Помош! - Имате проблеми со iУредот? (iPod, iPhone или iPad)

Дискусија во форумот 'Apple' започната од Jane, 13 апр 2009.

 1. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.978
  Допаѓања:
  3.913
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  1 треба нов чип, најдобар е x-sim evo без кодови пали вози како неверлок само што стои под симот
  2 нема чаре една плоча со едно хоум копче, значи заменско или од друг телефон да ставиш орг нема да работи фингерпринт
   
 2. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.478
  Допаѓања:
  2.983
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  За хоум копчето имам можности да го репарирам или во најлош случај да го префрлам тач ајсито од старото хоум дугме, но се исплати само за 7ца и понови уреди :)
   
 3. DEJANRESEN

  DEJANRESEN Член

  Член од:
  6 окт 2012
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  6
  Поени од трофеи:
  8
  ајфон7 телефонот сам се исклучува и вклучува повторно,шо можит да е проблемот?
   
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.478
  Допаѓања:
  2.983
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Во принцип, безобразно е од мене као професионалец али одговорот конкретно и технички е: Расипан ти е.

  Е сега, од некое мало искуство (неполна 4 цифрена бројка на уреди додејни со вакви дефекти кај 7ца во мојот сервис) најчесто било до:
  1. Батерија
  2. Екран
  3. Проксимити сензор
  4. Софтвер
  5. Тач АјСи (хоум копчето)
  6. Корозија, Оксидација, Скапување, Вода/Влага
  7. Нанд Меморија доколку при софтвер ти прави ерор во минус
  8. u2 чип за напојување и контрола на струја (бајаги сум имал до ова да е, доколку биле користени со неоригинален полнач подолг период)
  9. Диодата за напојување помеѓи конекторите кај екранот и хоум дугмето, не ми текнуе на памет името како и е но ако грее во тој регион кај конекторите најчесто е до неа
  10. уште 337 елементи според ZXW Dongle schematic :)
  [​IMG]

  Вака нешо, затоа понекогаш ни требаат и недели за да направиме дијагноза, а 15 минути да го поправиме додека пак дијагнозата не ја наплаќаме а ни одзема повеќе енергија и време од поправката.

  [​IMG]
   
  На kirev и stefan_mkd им се допаѓа ова.
 5. Smurf996

  Smurf996 Нов член

  Член од:
  13 окт 2018
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  072274465
  Здраво! Сакам да прашам мислење за ајфон 6. Телефонот работеше нормално, но батеријата ми покажуваше дека е за менување уште пред неколку месеци. Последен статус и беше 69%. Најпрво кога батеријата ќе дојде до крај т.е телефонот ќе се исклучи му требаше 20-30 мин за да се уклучи. Потоа пред 2 недели 2 часа му беа потребни да се полни пред да се уклучи. Од пред 2-3 дена ми исклучи, но беше потребно кабелот од полначот да биде во специфична положба за да се полни и да се уклучи. Од вчера телефонот прво покажуваше дека се полни но се нема уклучено 2 дена, а и не свети екранот дека се полни ни пак дека нема батерија. Пробав и со друг полнач, пробав преку itunes да го рестартирам со држење на соодвените копчиња за таа процедура и не покажува лого или слично. Дали е до батерија, дали е до конектор на полнач, дали е до нешто посериозно. Фала однапред! Поздрав
   
 6. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.478
  Допаѓања:
  2.983
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Додека не се стави нова, полна исправна батерија - дијагноза неможеме да имаме.
  Тоа што се случувало со конекторот последниот период или е полн со прљавштина или е корозиран/оксидиран или од старост потрошен - независно од претходните проблеми што си ги имал, според мене е лесно решлив проблемот доколку не си пробувал уште повеќе да го расипеш, често кога уредите имаат хардверски проблем и пробуваш софтверски да го поминеш уште повеќе го дотепуваш, па дури и хардверот го оштетуваш уште повеќе.
   
 7. srgjan

  srgjan Член

  Член од:
  15 мар 2011
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Здраво на сите.Ми треба мала помош.Имам нов ајпед4 донесен ми е од америка скоро.Направив ејпал акаунт меѓутоа не можам да спуштам ниедна апликација од ејпал стор.Таму можам да влезам но кога притискам на апликацијата за спуштање ништо не се случува.А исто така игрите што се веќе во него неможам да ги отворам.Штом притиснам на некоја игра веднаш се исклучува.
  Имам користено ајфон до сега но ова не ми се случило.Благодарам.
   
 8. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.763
  Допаѓања:
  1.336
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  А дали акаунтот ти е регистриран во странство или во МК? Треба да си направиш верификација така што ќе се поврзеш со ајтјунс?!
   
 9. srgjan

  srgjan Член

  Член од:
  15 мар 2011
  Мислења:
  34
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Кај нас го направив акаунтот денеска.А како треба да се верифицирам на ајтјунс?
  --- Споено дупло мислење, 1 ное 2018 ---
   
 10. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.763
  Допаѓања:
  1.336
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  Поврзи се со ајтјунс и ајпадот и од ајтјунисот логирај се за ајпад и ајфонот што си имал предходното и сихрониризирај патем види на ЈуТуб поубаво ќе ти објасни поопширно
  Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
   
  Последна промена: 1 ное 2018

Сподели преку: