Македонски Банкноти и Монети

Дискусија во форумот 'Забава и култура' започната од filipkir, 20 дек 2016.

 1. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.323
  Допаѓања:
  1.818
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Ако си помлада генерација од мене (1987), нема да ги памтиш постарите денари. И јас едвај ги памтам тие од 1992-ра :)
   
 2. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.813
  Допаѓања:
  6.039
  Поени од трофеи:
  358
  мислам дека две 0 им скратија после првите пари ако не грешам, јас знам во пошта одев ги менував редици у пм ова беше одма после распадот на југославија


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 3. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.323
  Допаѓања:
  1.818
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Кратеа нули, додаваа нули, жив хаос беше тогаш со парите. За среќа денешниов денар си е rock-steady стабилен уште од 1993.
   
 4. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.897
  Допаѓања:
  2.454
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  И ти си чекал на ред у банките да смениш пари?
   
  На ivan88 и goran им се допаѓа ова.
 5. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.323
  Допаѓања:
  1.818
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Секако, само некако слабо се сеќавам пошто одамна беше :)
   
 6. Македонец

  Македонец Активен Член

  Член од:
  11 јун 2008
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  56
  Поени од трофеи:
  28
  А добро форава со 10.000-та, таа уште тогаш си ја ставил во колекција или отпосле си ја нашол? Пошто многу храбро ми делува во колекција да чуваш пара со толкава вредност, поготово за тоа време.
   
 7. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.323
  Допаѓања:
  1.818
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  10.000 денарката никогаш немаше голема вредност затоа што тогаш после распадот на Југославија имаше вртоглава инфлација и таа банкнота многу бргу после нејзиното искачање престана да има висока вредност. Затоа и на ebay таа банкнота може да се најде за само 8-10 долари. Денарите ја добија денешната вредност тек со втората генерација на банкноти во 1993-та, и затоа тие идеа од 10 до 500 денари.
   
  На Македонец му/ѝ се допаѓа ова.
 8. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.813
  Допаѓања:
  6.039
  Поени од трофеи:
  358
  10000 е како сегашни 100ден :) не сум сигурен дали две 0 скратија


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На ivan88 и Македонец им се допаѓа ова.
 9. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.202
  Допаѓања:
  5.535
  Поени од трофеи:
  258
  Многу добро... Браво.


  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 10. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.202
  Допаѓања:
  5.535
  Поени од трофеи:
  258
  Еее младост :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
  На filipkir и goran_oh им се допаѓа ова.

Сподели преку: