Нексус 4, можен проблем со батерија.

Дискусија во форумот 'LG Nexus 4 E960' започната од Војвода, 18 дек 2013.

 1. Војвода

  Војвода Исфрустриран Неуспешен Тип

  Член од:
  11 авг 2012
  Мислења:
  1.114
  Допаѓања:
  1.462
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Mi5
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8 Global dev
  Вчера вечерта, кога излегував од дома, батеријата ми беше на околу 35%. После 3-4 минути, го извадив телефонот надвор на ладното да проверам нешто и батеријата кога гледам...23% После неколку минути пак го извадив да проверам да не ми се " вратиле изгубените проценти", гледам 13%. Пак после неколку минути имав потреба од краток повик од неколку секунди, кога спуштам батеријата отиде на 8%. Се на се за 20тина минути отидоа 27% од батеријата, од кои дали 2-3 минути реално го користев телефонот. Во позадина немав ништо вклучено, уредно си го држам телефонот. Ми кажаа дека тоа е така поради ладното надвор, али па тоа време па и не беше нешто екстремно ладно околу 0 степени беше.
  А и секогаш приметувам дека кога батеријата ќе падне под 35% некако побрзо се троши. Пример до тогаш имам едно 3ипол саати на екран, а кога ќе падне батеријата под 10% имам едвај 4 часа и толку дали се , а би требало да имам барем 4ипол. Дали батеријава е нешто зезната, бидејќи од 100% до кај 35%,се празни нормално, а под тоа, доста побрзо се празни ?

  Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
   
 2. Alexx

  Alexx GSM master

  Член од:
  23 јан 2013
  Мислења:
  2.190
  Допаѓања:
  2.676
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  iOS 11.1
  Абе кога е на 35-30% се празни побрзо да, ама ако го користиш. Не би требало сам од себе толку нагло да паѓа како што кажуваш... Можно е да е батеријата.

  Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
   
 3. darentie

  darentie Искусен член

  Член од:
  15 дек 2009
  Мислења:
  1.643
  Допаѓања:
  1.179
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  Пред недела и повеќе почна да ми се јавува ист проблем на ајфонот. Процентите на батеријата почнаа драстично да паѓаат. Мислев дека батеријата е пред откажување па си реков пред да ја менувам да направам еден ристор, чисто да пробам.
  Од тогаш па наваму се си е во најдобар ред. Не знам, пробај со формат. Можеби ќе се среди.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 4. Војвода

  Војвода Исфрустриран Неуспешен Тип

  Член од:
  11 авг 2012
  Мислења:
  1.114
  Допаѓања:
  1.462
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Mi5
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8 Global dev
  Тоа дека се празни побрзо при користење знам, тоа беше еден од проблемите, али на ладново... хмм, вечер ќе го тестирам пак, да видам дали пак ќе направи исто.
  Ќе пробам со повторно тестирање, ако прави пак така, ќе пробам и со формат. Ако и така забушава, ќе го пратам во Recycle Bin :)
   
 5. goth50

  goth50 Apple Viking ака Мрсен Металец Модератор

  Член од:
  27 окт 2008
  Мислења:
  3.500
  Допаѓања:
  2.578
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Iphone
  да не е од ладното надвор ? (не се шалам)
   
 6. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Од ладно е нормално да се празни побрзо батеријата али не толку брзо како кај @Војвода.
  Ја мислам дека му е при крај батеријата а ладново време уште толку го дотолчува капацитетот.

  Знаете дека стариве наши имаат полнено батетии на рингла/решо/шпорет/рерна
  Хаха :)

  Sent from my Samsung Galaxy Note 3 SM-N9005 using Tapatalk
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 7. hensk

  hensk GSM master

  Член од:
  15 мај 2008
  Мислења:
  3.420
  Допаѓања:
  1.170
  Поени од трофеи:
  208
  изгледа бара NEXUS 5
   
  krale, Torte Mobile, zokimk и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Војвода

  Војвода Исфрустриран Неуспешен Тип

  Член од:
  11 авг 2012
  Мислења:
  1.114
  Допаѓања:
  1.462
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Mi5
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8 Global dev
  Телефонов едвај половина година има, не би требало батеријава толку брзо да отиде :/
  Еве денес ја тестирав на ладново пак, нормална си беше, само што пак малце брзо ми го троши тој дел од <35%, али океј е сепак. :)
  Камерата ме става во мисла. И таа камера на 5ката без хдр е тапа сликата, без бои, сиромашна, а со хдр пак треба да чекаш доста, и ако ти мрдне нешто одма сликата е матна. Другарче со телефон од 0 денари од вип, некој алкател скапан, кочи целиот, али камерата му е подобра од мојата во некои ситуации xD
   
 9. GoRRaN

  GoRRaN Allmighty модератор

  Член од:
  24 окт 2008
  Мислења:
  4.751
  Допаѓања:
  2.066
  Поени од трофеи:
  208
  Батка, симни battery recalibator, наполни ја до крај рекалибрирај и види пак дали драстично ќе паѓаат процентите

  Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
   
 10. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  абе само тв им се погодија на овие а :) до душа и климите и микробрановите не им се за фрлање :) се шалам :)

  војвода совет, имаш пазар3 пуштај го и не се замарај дур не се појавило друг проблем или повеќе да се дозаебе батеријата.

  не за џабе рекле старите ако не знаеш што е добро прашај што е скапо :)
   

Сподели преку: