Помош! - Имате проблеми со iУредот? (iPod, iPhone или iPad)

Дискусија во форумот 'Apple' започната од Jane, 13 апр 2009.

1. Torte Mobile

Torte Mobile Супер Модератор

Член од:
    5 фев 2008
    Мислења:
    9.973
    Допаѓања:
    3.912
    Поени од трофеи:
    258
    Телефон:
    Samsung NOTE 8
    1 треба нов чип, најдобар е x-sim evo без кодови пали вози како неверлок само што стои под симот
    2 нема чаре една плоча со едно хоум копче, значи заменско или од друг телефон да ставиш орг нема да работи фингерпринт

2. Alfa Mobil Team

Alfa Mobil Team Администратор™

Член од:
    1 фев 2008
    Мислења:
    17.444
    Допаѓања:
    2.968
    Поени од трофеи:
    358
    Телефон:
    Samsung Galaxy Note4
    РОМ/Верзија:
    SEPF_SM-N910C_5.0.1T
    За хоум копчето имам можности да го репарирам или во најлош случај да го префрлам тач ајсито од старото хоум дугме, но се исплати само за 7ца и понови уреди :)

3. DEJANRESEN

DEJANRESEN Член

Член од:
    6 окт 2012
    Мислења:
    76
    Допаѓања:
    6
    Поени од трофеи:
    8
    ајфон7 телефонот сам се исклучува и вклучува повторно,шо можит да е проблемот?

4. Alfa Mobil Team

Член од:
    1 фев 2008
    Мислења:
    17.444
    Допаѓања:
    2.968
    Поени од трофеи:
    358
    Телефон:
    Samsung Galaxy Note4
    РОМ/Верзија:
    SEPF_SM-N910C_5.0.1T
    Во принцип, безобразно е од мене као професионалец али одговорот конкретно и технички е: Расипан ти е.

Е сега, од некое мало искуство (неполна 4 цифрена бројка на уреди додејни со вакви дефекти кај 7ца во мојот сервис) најчесто било до:
    1. Батерија
    2. Екран
    3. Проксимити сензор
    4. Софтвер
    5. Тач АјСи (хоум копчето)
    6. Корозија, Оксидација, Скапување, Вода/Влага
    7. Нанд Меморија доколку при софтвер ти прави ерор во минус
    8. u2 чип за напојување и контрола на струја (бајаги сум имал до ова да е, доколку биле користени со неоригинален полнач подолг период)
    9. Диодата за напојување помеѓи конекторите кај екранот и хоум дугмето, не ми текнуе на памет името како и е но ако грее во тој регион кај конекторите најчесто е до неа
    10. уште 337 елементи според ZXW Dongle schematic :)

Вака нешо, затоа понекогаш ни требаат и недели за да направиме дијагноза, а 15 минути да го поправиме додека пак дијагнозата не ја наплаќаме а ни одзема повеќе енергија и време од поправката.

На kirev и stefan_mkd им се допаѓа ова.
  5. Smurf996

Smurf996 Нов член

Член од:
    сабота
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Поени од трофеи:
    1
    Телефон:
    072274465
    Здраво! Сакам да прашам мислење за ајфон 6. Телефонот работеше нормално, но батеријата ми покажуваше дека е за менување уште пред неколку месеци. Последен статус и беше 69%. Најпрво кога батеријата ќе дојде до крај т.е телефонот ќе се исклучи му требаше 20-30 мин за да се уклучи. Потоа пред 2 недели 2 часа му беа потребни да се полни пред да се уклучи. Од пред 2-3 дена ми исклучи, но беше потребно кабелот од полначот да биде во специфична положба за да се полни и да се уклучи. Од вчера телефонот прво покажуваше дека се полни но се нема уклучено 2 дена, а и не свети екранот дека се полни ни пак дека нема батерија. Пробав и со друг полнач, пробав преку itunes да го рестартирам со држење на соодвените копчиња за таа процедура и не покажува лого или слично. Дали е до батерија, дали е до конектор на полнач, дали е до нешто посериозно. Фала однапред! Поздрав

6. Alfa Mobil Team

Член од:
    1 фев 2008
    Мислења:
    17.444
    Допаѓања:
    2.968
    Поени од трофеи:
    358
    Телефон:
    Samsung Galaxy Note4
    РОМ/Верзија:
    SEPF_SM-N910C_5.0.1T
    Додека не се стави нова, полна исправна батерија - дијагноза неможеме да имаме.
    Тоа што се случувало со конекторот последниот период или е полн со прљавштина или е корозиран/оксидиран или од старост потрошен - независно од претходните проблеми што си ги имал, според мене е лесно решлив проблемот доколку не си пробувал уште повеќе да го расипеш, често кога уредите имаат хардверски проблем и пробуваш софтверски да го поминеш уште повеќе го дотепуваш, па дури и хардверот го оштетуваш уште повеќе.

Сподели преку: