Постои ли начин за online CPU?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од Slavko, 4 јун 2017.

 1. Slavko

  Slavko Член

  Член од:
  13 окт 2012
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  18
  Здраво имам Леново к3 ноте до сега сум имал мн мобилни али баш на овој со апликацијава Kernel auditor не можам никако процесотите да ги ставам секогаш да се на onnline еве на другите мобилни секогаш кога ке ги уклучам стојат секогаш укучени.Зошто баш на овој мобилен со оваа апликација процесорите сами се уклучуваат исклучуваат.Како може да бидат секогаш онлине ве молам за помош:!!!:
   
 2. Noc 32

  Noc 32 Супер Модератор

  Член од:
  13 сеп 2009
  Мислења:
  1.548
  Допаѓања:
  1.404
  Поени од трофеи:
  178
  Ај бате малку појасно. Какви процеси, какви процесори? Што се исклучува?
   
 3. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.100
  Допаѓања:
  4.377
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  Android 7.1.2
  Не ти ни треба секогаш да се онлајн, кога ќе треба сами ќе се вклучат

  Sent from my Nexus 5 CAF using Tapatalk
   
 4. Slavko

  Slavko Член

  Член од:
  13 окт 2012
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  18
  Ако се разбираш помогни.Мојот мобилен е окта кор,значи сакам сите 8 процесори да бидат активни а не сами по себе да се уклучуваат исклучуваат.Имав и др мобилни али ако сакав сите процесори да бидат активни т.е online како на сликава беа активни не се гасеа сами а на овој автоматски се уклучуваат исклучуваат.Барам решение како можат секогаш да ги направам јадрата да бидат активни
  --- Споено дупло мислење, 5 јун 2017 ---
  Screenshot_2015-07-22-11-41-13.png
   
 5. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.877
  Допаѓања:
  2.429
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Ама самиот кернел одлучува дали има потреба или не. И да ти се сите активни на максимална фреквенција, нема да бидат сите користени.
   
  На Noc 32 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Tomekk

  Tomekk Познат Член

  Член од:
  29 авг 2009
  Мислења:
  503
  Допаѓања:
  299
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  Alcatel Idol 3 5.5
  РОМ/Верзија:
  AOSP Extended 7.1.2
  Нема потреба сите јадра да ти се онлајн, тоа керелот и governor сам си реагира. Ако баш толку сакаш сите јадра да ти се пуштени намести governor - performance но имај на ум дека работна фрекфенција на него е највисока можна и батеријата ќе ја троши побрзо.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.313
  Допаѓања:
  735
  Поени од трофеи:
  113
  Ова како да сакаш колата секогаш да ти работи на 5.000 обртаји...
   
  krkac, Dzepar, Noc 32 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Slavko

  Slavko Член

  Член од:
  13 окт 2012
  Мислења:
  170
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  18
  Друже гледам од сите тука баш ти се разбираш али јас инсталирав многу апликации али нема опција од апликација директно да се стават сите оннлине Ако можеш малку да ми помогнеш на кој начин да го сторам тоа би ми било од голема корист
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.447
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Можно е да постои начин да смениш кернел и да стаиш некој говернор баш за тоа али не сум сигурен. Како и дае сам си знае телефонот кога и колку да работат јадрата.

  Најпрост пример со обртаите на колата.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 10. Tomekk

  Tomekk Познат Член

  Член од:
  29 авг 2009
  Мислења:
  503
  Допаѓања:
  299
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  Alcatel Idol 3 5.5
  РОМ/Верзија:
  AOSP Extended 7.1.2
  Сигурно телефонот ти е рутиран. Инсталирај
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.grarak.kerneladiutor&hl=en
  и намести governor = performance во двете и big и lite cpu.
  [​IMG]

  Само што нема потреба од ова.
   

Сподели преку: