[Мод ] Dualtouch за xperia x10 mini pro

Дискусија во форумот 'Sony Ericsson Xperia [X10-mini-pro]' започната од dulemilosevski, 9 мај 2011.

 1. dulemilosevski

  dulemilosevski Активен Член

  Член од:
  27 апр 2011
  Мислења:
  331
  Допаѓања:
  70
  Поени од трофеи:
  28
  Сеа за сеа е само Dualtouch но се работи на случајот овој телефон да добие целосен Multitouch.
  ЕВЕ ВИДЕО ДЕКА ФУНКЦИОНИРА :)

  ПРЕД ДА ПОЧНЕТЕ НАПРАВЕТЕ BACK UP СО xRecovery ЗА ДА МОЖЕТЕ ДА СИ ГО ПОВРАТИТЕ СИСТЕМОТ ОДНОСНО АКО ЗАФРКНЕТЕ НЕШТО ДА НЕ МУ ЈА МИСЛИТЕ ДЕКА СТЕ ИЗГУБИЛЕ СЕ ШТО СТЕ ИНСТАЛИРАЛЕ, ПОРАКИ, БРОЕВИ......


  Потребно да имате :
  -Root на телефонот
  -Последниот Kernel И Baseband M76XX-TSNCJOLYM-53404015


  ИНСТАЛАЦИЈА:

  1. Спуштетего фајлов и отпакувајтего со Winrar
  2.Сеа треба да извлечеме (да копираме) два фајла од телефонот од системот на андроид тоа ке го направиме на полесен начин со root explorer ако немате инсталирано може од тука да го спуштите

  -го отвараме root explorer и идеме " system/etc/hw_config.sh" го наоѓаме фајлот hw_config.sh и го копираме и го ставаме на sd картичка исто така и фајлот build.prop кој се наоѓа во "system/build.prop"
  пред да ги копирате фајловите од system треба да стиснете mount R/W еве слика за да ви биде појасно треба да стиснете кај што е зеленото поле http://www.mediafire.com/i/?62riegc4edda9a6
  [​IMG]


  потоа ги копирате на мемориската картича двата фајла и со усб кабел ги ги копирате на компјутер и потоа со десен клик и и отворетеги со Wordpad

  - коа ке го отворите hw_config.sh внесете ги на почеток овие две линии

  Код:
  insmod /system/lib/modules/cy8ctma300_ser.ko
  
  sleep 1
  а за build.prop

  Код:
  ro.product.multi_touch_enabled=true
  
  ro.product.max_num_touch=2
  и потоа ги затвараме фајловите и стискаме save и ги вракаме на мемориската картичка

  3.Исто така и спуштениот фајл од точка 1 откако ке го одпакувате ставетего на мемориската картичка потоа фалјлот cy8ctma300_ser.ko со root explorer копирајтего во

  /system/lib/modules/

  фајлот hw_config.sh во

  system/etc/

  а фајлот build.prop во

  /system/

  коа ги копирате мора да ви биде стиснато mount R/W ако не ви биде стиснато нема да можете да копирате со system

  4.Потоа коа завршиме со внесување на фајловите направетему рестарт на телефон и ке имате

  Dualtouch имајте у предвид дека оваа е бета верзија оносно дека уште ке се надоградува

  АКО ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ СЛОБОДНО ПРАШАЈТЕ КОЛКУ МОЖАМ КЕ ПОМОГНАМ
   

Сподели преку: