Новиот Блекбери изгледа како копија на Ајфон 5

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од Torte Mobile, 14 дек 2012.

 1. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.865
  Допаѓања:
  3.842
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  На виетнамскиот веб сајт за технолошки иновации tinhte.vn објавени се фотографиите од тенкиот, убаво обликуван телефон кој неверојатно многу потсетува на Ајфон. Станува збор за Блекбери 10Л серијата, која треба да се појави на пазарот при крајот на јануари идната година.


  Фотографиите потврдуваат дека тастатурата која беше нивен заштитен знак сега ја нема, а наместо неа Блекбери нуди екран чувствителен на допир.

  Тоа што најмногу потсетува на Ајфон се заоблените агли, кои овозможуваат екранот да биде поголем.

  Сепак, за разлика од Ајфонот, новиот Блекбери нема опција "home" на предната страна. Најверојатно софтверот ќе им овозможува на корисниците полесно да се префрлуваат од една на друга апликација.

  Новиот телефон, покрај УСБ приклучокот има и влез за "mikro HDMI" кабел, преку кој овој апарат може да се поврзе со дисплеј кој има висока резолуција.

  "Expert reviews" наведува дека овој телефон ќе може да се поврзе со сервисите за изнајмување на филмови.

  Надворешниот дизајн на телефонот е таков да може лесно да се ракува, а во внатрешноста се наоѓаат влезови за "micro sim" и "micro sd" мемориски картички и батерија од 1800 ma/h.

  Со оглед на падот кој го имаа на пазарот последниве неколку години, изгледа дека луѓето од "RIM" со овој телефон одат на се или ништо.


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

   
  На El_Makedonero му/ѝ се допаѓа ова.
 2. .::SCORPION::.

  .::SCORPION::. Познат Член

  Член од:
  28 јул 2008
  Мислења:
  2.690
  Допаѓања:
  104
  Поени од трофеи:
  93
  Воопшто не личи на Ајфон 5.
   
  Filip, vonuzu, jabawokee и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Ако ова на некој му личи на ајфон, тогаш има сериозни проблеми со очите.
   
  На Pane-G и jabawokee им се допаѓа ова.
 4. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.865
  Допаѓања:
  3.842
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  Се на се голем потег на блекбери, најверојатно досегашниот дизајнер отишол во пензија :pos:
  софтверски е исто така одлично решен, интерфејсот работи без копчиња итн ...

  Можеби претерале со насловот ама сепак наликува на петката во формата и странично
  задниот дел можеле да го направат shine од стакло или вотевр ама не е лош и вака
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 5. brzi82

  brzi82 Познат Член

  Член од:
  2 фев 2010
  Мислења:
  903
  Допаѓања:
  258
  Поени од трофеи:
  63
  Многу убаво изгледа телефончето
   
  На jabawokee му/ѝ се допаѓа ова.
 6. jabawokee

  jabawokee Активен Член

  Член од:
  27 јул 2012
  Мислења:
  156
  Допаѓања:
  68
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note
  РОМ/Верзија:
  Miui V6
  Одличен телефон баш ме интересира како ке се покаже ама според мене блекбери ке рипне и пак ке се врати меѓу големците :)
   
 7. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.865
  Допаѓања:
  3.842
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  Добро ќе се покаже, ББ се доста квалитетни издржани телефони без багови глупости ... само што нема да се врати меѓу големците тоа сигурно
   
 8. El_Makedonero

  El_Makedonero Искусен член

  Член од:
  6 јан 2010
  Мислења:
  1.409
  Допаѓања:
  1.061
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  РОМ/Верзија:
  8.3
  Одличен потег на BB супер изглед а можеби и со новиот ОС ке се вратат во игра.

  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
   
  На Torte Mobile му/ѝ се допаѓа ова.
 9. goth50

  goth50 Apple Viking ака Мрсен Металец Модератор

  Член од:
  27 окт 2008
  Мислења:
  3.500
  Допаѓања:
  2.578
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Iphone
  Нема веќе типични блекбери корисници, сеа повеќе е битно да имаш екран од пола метар и енгри бирдс да играш, а блекбери се повеќе на реална фукнционалност одколку од кич опции хахах
   
 10. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Не бе на нокиа личи. Целиот концепт е украден од iOS/iPHone, а друга работа е што сите денес го имитираат тој модел.
   
  На христијан му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: