Мапи од други провајдери

Дискусија во форумот 'iOS навигации' започната од damJANev, 26 окт 2018.

 1. damJANev

  damJANev Член

  Член од:
  26 апр 2011
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  20
  Поени од трофеи:
  18
  Си играл некој со другиве мапи кои не се од HERE? Гледам по Интернетов се вртат карти и од ТомТом кои личат дека се освежуваат поначето од оние од HERE. Исто гледам дека и Топмап (ННГ) уште издава карти за Источна Европа.

  Прашање под б). Како овие карти се спојуваат со HERE на границите?
   
  Последна промена: 26 окт 2018
 2. vlatko.donev

  vlatko.donev GPS Модератор

  Член од:
  14 окт 2011
  Мислења:
  666
  Допаѓања:
  661
  Поени од трофеи:
  93
  Не чинат,не се толку детални како HERE.Сум ги пробал.Сите тие се многу "помлади" од HERE.До лани во МК ги имаа само двата главни пата Е-65 и Е-75 и ништо друго
   
 3. dejanmanasiev

  dejanmanasiev Познат Член

  Член од:
  28 јун 2011
  Мислења:
  484
  Допаѓања:
  290
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  Xiaomi Mi A1
  Имам ТомТом карти на iGO на телефонот, верзија 2018,06, да ти кажам, доста детални се, дури кога се работи за ПОИ подобри се од Here ... Задоволен сум
   
 4. damJANev

  damJANev Член

  Член од:
  26 апр 2011
  Мислења:
  150
  Допаѓања:
  20
  Поени од трофеи:
  18
  ТомТом е провајдерот на карти на Епл за нивната Мапс апликација на иОС. Од пред некое време личи поприлично детална картата со некои глупави грешки на тема ПОИ (барем во Скопје). Сите плоштади им се бележани како паркови. Паркот меѓу Јужен булевар (бул. Македонија) и Железничка е пишан како „Жена парк“. Официјалното име му е „Урбан парк“.

  Во Мапс апликацијата, од поновите елементи во околинава, ги има новиот пат Демир Капија - Смоквица - Гевгелија и автопатот од Качаник до Урошевац на Косово (од Урошевац до Приштина го има и на Хере картите). Во Србија исто има реална состојба на автопатот од Прешево до Лесковац. Не знам што значи ова за иГО картите од ТомТом.
   

Сподели преку: