Основни програми за флешување/тјунирање/сервисирање Sony Ericsson

Дискусија во форумот 'Sony Ericsson' започната од DualCore, 3 јун 2008.

 1. DualCore

  DualCore Познат Член

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  3.748
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  78
  На оваа тема можете да ги симнете основните програми за флешување/кастмајзирање/пачување телефони...

  setool2lite v1.08
  setool2lite v1.08 е програма за флешување, кастмајзирање, пачување, поправање... телефони

  Far Manager
  Фар менаџер е програма со која можете да „чепкате“ по фајл системот на вашиот телефон

  SEFP за Far Manager
  SEFP = Sony Ericsson Flash Plugin за Far Manager се плугини за да може телефонот да биде препознаен од фар менаџерот.

  XS++ v3.2
  XS++ е програма за флешување, пачување, „чепкање“ телефони

  SIM Lock Patch Generator
  SIM Lock Patch Generator е програма која креира patch со кој се отклучува телефонот и работи на повеќе СИМ картици

  GFlash
  GFlash слична програма како XS++

  Flash CID49 Phone XC v6
  Flash CID49 Phone XC е програма за флешување цид49 телефони.

  Gslide
  Програма за patch-ување firmware.
  Со оваа програма се patch-ува firmware-от и потоа се флешува телефонот.
   

  Прикачени податотеки:

 2. Ддарко

  Ддарко Нов член

  Член од:
  16 апр 2008
  Мислења:
  2.344
  Допаѓања:
  10
  Поени од трофеи:
  0
  Каква е разликата мопеѓу овие ? Гледам дека сите воглавном служат за флешување и пачување. Ако ти е тешко да одговориш, барем кажи која е најдобра од овие. Или пак секоја програма за посебни телефони си е ? ;)
   
 3. strizlow800

  strizlow800 Член

  Член од:
  24 фев 2008
  Мислења:
  565
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  18
  Има разлика шо некои немаат поодршка за одредени телефони додека некои имаат и то... :) Начинот на пристап до флеш модот на телефонот е различен и различни лоадери користат за пробивање во телефонот. :)
   
 4. Ддарко

  Ддарко Нов член

  Член од:
  16 апр 2008
  Мислења:
  2.344
  Допаѓања:
  10
  Поени од трофеи:
  0
  Аха, многу појасно е сега ;)
   
 5. mihalcev

  mihalcev Нов член

  Член од:
  7 мај 2009
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  jas sum nov kako da go odzipuvam koj e passwordot
   
 6. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.865
  Допаѓања:
  3.842
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  www.gsmmkd.com
   
 7. Ддарко

  Ддарко Нов член

  Член од:
  16 апр 2008
  Мислења:
  2.344
  Допаѓања:
  10
  Поени од трофеи:
  0
  Oф топик: во многу постови читам цид...цид...цид49...цид52, што значи ова и ако значи нешто за што служи? :)
   
 8. DualCore

  DualCore Познат Член

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  3.748
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  78
  Пишува во FAQ за SE.

   
 9. ike86

  ike86 Нов член

  Член од:
  13 јун 2009
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  zdravo imam sony ericsson k530i go apdejtuvav i telefonot se zakluci odnosno ne prima sim karticka koga go vklucuvam pisuva "insert correct SIM card" dali telefonot treba da se flesuva ili.... za da se otkluci ako moze nekoj da pomogne i so koj softwer moze da se otkluci

  i za odzipuvanje na nekoi softweri koi so se prikaceni na stranava treba password koj e ?
   
 10. DualCore

  DualCore Познат Член

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  3.748
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  78
  >*<<*<* - service info - SIM lock
  види кај има заклучено катанче и пиши овде.

  пасвордот е: www.gsmmkd.com
   

Сподели преку: