Мобилен wireless router

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од Kapistec, 27 јун 2017.

1. Kapistec

Kapistec Искусен член

Член од:
    9 авг 2011
    Мислења:
    1.524
    Допаѓања:
    1.015
    Поени од трофеи:
    178
    Телефон:
    Galaxy S8+
    Ми треба некој Мобилен wireless router (Travel) (не со картица 3Г, 4Г) кој би го напојувал со екстерна батерија и би го користел за појачување на вифи сигнал во хотел (да служи како предавател). Некој да има да продава или каде може во Скопје да се купи такво нешто (нема во Нептун, Сетек, Анхоч).
    П.С. Сетирањето да му биде автоматско без да морам јас мануелно да го конфигурирам.

2. kirev

kirev Познат Член

Член од:
    14 јул 2010
    Мислења:
    1.280
    Допаѓања:
    725
    Поени од трофеи:
    113
    Мислам овој беше - у камп кај ружниот сосед се користеше за Дримбокс. Влечеше од wifi и даваше на Етернет. Мислам треба само и дугмето да се стисне и ќе зрачи. На два пати го преконфигурирав од една мрежа на друга (4г хотспот) и целата процедура е - ставаш чачкалица да се ресетира, Етернет кабелот во лаптоп, браусерот сам си го наоѓа, ти дава да ја смениш мрежата и го боцкаш во дримбоксот (и стискаш да зрачи). Ако нејќеш да менуваш мрежа - толку е за цел одмор, и го ставаш во струја кога ти треба. Просурфај дали секогаш треба кабел или ќе можеш и од мобилен да го подесиш.
    http://www.najevtino.mk/p/tp-link-3...-extender-mode-with-internal-antennas/3117871

Едит: има мобилна апликација Tether App http://www.tp-link.com/common/Promo/en/Tether/index.html

Последна промена: 28 јун 2017
    На Kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kapistec

Kapistec Искусен член

Член од:
    9 авг 2011
    Мислења:
    1.524
    Допаѓања:
    1.015
    Поени од трофеи:
    178
    Телефон:
    Galaxy S8+
    Фала на инфото друже. Се надевам овој вифи рутер може и на екстерна батерија да се поврзе (за да го ставам на тераса од хотелот ако е послаб сигналот во соба) и не бара картица за 3г, 4г. Е сега малку ми е нејасно од причина што прочитав за хотелот каде ќе одам имало вифи конекција по соба за 2 уреда (веројатно 2 пасворди даваат) а јас со таблетот имам 3 уреди и се прашувам дали ќе може да се изведе нешто со предметниот рутер. Не знам дали сум доволно прецизен и јасен ама тоа е отприлика. Поздрав,

4. kirev

kirev Познат Член

Член од:
    14 јул 2010
    Мислења:
    1.280
    Допаѓања:
    725
    Поени од трофеи:
    113
    Не може на екстерна батерија, на струја беше закачен (најди огромен продужен со 6 штекери и ставај у торба. и duct-tape :), види со некој друг модел од ТП Линк... 3г/4г не му требаше ниту има каде да се вклучи.
    Според ова што пишуваш - веројатно даваат по две IP адреси. Good luck with that. Мислам дека ќе заглавиш. Нејсе, ќе гасиш вифи на телефон за да работиш на таблет и обратно. За овакви ситуации ја мислам дека треба посериозен рутер, ама да не кобам...

5. stefan_mkd

stefan_mkd GSM master

Член од:
    12 дек 2008
    Мислења:
    4.115
    Допаѓања:
    2.013
    Поени од трофеи:
    208
    Рутер на екстерна батерија тешко да ќе најдеш, али затоа батерија со 9-12в излез има во секоја радња :)

Сподели преку: