Македонски Банкноти и Монети

Дискусија во форумот 'Забава и култура' започната од filipkir, 20 дек 2016.

 1. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.323
  Допаѓања:
  1.818
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Конечно после 3 години чекање да искочат новите банкноти од 200 и 2000 денари пред некој ден ја докомплетирав мојата збирка на сите Македонски банкноти и монети (од осамостојувањето до денес), и решив да снимам едно видео од неа. Се надевам ќе ви се допадне.
   
  На alfabeta, mushovlae, MacedonianBoy и уште 11 други им се допаѓа ова.
 2. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.813
  Допаѓања:
  6.039
  Поени од трофеи:
  358
  лајк, ме потсети на младоста со париве, ех убави времиња :)


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 3. petar_staff

  petar_staff Активен Член

  Член од:
  2 окт 2012
  Мислења:
  132
  Допаѓања:
  39
  Поени од трофеи:
  28
  Брaвo!
  Oд кoјa гoдинa се првите бaнкнoти oд 10 дo 10.000 денaри?
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 4. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.323
  Допаѓања:
  1.818
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Првите банкноти беа од 1992 до 1993.
  Бидејки беа изработени од катастрофално лоша хартија и без никаква заштита против фалсификуње, тогашната народна банка ги повлече по само една година употреба :)
   
  На petar_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 5. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.163
  Допаѓања:
  1.627
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Браво мартинче.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 6. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.323
  Допаѓања:
  1.818
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Јас големиот дел од моето детство (најубавиот дел од животот) го минав со банкнотите од 1993-та , и кога и да ги видам ме подсеќаат на едни поубави времиња во кои и луѓето беа помалку покварени и повеќе се почитуваа меѓусебно. На пример старата десет денарка највеќе ме потсеќа на жената што стоеше и продаваше домашно спакувани пуканки за 10 денари пред моето основно школо во 1993 година кога јас бев прво одделение. 20 денарката ме потсеќа на едни турски чипсови на кои веќе им го заборавив името (мислам дека се викаа панчо), ама во сеќавање ми остана нивниот вкус кој до ден денешен ниеден чипс не успеа го надмине. 50 денарката ме потсеќа на моите први најдени пари во мојот живот (ова се случи околу 1994-1995). Сто денарката ме потсеќа на моментите кога мајка ми беше малце подарежлива со џепаралакот и кога јас нестрпливо ке ја потрошев стотката купувајки 200 грамски чипс. Кога ке се сетам, скоро све од прехрамбениве продукти беше поевтино од сега , само чипсовите тогаш беа поскапи :)
  500 денарката ме потсеќа на мојата тогашна прво одделенска желба да ја имам оваа голема банкнота. Кога бев прво одделение 500 денари тогаш ми се чинеа како повеќе од 50000 денари денеска. Ах детство.......... секогаш ке ми недостига.
   
 7. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.133
  Допаѓања:
  2.023
  Поени од трофеи:
  208
  Кул видео Бојан :)
   
  На OLI-HAUG и Noc 32 им се допаѓа ова.
 8. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.323
  Допаѓања:
  1.818
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  Call me Martin, please :)
   
 9. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.133
  Допаѓања:
  2.023
  Поени од трофеи:
  208
  Важи filip :)
   
  alfabeta, ivan88, Noc 32 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  лол ја не ни знаев дека постоеле вавки пари :)
   
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: