Колку ви трае батеријата на Нексус 4 и со колку користење?

Дискусија во форумот 'LG Nexus 4 E960' започната од OLI-HAUG, 14 апр 2013.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  да да можеше и така да се додаде % на батеријата преку темите во сетингс ама пак е мачење :) што треба предходно да направиш за да дојдеш до тој рут ама ајде нема везе тоа, од се највеќе ми одеше на живци екранот сивката боја кога ќе го закосиш малце екранот ја претвара во кафена е брат за ова ни кернел па ни келнер не помага :) и на светло што е темен екранот поготово кога има сонце.
  а користев параноандроид, ксилон и уште некој поактрактивно ромови.

  еве кажи го твоето искуство со овој моб. и за батеријата ?


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
   
 2. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  За екранот, бидејќи пред ова имав с3 на кој нели има амолед и боите трештат, ми беше чудно малку, ама се навикнав, боите на н4 се поприродни. Кога ке го закосиш има малку сиво, нели агол на гледање. На дневна светлина на максимум brightness е ок, а вака намалувам brightness, стварно многу осветлува, додека с3 ми беше нон стоп на максимум. Ми се свиѓа што има некако појасна, поконтрастна слика од с3,текст кога читаш е појасен.. Така да во целина сум задоволен.
  За батеријата што да збориме, еден ден со малтретирање.. И да ми остане навечер 40% батерија ќе го ставам на полнач и да остане 10% пак на полнач. 3г цица, инаку со помалку 3г, нонстоп wifi еден ден без проблем. Како секој смартфон...
  Со сменет кернел може да се добие на батеријата, ама уште ми е се сток.. Екстра е и на сток.
  Во целина, најдобро искуство на Андроид и екстра телефон и на сток и за девелопери, ромови, модови...

  Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
   
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.
 3. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Ммм темен е екранот на нексусот реално. Зборам во споредба со повеќето телефони што се на пазарот... не знам дали ова го твикувале намерно за заштеда на батерија - можно е.
   
 4. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Можно е да.
  Само за споредба пример со с3,навечер во темна соба с3 на максимум може, н4 е премногу на максимум да го ставиш. Ти ја осветлува собата :).

  Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
   
 5. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Боите на нексусот со кој и мобилен да го споредиме се најдобри.Кога е на ауто и кога ке го настраниш ја добиваш таа сивкаста боја што ја кажува Бокуре ама кога ке го ставиш брајтнесот на максимум заслепува телефонот.Ама кога ке видиш колку се реални боите во однос на другите телефони како што кажа за амоледот на С3 боите трештат изобличени до максимум НЕксусот е со одличен екран.
  А за батеријата како што кажав и јас нели Бокуре со цел ден малтретирање на крај од денот имам 50% батерија некогаш и 40% ама не е секната до крај и не е 4 часа како ти што кажа нели еве и од друг корисник кој е на Сток.
  Истото искуство и јас го имам со батеријата ама без вклучено 3г.Само Ви фи.Цел ден и и тоа со доста малтретирање.
  Во целост мое најдобро Андроид искуство.
  За ипхоне не зборам затоа што имам разгледувано кај пријатели и пробувам да му најдам нешто заради кое би му дал позитивна критика и сега за сега неможам да му најдам нешто заради кое би го сменил нексусот.За понатаму не се знае можеби 6 ке ме фасцинира.:)
   
 6. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Чуден е тој ефект стварно - не знам дали можеби се работи за нешто софтверски, па С3 да ја ограничува максималната осветленост...
   
 7. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  сега пробуваш да ме демантираш за нешто што сум го користел месец дена ? а се сметам по некој случајност понапреден од тебе корисник :) барем не праам бенчмаркови хаха
  ти кажав еве и јавно ќе пишам. саат до два преку сила реал рејсинг или некоја друга игра,
  разговор саат до два мада тој не е и толку голем потрошач, 3г пола час до 1 час и нонстоп вифи никогаш офф нексусот беше мртов вечерта во 21:00 едвај 12 часа од васење на полнач и усиџ макс до кај 3:30 до 4 часа што е малце.

  А @Зоки друже кернелот не е хари потер па за пола да ја зголеми батеријата можеби преку сила до кај 10% да добиеш плус ама од перформанси ќе ти скрати мада нема до толку везе мене ми беше со сите ромови така некаде не задоволително.

  ај до сите корисници на нексус4 дали имате приметено еден баг во софтверот кога е спуштена нотификацијата и со прст лизгаш од кај Бек нагоре накај нотификацијата и едно време како луда почнува да мрда горе доле па ќе ја снема па ќе се појави :) ај пробајте ама држете со прстот меѓу Бек от и работната поздина.
  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.
 8. zokimk

  zokimk Искусен член

  Член од:
  25 мар 2012
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  1.712
  Поени од трофеи:
  178
  Не кажав јас дека ако смениш кернел дека е како да имаш дупло појака батерија. Твикови се тоа на кернел што може да добиеш на батеријата плус.. 10-20% повеќе што пак не е малку.
  А за нотификацијата ќе пробам и ќе пишам.

  Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
   
  На Klanistok му/ѝ се допаѓа ова.
 9. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Друг пат кога пробаш да бидеш вицкаст и да му се улижуваш на Крале барем не т реси зелени. Мене ми се смееш дека правам бенчмаркови на тел за да ги увидам неговите подобрувања а ти играш на мобилен телефон игри по 2 саата дневно како некое дете од 10 год. Те молам....
  Можеби да си во право ако играм 2 часа игри ке ми се потроши батеријата не сум пробал незнам зошто :).
  И да те демантирам ватреијата ми дрзи како луда цел ден и на крајот имам 50-60 % како што кажа членот погоре.
  П.с имам ипад што држи 10 часа батерија со нон стоп користење ама не и со играње игри , тогаш држи едвај 3 часа , мојпт производ е исто аппле.:)
  Искрено да не си имал некоја кинеска вечрзија (малку да го имитирам крале) од нексус затоа што немам ништо од твојод баг на телефонот.
   
 10. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Да, багот го има на сите нексуси со сток ром.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: