Купувајте преку Интернет (Aliexpress.com)

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од damjan14, 22 окт 2013.

 1. damjan14

  damjan14 Член

  Член од:
  24 фев 2013
  Мислења:
  57
  Допаѓања:
  11
  Поени од трофеи:
  8
  Еве ви страна за купување преку интернет слична е како ебај,амазон само што на оваа се плаќа преку друг сервис не преку пајпал.
  Се што треба да направите е да се регистрирате наоѓате продукти го порачувате.(Некои имаат Free Shipping, на некои се плаќа ситна сума а на некои се плаќа и по 80долара), затоа кога барате продукт после продуктот пишете free shipping (пр. Nike Air Max free shipping), скоро сите продукти можат да се испорачаат во Македонија.
  Има 3 сервиси кои испраќаат до Македонија:
  -China Post Air Mail
  -DHL(овие се најскапи тражат и по 80 долара за шиппинг)
  -China Post Air Pracel
  Исто така имате и Buyer Protection ако не стигне продуктот да ви ги вратат парите и кога ви стигне порачката во My Orders кликате Confirm Order Recived и сл.
  Кога плаќате бирате адреса, а кога плаќате бирате со каква картичка (Visa,Maestro) а исто така може и со трансфер преку банка.
  Јас во недела порачав саат само да видам дали ќе стигне (за проба за почеток). Ќе ве известам кога ќе ми стигне треба од 30-60дена.
  Луѓе навалете купувајте.
  Работите се много поефтини онојпат у скопје купив конверс патики 3000ден вамо 1500ден.
  Ако имате прашања слободно прашајте во темава.
  Код:
  Линк од страната Aliexpress.com
   
 2. username

  username Искусен член

  Член од:
  7 апр 2010
  Мислења:
  1.516
  Допаѓања:
  865
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 7
  се тоа убаво, странава ја знам повеќе од година дена. Пази само кога нарачуваш поскапи работи па кога ќе ти закачат ддв и царина ќе се чудиш.
   
 3. El_Makedonero

  El_Makedonero Искусен член

  Член од:
  6 јан 2010
  Мислења:
  1.409
  Допаѓања:
  1.061
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  РОМ/Верзија:
  8.3
  Јас мислам дека прв пат од тебе прочитав за странава, и топ е се утепав од нарачување на колеги им ја кажав на работа и они исто така нарачуваат цело време и си стига најнормално, преку 10 футроли имам нарачано за моб, држачи за во кола, полнач за во кола. Најдоброто е што има многу голем избор и што е поевтино од тука, единтсвена мана што мораш да ги чекаш по 1 месец, па на кој не му смета тоа тогаш слободно нека си нарачува.


  Sent from my iPad using Tapatalk HD
   
 4. salt

  salt Symbian old school

  Член од:
  1 мар 2008
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  131
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Galaxy S5
  РОМ/Верзија:
  6.01
  Јас имам нарачувано од DX.com исто така има интересни и поефтини работи а шипингот е секоаш фрее дури и од 0.5$ да нарачаш нешто само шо исто така многу се чека 30-40 дена

  Ова али експрес е покомерцијална верзија на алибаба пошо на алибаба не испорачуаат по 1 парче

  Sent from my SGS ||| mini using Tapatalk 2
   
 5. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Кога веќе се споделуваат „новости“, не знам дали сте слушнале за една страна на интернет за пребарување се вика google.com, а има и за купување една страна ebay.com

  Исто има и страница за дружење facebook.com.
   
  На goran, StalkeR и Misko6000 им се допаѓа ова.
 6. Misko6000

  Misko6000 Искусен член

  Член од:
  31 дек 2008
  Мислења:
  1.650
  Допаѓања:
  1.255
  Поени од трофеи:
  178
  РОМ/Верзија:
  MIUI Weekly 6.9.15
  Регистриран сум на оваа "новост" веќе 6 години и колку да знаете повеќето резултати што ви испаѓаат како први ви се од трговци, многу тешко се наоѓа производител што продава на парче, што значи плаќате и по 40% повеќе од реалното.
  Што се однесува до оригинали и цени треба да се отворат 4 очи.

  Tapatalked from my GT now Free
   
 7. Bozo

  Bozo Seduce and destroy

  Член од:
  20 дек 2009
  Мислења:
  509
  Допаѓања:
  62
  Поени од трофеи:
  28
  99% од облека (маици кошули патики јакни) се фејк брендирани ама пак затоа се ефтини , максици земав ја опнав 2000 не издржаа ни месец дена се отворија цели што е најтрагично типот на кондураџија ми вика абе кај ги најде овие патики првпат глеам вакво нешто да неможе да се среди хахаха станува збор за овој модел
  http://www.nikeairmax2013pascher.co...Nike-Air-Max-90-VT-Premium-QS-Navy-Blue_3.jpg
  совет- ценкајте се и внимавајте што купувате никако не плаќајте пред да го исконтактирате селерот по приватна порака, и ако успеете на GaGa Deals да закачите нешто е џекпот има попусти до 90% ама шансите се 1:100000000 да успеете да купите одреден артикл
   
 8. Nearen

  Nearen Познат Член

  Член од:
  11 јан 2011
  Мислења:
  284
  Допаѓања:
  332
  Поени од трофеи:
  63
  Абе кај ги наоѓаш странициве... Не знам искрено, мене сумљиви ми се сите овие што ги наброја.
   
  На Bumblebee му/ѝ се допаѓа ова.
 9. TaleNT

  TaleNT Активен Член

  Член од:
  21 јан 2012
  Мислења:
  285
  Допаѓања:
  97
  Поени од трофеи:
  28
  Ја порачував од dhgate.com и dx.com за 12-15 дена производите ми стигаат дома ми стигаат дома. Добрата работа на овие страни е со не ти треба пејпал.:)
   
 10. username

  username Искусен член

  Член од:
  7 апр 2010
  Мислења:
  1.516
  Допаѓања:
  865
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 7
  па и за aliexpress.com не ти треба пејпал.
   

Сподели преку: