Поставување на ON-GRID мрежа во Македонија

Дискусија во форумот 'Животен стил' започната од dimeski, 20 апр 2015.

 1. bosch

  bosch Член

  Член од:
  22 авг 2009
  Мислења:
  56
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  До каде е работава стигната гледам некакво затишје....
   
 2. dimeski

  dimeski Член

  Член од:
  12 мај 2010
  Мислења:
  97
  Допаѓања:
  65
  Поени од трофеи:
  18
  Се работи на случајот..
  Треба да биде наесен , октомври месец , такви се моите информации.
  Имаше и најава по веснициве овие денови дека се работи на нов закон за либерализацијата.
   
 3. vlavot

  vlavot Член

  Член од:
  18 авг 2016
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  77
  Поени од трофеи:
  18
  Бамп, ме интересира дали се смени или донесе законот. И дали броилата уште мерат апсолутна вредност? Или двонасочно.
  Не мора да ми минусираат на крајот ЕВН од сметката, туку бар струјата која јас ја произведувам, вишокот шо нема да ми треба, шо ќе ја пуштам во мрежата на ЕВН да не ја плаќам. Пошо вака испаѓа ем вишок ем моја инвестиција ем се богатат ЕВН а јас ништо. Дали е регулирано ова или ете 2 години и пак ништо?
   
 4. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.119
  Допаѓања:
  2.015
  Поени од трофеи:
  208
  Никакви промени нема
   
 5. vlavot

  vlavot Член

  Член од:
  18 авг 2016
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  77
  Поени од трофеи:
  18
  faktor.mk/oficijalno-poslednata-faza-od-liberalizacijata-na-pazarot-na-struja-se-odlaga-do-2020-godina


  Ова вика 2020 ќе има либерализација за домаќинства, тогаш ќе може да се одзима и од рачунот ако се создаде повеќе електрична енергија.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 6. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.119
  Допаѓања:
  2.015
  Поени од трофеи:
  208
  А до 2020 има бар уште 2 ипол години :)
   
 7. dimeski

  dimeski Член

  Член од:
  12 мај 2010
  Мислења:
  97
  Допаѓања:
  65
  Поени од трофеи:
  18
  Здраво
  Не сум објавил ништо поодамна.
  И сега немам ништо паметно , ЕВН се’уште не објавува по која цена ке го откупува вишокот..
  Ама барем луѓево си местат централи , помали и поголеми , за своја употреба.
  Во секој случај се исплати , поготово за мали погони , да инсталираат мала централа 5-10 КW за свои потреби ,
  не треба никакви дозволи и сл. бирократски глупости .
  Не знам кој ја кочи сета оваа работа , ама изгледа на некого не му одговара
  ЕВН да купува евтина струја од сите нас , а да ни продава по повисока цена.
  Јас сепак ке препорачам , иако сум дирекно засегнат со монтирањето на соларни фотонапонски централи
  ( не сакам да звучи ова како реклама , има уште еден куп луѓе кои монтираат соларни централи )
  секој кој има мал погон , маркет или сл. да си постави мала централа до 20 KW ,
  и произведената струја да си ја користи за свои потреби.
  „Индустриската “ тарифа од 11 денари е секако повеке од онаа цена која се споменува дека ке ја плака ЕВН , 2-3 денари.
  Поздрав и секое добро
   
  На Alfa Mobil Team и vlavot им се допаѓа ова.
 8. vlavot

  vlavot Член

  Член од:
  18 авг 2016
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  77
  Поени од трофеи:
  18
  Не знам дали ЕВН ќе ја откупува, не верувам, сма барем да правиме размена, вишокот денски што го пуштам кај нив да ми го минусираат за струјата што ќе ја користам ноќеска.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели преку: