavko

  Slavko Член

  Член од:
  13 окт 2012
  Мислења:
  166
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  18
  Не само овој беше со медиатек процесор.Некој од тие ми беа со Qualcomm т.е снапдрагон процесори.Може заради тоа.Гледав синока некој работи преку терминал емулатор да се активираат пробав но сето залудно.Јас се мислам дека има некое чаре за ова да се стават сите во онлине како и на другите тоа што го правев со една апликација само.Дали ке можеш некако да ми помогнеш?Ти благодарам
   
 6. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.865
  Допаѓања:
  2.400
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Тоа е главниот проблем, mediatek. Како што реков, немаат пуштено нешто саглам sources за да се избилдаат custom кернели.

  Ако имаш проблем со тоа шо ти е бавен или слично и ако имаш root пристап, пробај ова:
  /system/etc/.tp/thermal.conf датотеката преименувај ја во нешто друго (пример thermal.conf.bak). Со тоа ќе се тргне cpu/gpu throttling и не би требало да кочи многу, само пази, има шанси да почне да загрева повеќе.
  Неам јас леново к3 до мене, ама мислам дека во тој конфиг фајл има ставено рестрикции за процесорот и графичката ако некој од нив качи повеќе од 40 степени.
  На крај краева, ако не си сигурен дека сакаш да го направиш ова, прати ми ги датотеките од .tp фолдерот и ќе видам шо се случува внатре па да ти кажам за ризици шо би можеле да ти се појават.
   
  На Slavko му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Slavko

  Slavko Член

  Член од:
  13 окт 2012
  Мислења:
  166
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  18
  МНОГУ ФАЛА ЗА ОДВЕНОТО ВРЕМЕ инаку еве скреен од тој фолдер не чепнав ништо оставам да ми напишеш што да правам не чепкам ништо.
   

  Прикачени податотеки:

 8. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.865
  Допаѓања:
  2.400
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Епа мислам дека у тој thermal.conf се ставени рестрикциите и условите да се прави cpu/gpu throttling. Штом ти е рутиран, прати ми ги овие датотеки од овој фолдер да видам што точно има во нив, па да ти кажам колку е безбедно да се исклучат (значи внатре конфизите да ги видам).
   
 9. willi9ye

  willi9ye Нов член

  Член од:
  21 јул 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  7874787478
  РОМ/Верзија:
  Cm 12 rom

Сподели преку: