Мобилен wireless router

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од Kapistec, 27 јун 2017.

 1. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.544
  Допаѓања:
  1.030
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S9 coral blue
  Ми треба некој Мобилен wireless router (Travel) (не со картица 3Г, 4Г) кој би го напојувал со екстерна батерија и би го користел за појачување на вифи сигнал во хотел (да служи како предавател). Некој да има да продава или каде може во Скопје да се купи такво нешто (нема во Нептун, Сетек, Анхоч).
  П.С. Сетирањето да му биде автоматско без да морам јас мануелно да го конфигурирам.
   
 2. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.314
  Допаѓања:
  735
  Поени од трофеи:
  113
  Мислам овој беше - у камп кај ружниот сосед се користеше за Дримбокс. Влечеше од wifi и даваше на Етернет. Мислам треба само и дугмето да се стисне и ќе зрачи. На два пати го преконфигурирав од една мрежа на друга (4г хотспот) и целата процедура е - ставаш чачкалица да се ресетира, Етернет кабелот во лаптоп, браусерот сам си го наоѓа, ти дава да ја смениш мрежата и го боцкаш во дримбоксот (и стискаш да зрачи). Ако нејќеш да менуваш мрежа - толку е за цел одмор, и го ставаш во струја кога ти треба. Просурфај дали секогаш треба кабел или ќе можеш и од мобилен да го подесиш.
  http://www.najevtino.mk/p/tp-link-3...-extender-mode-with-internal-antennas/3117871

  Едит: има мобилна апликација Tether App http://www.tp-link.com/common/Promo/en/Tether/index.html

   
  Последна промена: 28 јун 2017
  На Kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.544
  Допаѓања:
  1.030
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S9 coral blue
  Фала на инфото друже. Се надевам овој вифи рутер може и на екстерна батерија да се поврзе (за да го ставам на тераса од хотелот ако е послаб сигналот во соба) и не бара картица за 3г, 4г. Е сега малку ми е нејасно од причина што прочитав за хотелот каде ќе одам имало вифи конекција по соба за 2 уреда (веројатно 2 пасворди даваат) а јас со таблетот имам 3 уреди и се прашувам дали ќе може да се изведе нешто со предметниот рутер. Не знам дали сум доволно прецизен и јасен ама тоа е отприлика. Поздрав,
   
 4. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.314
  Допаѓања:
  735
  Поени од трофеи:
  113
  Не може на екстерна батерија, на струја беше закачен (најди огромен продужен со 6 штекери и ставај у торба. и duct-tape :), види со некој друг модел од ТП Линк... 3г/4г не му требаше ниту има каде да се вклучи.
  Според ова што пишуваш - веројатно даваат по две IP адреси. Good luck with that. Мислам дека ќе заглавиш. Нејсе, ќе гасиш вифи на телефон за да работиш на таблет и обратно. За овакви ситуации ја мислам дека треба посериозен рутер, ама да не кобам...
   
  На Kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 5. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.131
  Допаѓања:
  2.023
  Поени од трофеи:
  208
  Рутер на екстерна батерија тешко да ќе најдеш, али затоа батерија со 9-12в излез има во секоја радња :)
   
  На Kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.544
  Допаѓања:
  1.030
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S9 coral blue
  Од Gearbest земав рутерче за екстерна батерија-Xiaomi MI Wifi 300M Amplifier 2 за 580,00 денари. Се надевам ќе врши работа за на одмор.
  mi.jpg
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 7. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.142
  Допаѓања:
  1.618
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Ке врши работа,јас имам слично само од друга фирма си работи одлично.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
  На Kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.314
  Допаѓања:
  735
  Поени од трофеи:
  113
  Што бидна? Заврши работа?
   
  На Kapistec му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.544
  Допаѓања:
  1.030
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy S9 coral blue
  Завршив.Тоа ми требаше
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: