Поврзување модем

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од goran_bitola, 28 авг 2017.

 1. goran_bitola

  goran_bitola Член

  Член од:
  18 јун 2010
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  8
  Здраво дечки ме интересира за кабловскиот интернет , се преселив во др стан таму го префрлив модемот а во др стан немам одјавено сега ке живејам таму , имам тв кабловска во ред е е сега прашањето ми е дали мора модем моторола од телекабел (како што користат тие ) или нема врска може и со др да имам интернт само си поврзвам нормално кабелот коаксијален и шибам ?!
   
 2. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.315
  Допаѓања:
  735
  Поени од трофеи:
  113
  Нејасно ти е прашањето скроз. Дај одновно со повеќе детали
   
 3. goran_bitola

  goran_bitola Член

  Член од:
  18 јун 2010
  Мислења:
  72
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  8
  значи вака конктретно , мора да е моторола модемот или може со друг модем да имам интернет ? оти се преселив две недели во др стан таму префрлив се , горе во др стан празниот диркет кабелот во тв имам уште сигнал, е сега за интеренет ми е дали имам уште или не да купам модем и да си поврзам или да ги барам од телекабел ?
   
 4. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.880
  Допаѓања:
  2.432
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Од тоа шо се случува во другите оператори, треба да се јавиш за да ти го репровизионираат (billing address != installation address).
  Ама може и да сум грешка.
   
 5. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.315
  Допаѓања:
  735
  Поени од трофеи:
  113
  Не е ова истото што го кажа и претходно? Јави се кај операторот и барај чаре :)
   
 6. didy

  didy Нов член

  Член од:
  2 фев 2014
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  Vivax Fly V551
  мора да се пријавиш, MAC адресата кај тебе ќе биде иста но ИП адресата на провајдерот нема да ја прифати додека не ја сетираат за тој модем
   
 7. Josifosky

  Josifosky Xiaomi Fan

  Член од:
  22 авг 2010
  Мислења:
  309
  Допаѓања:
  121
  Поени од трофеи:
  43
  Ме интересира и мене дали можи приватен модем да се користи ? Пошо овие од телекабел се без WiFi a на ebay има docsis модем плус рутер..
   

Сподели преку: