Кој SSD?

Дискусија во форумот 'Хардвер' започната од stefan_mkd, 30 јан 2015.

 1. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.133
  Допаѓања:
  2.023
  Поени од трофеи:
  208
  Ајде чим сте запнале и ссд ќе ставам на виндоусот за да се уверам дека нејќам да го имам :)

  Сега прашањето е кое? Најверојатно ќе идам на 256/512, бидејќи користам ултрабук и немам цд ром. Имам екстерен хдд од 2тб, така да не му ја мислам за торенти :)
   
 2. Alexandermk

  Alexandermk GSM master

  Член од:
  13 окт 2009
  Мислења:
  2.100
  Допаѓања:
  1.022
  Поени од трофеи:
  208
  [​IMG]
   
  На RagingDemon, OLI-HAUG и CeeTour им се допаѓа ова.
 3. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.133
  Допаѓања:
  2.023
  Поени од трофеи:
  208
  И јас како што гледав тоа е тоа.

  Инаку на лап топ, само вадам хдд и ставам ссд, така? Нема заебанции други?
   
 4. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  8.187
  Допаѓања:
  8.316
  Поени од трофеи:
  258
  Зависи каков лап топ имаш и колку е стар и дали има sata конектор и каков sata конектор/слот.

  Кај мене немаше ,
  па мораше да си нарачам внатрешни држачи/кеди и кабелче HDD to SATA for HP Pavilion dv7 и така го поврзав
  а старото HDD го ставив како слејв за сториџ.

  Edit:

  Мене вакво асембли/тракатанче ми требаше за да го поврзам SSD-то.

  [​IMG]

  Sent from my MX4 using Tapatalk
   
  Последна промена: 30 јан 2015
 5. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Да тоа е тоа.
  Земај го 805ката, супер е, јас имам 840 ево..
   
  На Gajche и CeeTour им се допаѓа ова.
 6. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.133
  Допаѓања:
  2.023
  Поени од трофеи:
  208
  Освен цената, има некоја друга разлика што како краен корисник би ја приметил? :)
   
 7. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Па не би требало :)
  Јас не би приметил искрено и кингстон ссд да имам :)

  Компјутерот ке ти лета, само тоа можам да ти кажам.
  Јас како нов лаптоп да купив.

  Сега ми е безмислено да користам лаптоп или пц без ссд...

  Јас едвај чекам да почнат со ссд на телефони да тураат, ако е возможно тоа :D
   
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.
 8. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.133
  Допаѓања:
  2.023
  Поени од трофеи:
  208

  Ајде нека остане прашањево уште малку :) Па ќе одлучам.

  Друга работа, гледам сега на ебеј има ссд-а од кина по поефтини цени. Копии/вистински, се исплати или не?
   
 9. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Има и вистински ама за тие пари не би ризикувал, поготово за 512 ако сакаш да земеш...
   
 10. CeeTour

  CeeTour Гостин

  Не се исплати, најголем дел се копии, земи си како што ти препорачаа погоре, Самсунгот :p. Башка ќе имаш гаранција тука во случај нешо да се деси. Истата конфигурација со SSD, менува многу. :)
   

Сподели преку: