Комплетна реорганизација на форумот

Дискусија во форумот 'GSM Macedonia' започната од Bumblebee, 24 окт 2014.

 1. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Ке пробам јас лично а и со ваша помош да го средиме форумот, да заличи на прав технолошки форум.
  Препукувањата и натегањата и бош муабетите да ги оставиме зад нас.

  Најпривин сакам да слушнам од вас идеи,сугестии,забелешки,проблеми за форумот да го добие стариот сјај како што му доликува.

  Првин сакам да направам некои измени со модераторите, некои кои,не се активни подолг период ке бидат остранети.

  Ќе има и гласање за нови модератори, ке отворам посебна тема, за предлог за модератор,предложувањето ке трае неколку дена па потоа ќе се гласа исто неколку дена, тие со највеќе гласови ке станат модератори, за бројката, ке треба да одлучам.

  Имам да ум да се опфатат сите форуми со нови тазе активни модератори, кои ке се редовни, и ке допренисуваат за ред и дисциплина во соодветниот подфорум.
  Но и морално ќе биде барем еднаш неделно да се отвара нова тема, нешто актуелно од тој подфорум.

  Во следниов период да ги средиме со модератори, реорганизација на подфорумите ( веќе отворив под форум за нексус 5 и 6), и за други кои веќе тие нешта се актуелни подолг период а немаат своја сопствена тема т.е подфорум.

  Понатака во иднина коа ке имам повеќе слободно време бидејки сега сум следниве две недели кнап со факултет, ке пробам да го апдејтирам форумот и плагините, да заличи веќе еднаш и асално да ми стигаат нотификации преку тапаталк :p

  Плус ке направиме правила/кодекс како треба да се однесува на форумов,и прегледување низ прсти ке нема, ако се прекрши некое правило ке има банови.

  едит:

  Предложете некое додавање на некој подфорум за кој што треба да има а нема.
  Или треба да зе измени
   
  На Dzepar, jovce., Војвода и уште 7 други им се допаѓа ова.
 2. Ace

  Ace Администратop

  Член од:
  27 дек 2008
  Мислења:
  530
  Допаѓања:
  599
  Поени од трофеи:
  93
  Телефон:
  iPhone 6s
  Ова се чекаше.
  Bumblebee за претседател!
   
 3. vonuzu

  vonuzu Модератор

  Член од:
  18 окт 2009
  Мислења:
  4.313
  Допаѓања:
  2.025
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3
  РОМ/Верзија:
  MIUI8 by xiaomi.eu
  Најдобро според мене е да иѓа 5-6 модератори кои ке имаат пермисии во цел форум. Така поделено ем ке треба многу модератори ем некогаш и повеке денови ке нема ред.
  Кога ке има некој од модераторите уклучен за 10тина мин ке среди што треба, после ке се уклучи друг итн..
  А јас уште сега се откажувам од функцијата.. Порано имав време, сега веке не.. Ехее симбиан.. Закон време..:))

  Sent from my Note II using Tapatalk
   
  На StalkeR, krale и RagingDemon им се допаѓа ова.
 4. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Јас тебе те спремам со гајче на чело да бидете...
   
  На Dzepar му/ѝ се допаѓа ова.
 5. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.395
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Конечно...

  Форумов во принцип си е океј, само треба да се постават модератори што ќе бришат/преместуваат се што ќе биде офф-топик. Да се напише еден правилник и да не гледам веќе наслови од типот на „Имам рутер...“, „Mi crkna punjacot“...

  Друго, да се поднаполни со корисни содржини, пошто во последно време нема ништо корисно. Може да се развијат доста интересни дискусии и сите да научат по нешто повеќе, плус некој што го интересира, а незнае ништо, да му биде интересно на форумов.

  Треба дефинитивно на новорегистрираните членови да им се постават некои услови за да придонесуваат нешто на форумов, а не да се регистрира, да праша нешто и никоаш да не се упали веќе..

  И за малку понатака, мислам дека опасно добро би му дошло еден нов темплејт на форумов, веќе многу години помина со истиов дизајн, не дека е нешто лош, ама здосади.. Ќе се освежи многу. :)

  И да, незнам дали е до мене, ама „Измени“ копчето за пост не работи како поп-ап, мора во нов таб да се едитира постот...

  За што и да треба, јас би помогнал колку што можам. :)
   
 6. STEALTH

  STEALTH Искусен член

  Член од:
  4 фев 2013
  Мислења:
  972
  Допаѓања:
  922
  Поени од трофеи:
  158
  Како што пишав и на другата тема, јас сум тотално спремен за помош, но нема да ги откријам идеите и сугестиите поради тоа што планирам да ги напишам кога ќе се гласа. Мислам дека е фер од моја страна така.

  За забелешки и проблеми мислам дека знаеш кој е мојот единствен проблем со форумов, да не се објаснувам и тука затоа што пак ќе отидеме дебело оф-топик.
   
 7. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
 8. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Средив неколку подфоруми, направив нови и веќе постоечките ги извадив на главното мени како за хуавеи и алкател...

  Други идеи,сугестии слободно пишете како да ги реорганизираме подфорумите
   
 9. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Јас имам забелешка на редоследот на форумите :)

  Кај Nexus први, Нокиа втори, Епл трети итн.?

  Ако веќе се иде по некој редослед на користење тогаш треба Епл и Самсунг да се најгоре, другите под нив (лесно се гледа и на форумот колку теми и мислења има секој подфорум).

  Алтернативно по азбучен редослед - од Alcatel па надоле.
   
 10. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Да да, тоа обавезо ке го средам, затоа и пишав за идеи ...
   

Сподели преку: