Парфеми - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Животен стил' започната од psyside, 30 јан 2016.

1. psyside

psyside GSM master

Член од:
    28 окт 2014
    Мислења:
    3.311
    Допаѓања:
    4.605
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    S7 Edge
    Со оглед на тоа дека во една тема спомнав дека треба да се отовори ваква тема, и истиот мој пост доби значителен број на допаѓања, т.е. зелено светло еве една тема од забавен карактер, да смениме малце од Applе vs android samsunglag nema update itn :D (мала шала)

Одма да спомнам, парфемите кои ќе ги предложам овде не се најдобрите парфеми за секого, мирисот т.е. сетилото за истиот, и начинот на доживување на мирисните ноти кои се дел од еден парфем - композиција, се различни за секого, ќе најдете луѓе кои неможат да поднесат одреден парфем, а истиот е ценет од голем дел на светската популација, или пак луѓе кои сакаат парфем кој воопшто не е популарен или ценет, нема правила, нема подобро или полошо него само она што на вас ви фаќа нос, мојата листа не значи дека одреден парфем со сигурност е подобар од друг, нити е по редослед, идете во Cosmo и тестирајте ги парфемите од листата, што ви фаќа око купете. Уште еднаш, се ова е субјективно но после долгоооо тестирање на долготрајност, ширење на мирисот околу вас, комплименти, фактор на привлечност знам кои парфеми работат а кои не генерално.

Сеедно, ќе направам една т.е. 3 листи на парфеми, од ентри левел, средна класа, и висока класа, со тоа што овие парфеми се доста поретки и не секојдневни а со самото тоа ќе ве направат да мирисате униткатно, и да не бидете типот со парфемот на мојот бивш, trust me, you don't want that.....

Ентри левел парфеми, (ценовно но не и мирисно)

1. Burberry - London (легендарен, еден од најдобриот дејт парфеми)

2. Bentley - Bentley Intense (види под број 3)

3. Lalique - Encre Noire (совршенство - екстремно мажествен и долготраен вонсериски квалитет)

4. Nautica - Voyage (не ми е фаворит но е многу ефтини летен парфем кој девојките го сакаат)

5. Dolce & Gabbana - DG Pour Homme ( барајте ја made in Germany верзијата по можност)

6. Versace - Pour Homme (одличен летен)

7. Salvatore Ferragamo - F Black (неверојатна креација, секојдневна - елеганција, префинетост)

8. L`Occitane - Eau des Baux (еден од најдобрите тобако базирани парфеми)

9. Thierry Mugler - Mugler Cologne (екстремно пријатен летен парфем, не е баш долготраен но е премногу пријатен и идеален за топло лето)

10. Rochas - Rochas Man (еден од најдобриот гурмански парфеми ever)

Средна класа на парфеми

1. Christian Dior - Dior Homme Intense (ремек дело, од првиот можно е да не ви се свиѓа, после неколку носења ќе побудалите по неговиот мирис - траен и добри перформанси EDP концентрација)

2. Chanel - Allure Home Sport (кремаста помаранџа, неверојатен летен па и секоја сезона парфем)

3. Hermes - Terre D Hermes (горчлива кора од портокал, и ветивер - неверојатен со одлични перформанси - трајност/ширење)

4. Yves Saint Laurent - La Nuit de l`Homme (ако сакате да оставите добар впечаток кај девојка, за дејт - тешко да најдете подобар парфем од средна класа, ремек дело екстремно сензуален барајте строго EDT, не EDP не Intense)

5. Yves Saint Laurent - L'Homme (летна верзија на La Nuit исто така обожаван од девојките)

6. Gucci - Gucci Pour Homme II (masterpiece)

7. Guerlain - L'Instant de Guerlain pour Homme Extreme (неверојатен како базиран парфем во EDP концентрација, многу долготраен и обожаван од девојките)

8. Carolina Herrera - CH Men privee или CH Men (обожаван од девојките исто така, лично не ми е ништо посебно, but it works)

9. Christian Dior - Dior Homme Sport (2012) летна верзија на 1-от цветови и цитруси, невеорјатна креација)

10. Thierry Mugler - Pure Malt (виски, карамела и чоколадо во флаша - неверојатен)

Хај енд - вон сериски парфеми,

За оваа листа коментарите се излишни, ова се парфеми кои прават да се осеќате посебно, парфеми од кои кога ќе влезете во одредена просторија може да настане штама, парфеми со кои се делите, и оставате впечаток на индивидуа со карактер, стил, уникатност и самодоверба, неверојатно искуство и напад на сетилата......за рекациите на девојките не е потребно да се коментира исто така.

Парфемиве од листата неможат да се најдат за цена под 150 евра (најефтино) а во просек се 250 евра за флаша, имајте го тоа во предвид....да ги има во Cosmo - Зебра (некои од нив)

1. Creed - Aventus

2. Amouage - Jubilation XXV

3. Dior - Feve Delicious

4. Amouage - Reflection Man

5. Parfums De Marly - Herod

6. Creed - Royal Oud

7. Xerjoff - Nio

8. Tom Ford - Tuscan Leather

9. Tom Ford - Oud Wood

10. Serge Lutens - Chergui

Тоа би било тоа за сега, ќе додам после уште информации и линкови за парфемиве.

Последна промена: 31 јан 2016
    На supermen, krale, Champ1on и уште 9 други им се допаѓа ова.
  2. AlexM

AlexM Познат Член

Член од:
    11 мар 2010
    Мислења:
    1.152
    Допаѓања:
    407
    Поени од трофеи:
    83

Овие ги користам моментално, последните два ми се фаворит иако се поевтини од првите два. Поготово последниот го добив на поклон од авон е мислам земен цена околу 800ден. ме изненади за тие пари таков убав мирис, баш ми го погодија по вкус.

На dino_bt, Ilija и goran им се допаѓа ова.
  3. stefan_mkd

stefan_mkd GSM master

Член од:
    12 дек 2008
    Мислења:
    4.119
    Допаѓања:
    2.015
    Поени од трофеи:
    208
    Што збориш бе? хахах :)

Инаку што е ентри левел а што средна класа? Си ги поделил нешто по ценовен ранг или? Ај обаснување за вака учените ко мене

4. boro1

boro1 Познат Член

Член од:
    4 мај 2012
    Мислења:
    176
    Допаѓања:
    286
    Поени од трофеи:
    63
    jk...

Овие што сум ги користел:
    - Seduction in Black

- Joop Jump

- Davidoff Cool Water ( овој ми беше омилен.. )

- Burberry Brit

- Givenchy Play

и моментално:
    - Fcuk Connect Him

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dino_bt

dino_bt Искусен член

Член од:
    30 дек 2011
    Мислења:
    743
    Допаѓања:
    805
    Поени од трофеи:
    158
    Тебе те мрзеше да прочиташ поубо?

6. stefan_mkd

stefan_mkd GSM master

Член од:
    12 дек 2008
    Мислења:
    4.119
    Допаѓања:
    2.015
    Поени од трофеи:
    208

Го видов, грешно сум се изразил. Мислев колку чини "ефтин" парфем

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. psyside

psyside GSM master

Член од:
    28 окт 2014
    Мислења:
    3.311
    Допаѓања:
    4.605
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    S7 Edge
    Момци ефтините идат околу 25-50 евра, средните се од 50 - 100, а хај енд околу 150 - 300 + тука се цените генерално.

Поентата е да најдате мирис кој е уникатен, барем јас така гледам на парфемиве ако е некој што се користи често, или нема некоја посебна нота која го дели од другите it's not worth it.

Како за почетници ако сакате да се запознаете со одлични и уникатни парфеми -релативно ефтини згора на тоа, пробајте со

Encre Noire, Bentley Intense, Burberry London или Salvatore Ferragamo F Black барајте нешто од овие 4.

Последна промена: 31 јан 2016
    На Dzepar, goran и Војвода им се допаѓа ова.
  8. raperot

raperot Познат Член

Член од:
    28 јан 2010
    Мислења:
    430
    Допаѓања:
    257
    Поени од трофеи:
    63
    Том Форд - Black Orchid е последен одличен парфем што го имам пробано.
    Не знам која му е цената кај нас. Во Грција иде околу 70 еур горе доле

9. psyside

psyside GSM master

Член од:
    28 окт 2014
    Мислења:
    3.311
    Допаѓања:
    4.605
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    S7 Edge
    Black Orchid е женски, уствари unisex е али не е мажествен, мене искрено не ми е нешто посебно.....ако имаш можност тестирај ги двата од Tom Ford кои ги наведов.

На raperot му/ѝ се допаѓа ова.
  10. kirev

kirev Познат Член

Член од:
    14 јул 2010
    Мислења:
    1.278
    Допаѓања:
    704
    Поени од трофеи:
    113
    Antaeus Chanel не знам више колку години...

Сподели преку: