Комплетна реорганизација на форумот

Дискусија во форумот 'GSM Macedonia' започната од Bumblebee, 24 окт 2014.

1. Bumblebee

Bumblebee Администратор®

Член од:
    3 јан 2012
    Мислења:
    7.242
    Допаѓања:
    6.447
    Поени од трофеи:
    258
    Телефон:
    iPhone 6s
    Ке пробам јас лично а и со ваша помош да го средиме форумот, да заличи на прав технолошки форум.
    Препукувањата и натегањата и бош муабетите да ги оставиме зад нас.

Најпривин сакам да слушнам од вас идеи,сугестии,забелешки,проблеми за форумот да го добие стариот сјај како што му доликува.

Првин сакам да направам некои измени со модераторите, некои кои,не се активни подолг период ке бидат остранети.

Ќе има и гласање за нови модератори, ке отворам посебна тема, за предлог за модератор,предложувањето ке трае неколку дена па потоа ќе се гласа исто неколку дена, тие со највеќе гласови ке станат модератори, за бројката, ке треба да одлучам.

Имам да ум да се опфатат сите форуми со нови тазе активни модератори, кои ке се редовни, и ке допренисуваат за ред и дисциплина во соодветниот подфорум.
    Но и морално ќе биде барем еднаш неделно да се отвара нова тема, нешто актуелно од тој подфорум.

Во следниов период да ги средиме со модератори, реорганизација на подфорумите ( веќе отворив под форум за нексус 5 и 6), и за други кои веќе тие нешта се актуелни подолг период а немаат своја сопствена тема т.е подфорум.

Понатака во иднина коа ке имам повеќе слободно време бидејки сега сум следниве две недели кнап со факултет, ке пробам да го апдејтирам форумот и плагините, да заличи веќе еднаш и асално да ми стигаат нотификации преку тапаталк :p

Плус ке направиме правила/кодекс како треба да се однесува на форумов,и прегледување низ прсти ке нема, ако се прекрши некое правило ке има банови.

едит:

Предложете некое додавање на некој подфорум за кој што треба да има а нема.
    Или треба да зе измени

На Dzepar, jovce., Војвода и уште 7 други им се допаѓа ова.
  2. Ace

Ace Администратop

Член од:
    27 дек 2008
    Мислења:
    553
    Допаѓања:
    652
    Поени од трофеи:
    93
    Телефон:
    iPhone 6s
    Ова се чекаше.
    Bumblebee за претседател!

3. vonuzu

vonuzu Модератор

Член од:
    18 окт 2009
    Мислења:
    4.402
    Допаѓања:
    2.077
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    Xiaomi Redmi Note 3
    РОМ/Верзија:
    MIUI8 by xiaomi.eu
    Најдобро според мене е да иѓа 5-6 модератори кои ке имаат пермисии во цел форум. Така поделено ем ке треба многу модератори ем некогаш и повеке денови ке нема ред.
    Кога ке има некој од модераторите уклучен за 10тина мин ке среди што треба, после ке се уклучи друг итн..
    А јас уште сега се откажувам од функцијата.. Порано имав време, сега веке не.. Ехее симбиан.. Закон време..:))

Sent from my Note II using Tapatalk

На StalkeR, krale и RagingDemon им се допаѓа ова.
  4. Bumblebee

Bumblebee Администратор®

Член од:
    3 јан 2012
    Мислења:
    7.242
    Допаѓања:
    6.447
    Поени од трофеи:
    258
    Телефон:
    iPhone 6s
    Јас тебе те спремам со гајче на чело да бидете...

На Dzepar му/ѝ се допаѓа ова.
  5. христијан

христијан GSM master

Член од:
    16 сеп 2008
    Мислења:
    4.142
    Допаѓања:
    2.396
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    iPhone 6s
    РОМ/Верзија:
    Најново
    Конечно...

Форумов во принцип си е океј, само треба да се постават модератори што ќе бришат/преместуваат се што ќе биде офф-топик. Да се напише еден правилник и да не гледам веќе наслови од типот на „Имам рутер...“, „Mi crkna punjacot“...

Друго, да се поднаполни со корисни содржини, пошто во последно време нема ништо корисно. Може да се развијат доста интересни дискусии и сите да научат по нешто повеќе, плус некој што го интересира, а незнае ништо, да му биде интересно на форумов.

Треба дефинитивно на новорегистрираните членови да им се постават некои услови за да придонесуваат нешто на форумов, а не да се регистрира, да праша нешто и никоаш да не се упали веќе..

И за малку понатака, мислам дека опасно добро би му дошло еден нов темплејт на форумов, веќе многу години помина со истиов дизајн, не дека е нешто лош, ама здосади.. Ќе се освежи многу. :)

И да, незнам дали е до мене, ама „Измени“ копчето за пост не работи како поп-ап, мора во нов таб да се едитира постот...

За што и да треба, јас би помогнал колку што можам. :)

6. STEALTH

STEALTH Искусен член

Член од:
    4 фев 2013
    Мислења:
    973
    Допаѓања:
    923
    Поени од трофеи:
    158
    Како што пишав и на другата тема, јас сум тотално спремен за помош, но нема да ги откријам идеите и сугестиите поради тоа што планирам да ги напишам кога ќе се гласа. Мислам дека е фер од моја страна така.

За забелешки и проблеми мислам дека знаеш кој е мојот единствен проблем со форумов, да не се објаснувам и тука затоа што пак ќе отидеме дебело оф-топик.

7. Bumblebee

Bumblebee Администратор®

Член од:
    3 јан 2012
    Мислења:
    7.242
    Допаѓања:
    6.447
    Поени од трофеи:
    258
    Телефон:
    iPhone 6s
  8. Bumblebee

Bumblebee Администратор®

Член од:
    3 јан 2012
    Мислења:
    7.242
    Допаѓања:
    6.447
    Поени од трофеи:
    258
    Телефон:
    iPhone 6s
    Средив неколку подфоруми, направив нови и веќе постоечките ги извадив на главното мени како за хуавеи и алкател...

Други идеи,сугестии слободно пишете како да ги реорганизираме подфорумите

9. krale

krale GSM master

Член од:
    6 мар 2011
    Мислења:
    15.088
    Допаѓања:
    9.166
    Поени од трофеи:
    358
    Јас имам забелешка на редоследот на форумите :)

Кај Nexus први, Нокиа втори, Епл трети итн.?

Ако веќе се иде по некој редослед на користење тогаш треба Епл и Самсунг да се најгоре, другите под нив (лесно се гледа и на форумот колку теми и мислења има секој подфорум).

Алтернативно по азбучен редослед - од Alcatel па надоле.

10. Bumblebee

Bumblebee Администратор®

Член од:
    3 јан 2012
    Мислења:
    7.242
    Допаѓања:
    6.447
    Поени од трофеи:
    258
    Телефон:
    iPhone 6s
    Да да, тоа обавезо ке го средам, затоа и пишав за идеи ...

Сподели преку: