Купување на бела техника - совети, предлози и искуства

Дискусија во форумот 'Животен стил' започната од Alfa Mobil Team, 4 апр 2016.

 1. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Треба да купам се наеднаш, почнувајќи од фрижидер (вграден) рерна, плотна, бојлер, вградена микробранова, машина за перење и остало. Во принцип од технологија поштуем самсунг и лг, но за бела техника барем за наш пазар на повеќето пријатели некако не им се фаворит. Се разбира, да не ми беа проблем парите немаше да ја отворам темава, но сепак не би дискутирале во неа за машини за перење на фаворит, вокс или квадро. Не дека не бркаат работа или дека генерално ги ставам чкљ брендовите во еден ист ќош, напротив некогаш знаат не толку звучни брендови да изненадат како хјувеј и ксиаоми што се во последен период ама повеќето луѓе поради сугестии и лоши искуства со доџ, блеквју ги ставаат во ист кош.

  Да така, дајте ми предлози не само брендови туку и од каде би можел да ги купам за поефтино или пофлексибилно, искрено око ми фатија последниве генерации на горење сите производи освен машините за перење и малце е ќутинес ако си го направиш цел дом со еден бренд, јас сепак би сеуште за самсунг и вирпул - но сакам да чујам и туѓи мислења, моиве дома за мн. работи се задоволни од горење но сите работи после 3-5 години корозираат, машините за перење рипаат, фрижидерите течат :) ама споредено со цените добиваш на изглед по премиум уреди за средна класа цени со мн. гаранција
  http://gorenje.com.mk/

  ако може исто така да развиеме тука дискусии и околу клима уреди и инверетер системи, ми ги пофалија хјундаи како нешто врв во тој дел од техника, но некако ми се антипатични, старовремски на работа имам инвертор некоја си романска безврска фирма - брка работа иако над 40степени - неможе ни да се пушти да работи ако не си ја пуштил одсабајле да одржава температура, додека дома имам самсунг прозорска 27 години стара ни фреон не е сменето, 9 соби (130м2) за пола саат лади ама и бучи ко стара кола :) се разбира и моите 2500 марки ја купиле.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 2. didy

  didy Нов член

  Член од:
  2 фев 2014
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  Vivax Fly V551
  Претпочитам фирма која има добро организиран сервис на тие производи кои ги нуди на наш пазар. Брендот не е нешто битно бидејќи внатре како да се од една фирма изработени.
   
 3. Noc 32

  Noc 32 Супер Модератор

  Член од:
  13 сеп 2009
  Мислења:
  1.543
  Допаѓања:
  1.390
  Поени од трофеи:
  178
  Јас сакам да земам инвертер за греење/ ладење и човек што ги мести тие работи ми препорача да си земам тошиба. Дури ми рече, не разгледувај други производители, тошиба се врвот за инвертери. АКо има некој искуство со ова, да пише нешто супер би било :)
   
 4. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Mitsubishi се бр .1 во компресори .... Ама и најсолени.
  Па Daikin , Cerrier i Toshiba.
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.
 5. dino_bt

  dino_bt Искусен член

  Член од:
  30 дек 2011
  Мислења:
  743
  Допаѓања:
  805
  Поени од трофеи:
  158
  Од лично искуство можам да ти предложам BEKO. Дома освен машина за перење Whirlpool се друго ми е BEKO и сум презадоволен. Мислам дека се со добар сооднос цена квалитет и најдобро ти е за нив да си видиш во Нептун пошто се дирекно увозници а често имаат и акции на Беко производи. За бојлер можам да ти предложам од локална Битолска фирма, ги прават со прохромски резервар со доживотна гаранција. Тука цел град користи бојлери од "Парновод"-Битола.
  За клима е подолга и поширока дискусијата и зависи од сумата шо си спремен да ја дајш
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Noc 32

  Noc 32 Супер Модератор

  Член од:
  13 сеп 2009
  Мислења:
  1.543
  Допаѓања:
  1.390
  Поени од трофеи:
  178
  Некој да сподели искуство со Gree инвертери?
   
 7. didy

  didy Нов член

  Член од:
  2 фев 2014
  Мислења:
  21
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  3
  Телефон:
  Vivax Fly V551
  БЕКО работи по лиценца на тошиба, затоа и се добри
   

Сподели преку: