Купувајте преку Интернет (Aliexpress.com)

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од damjan14, 22 окт 2013.

1. damjan14

damjan14 Член

Член од:
    24 фев 2013
    Мислења:
    57
    Допаѓања:
    11
    Поени од трофеи:
    8
    Еве ви страна за купување преку интернет слична е како ебај,амазон само што на оваа се плаќа преку друг сервис не преку пајпал.
    Се што треба да направите е да се регистрирате наоѓате продукти го порачувате.(Некои имаат Free Shipping, на некои се плаќа ситна сума а на некои се плаќа и по 80долара), затоа кога барате продукт после продуктот пишете free shipping (пр. Nike Air Max free shipping), скоро сите продукти можат да се испорачаат во Македонија.
    Има 3 сервиси кои испраќаат до Македонија:
    -China Post Air Mail
    -DHL(овие се најскапи тражат и по 80 долара за шиппинг)
    -China Post Air Pracel
    Исто така имате и Buyer Protection ако не стигне продуктот да ви ги вратат парите и кога ви стигне порачката во My Orders кликате Confirm Order Recived и сл.
    Кога плаќате бирате адреса, а кога плаќате бирате со каква картичка (Visa,Maestro) а исто така може и со трансфер преку банка.
    Јас во недела порачав саат само да видам дали ќе стигне (за проба за почеток). Ќе ве известам кога ќе ми стигне треба од 30-60дена.
    Луѓе навалете купувајте.
    Работите се много поефтини онојпат у скопје купив конверс патики 3000ден вамо 1500ден.
    Ако имате прашања слободно прашајте во темава.
    Код:
    Линк од страната Aliexpress.com

2. username

username Искусен член

Член од:
    7 апр 2010
    Мислења:
    1.516
    Допаѓања:
    865
    Поени од трофеи:
    178
    Телефон:
    iPhone 7
    се тоа убаво, странава ја знам повеќе од година дена. Пази само кога нарачуваш поскапи работи па кога ќе ти закачат ддв и царина ќе се чудиш.

3. El_Makedonero

El_Makedonero Искусен член

Член од:
    6 јан 2010
    Мислења:
    1.409
    Допаѓања:
    1.061
    Поени од трофеи:
    178
    Телефон:
    iPhone 6
    РОМ/Верзија:
    8.3
    Јас мислам дека прв пат од тебе прочитав за странава, и топ е се утепав од нарачување на колеги им ја кажав на работа и они исто така нарачуваат цело време и си стига најнормално, преку 10 футроли имам нарачано за моб, држачи за во кола, полнач за во кола. Најдоброто е што има многу голем избор и што е поевтино од тука, единтсвена мана што мораш да ги чекаш по 1 месец, па на кој не му смета тоа тогаш слободно нека си нарачува.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

4. salt

salt Symbian old school

Член од:
    1 мар 2008
    Мислења:
    441
    Допаѓања:
    131
    Поени од трофеи:
    43
    Телефон:
    Galaxy S5
    РОМ/Верзија:
    6.01
    Јас имам нарачувано од DX.com исто така има интересни и поефтини работи а шипингот е секоаш фрее дури и од 0.5$ да нарачаш нешто само шо исто така многу се чека 30-40 дена

Ова али експрес е покомерцијална верзија на алибаба пошо на алибаба не испорачуаат по 1 парче

Sent from my SGS ||| mini using Tapatalk 2

5. krale

krale GSM master

Член од:
    6 мар 2011
    Мислења:
    15.059
    Допаѓања:
    9.142
    Поени од трофеи:
    358
    Кога веќе се споделуваат „новости“, не знам дали сте слушнале за една страна на интернет за пребарување се вика google.com, а има и за купување една страна ebay.com

Исто има и страница за дружење facebook.com.

На goran, StalkeR и Misko6000 им се допаѓа ова.
  6. Misko6000

Misko6000 Искусен член

Член од:
    31 дек 2008
    Мислења:
    1.650
    Допаѓања:
    1.255
    Поени од трофеи:
    178
    РОМ/Верзија:
    MIUI Weekly 6.9.15
    Регистриран сум на оваа "новост" веќе 6 години и колку да знаете повеќето резултати што ви испаѓаат како први ви се од трговци, многу тешко се наоѓа производител што продава на парче, што значи плаќате и по 40% повеќе од реалното.
    Што се однесува до оригинали и цени треба да се отворат 4 очи.

Tapatalked from my GT now Free

7. Bozo

Bozo Seduce and destroy

Член од:
    20 дек 2009
    Мислења:
    509
    Допаѓања:
    62
    Поени од трофеи:
    28
    99% од облека (маици кошули патики јакни) се фејк брендирани ама пак затоа се ефтини , максици земав ја опнав 2000 не издржаа ни месец дена се отворија цели што е најтрагично типот на кондураџија ми вика абе кај ги најде овие патики првпат глеам вакво нешто да неможе да се среди хахаха станува збор за овој модел
    http://www.nikeairmax2013pascher.co...Nike-Air-Max-90-VT-Premium-QS-Navy-Blue_3.jpg
    совет- ценкајте се и внимавајте што купувате никако не плаќајте пред да го исконтактирате селерот по приватна порака, и ако успеете на GaGa Deals да закачите нешто е џекпот има попусти до 90% ама шансите се 1:100000000 да успеете да купите одреден артикл

8. Nearen

Nearen Познат Член

Член од:
    11 јан 2011
    Мислења:
    284
    Допаѓања:
    332
    Поени од трофеи:
    63
    Абе кај ги наоѓаш странициве... Не знам искрено, мене сумљиви ми се сите овие што ги наброја.

На Bumblebee му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TaleNT

TaleNT Активен Член

Член од:
    21 јан 2012
    Мислења:
    285
    Допаѓања:
    97
    Поени од трофеи:
    28
    Ја порачував од dhgate.com и dx.com за 12-15 дена производите ми стигаат дома ми стигаат дома. Добрата работа на овие страни е со не ти треба пејпал.:)

10. username

username Искусен член

Член од:
    7 апр 2010
    Мислења:
    1.516
    Допаѓања:
    865
    Поени од трофеи:
    178
    Телефон:
    iPhone 7
    па и за aliexpress.com не ти треба пејпал.

Сподели преку: