Колку дена време за чекање во царина?

Дискусија во форумот 'GSM Macedonia' започната од толки, 8 јан 2016.

 1. толки

  толки Нов член

  Член од:
  8 јан 2016
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Телефон:
  самсунг галакси с4
  Ако некој има искуство со ова: колку дена време би стоел смартфонот во царина, и ако е можно директно од царина да се дигне пратката?
   
 2. dezdej

  dezdej Нов член

  Член од:
  26 јун 2015
  Мислења:
  27
  Допаѓања:
  10
  Поени од трофеи:
  3
  За мојов смартфон белешката дека е на царина ми стигна во петок сабајле , одма им испратив доказ колку сум го платил по имејл, после два-три саата им се јавив на телефон да видам дали го примиле мејлот дечкото шо се јави беше услужлив ми кажа дека си е царинет и да го чекам од понеделник натаму да ми стигни до дома зависно од поштарите колку се ажурни и веќе понеделникот ми дојде писменце да одам до пошта да си платам и да го подигнам

  Sent from my Lenovo K50-t5 using Tapatalk
   
  На goran му/ѝ се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Откако ќе го добијат телефонот, најмалце 2-3 дена за да ти стигне известување за да доставиш доказ - фактури, откако ќе доставиш за едно 2 дена ќе ти стигне известување со сумата која треба да ја платиш во твојата локална пошта за да го подигнеш. Цел процес во просек трае 5-7 дена.
   
  На Noc 32 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Noc 32

  Noc 32 Супер Модератор

  Член од:
  13 сеп 2009
  Мислења:
  1.543
  Допаѓања:
  1.390
  Поени од трофеи:
  178
  Отприлика како што ти кажа psyside, недела дена и би требало да ја имаш пратката.
   
 5. raperot

  raperot Познат Член

  Член од:
  28 јан 2010
  Мислења:
  430
  Допаѓања:
  257
  Поени од трофеи:
  63
  Проаѓаат уште телефони без да ги царинат или сега сите ги фаќаат?
  Планирав еден Меизу да нарачам па затоа прашувам. Знам дека е среќа мање више ама да не се сменило нешто.
   
 6. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.024
  Допаѓања:
  1.503
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Пa лoтaријa знaеш кaкo иде!

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
  На kirev, Noc 32 и raperot им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  95% ќе те царинат.
   
  На raperot и goran им се допаѓа ова.
 8. RaymondZes

  RaymondZes Член

  Член од:
  10 мај 2019
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Телефон:
  89185244397

Сподели преку: