Колку ви трае батеријата на Нексус 4 и со колку користење?

Дискусија во форумот 'LG Nexus 4 E960' започната од OLI-HAUG, 14 апр 2013.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Лично искуство имам со Нексус 4 со цианогенмод.
  Го вадам од батерија во 8и30 наутро.Имам дневно разговор околу 2-3 часа и интернет околу 1-2 час.
  Плус секој ден инсталирам нов апдејт на тел од ЦМ и после тоа правам бенчмаркови околу половина час за да видам во кој дел има промени(Antutu, quadrant незнам зошто имам многу слаби резултати,sunspider,3d mark noviot i citadel itn).На крај од денот некаде во 10 -11 часот имам од 50-55% од батеријата.
  Кога ке влезам во статусот на батеријата ми пушува 13-14 часа на батерија.
  На вклучен дисплеј 4-5 часа.
  Разговор околу 2-3 часа зависи од денот.
  Нон стоп вклучено Ви фи.
  Не вклучен мобилен интернет.
  Мој заклучок е дека со моето користење дневно околу 6 часа ми троше батерија до 50%. Значи до 15% би го користел до 10 часа активно користење.
  П.с Јас сум презадоволен во однос на тоа што имав користено тел претходно и од искуства од мои пријатели со нивните тел.Сите на крај од денот се мачат со 15-20% со батеријата.
  Ваше искуство?
   
  На zokimk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358

  Батеријата на уредов е меѓу подобрите, од тоа што јас успеав да го тестирам, но од друга страна не можев а да не се изнасмеам на постов (простете модератори) што човеков пазете - СЕКОЈ ДЕН инсталира апдејти, и проверува бенчмаркови... :pos: Па тоа е токму тоа што корисникот НЕ ТРЕБА да го прави на телефонот, пошто јас кога проверив телефонот требаше нам да ни служи, а не ние нему. Toa e и главниот проблем со Андроид, пошто треба да го бебиситуваш СЕКОЈ ДЕН!

  Се разбира ова е најмалку изразено на Нексусот, кој што доаѓа со стабилен андроид и добар животен век на батеријата, но ете некои како членот погоре од незнаење ќе ги направат полош отколку што излегува од кутија.
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ivan1real

  ivan1real Активен Член

  Член од:
  13 апр 2010
  Мислења:
  158
  Допаѓања:
  75
  Поени од трофеи:
  28
  Корисникот на телефонот треба да прави исклучиво тоа што рече стив на конференцијата :DDDDDDDD
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 4. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Tвое мислење...
  Едноставно сакам да видам кои се напредоците со секој апдејт и дали да заслужува да имам ром или да се вратам на сток.Прв пат имам Ром и затоа тоа ми е интересно.Плус и затоа што ги надмина моите отчекувања.
  Тоа што правам апдјти мене не ми претставува проблем таква ми е работата телефонот си прави бенчмарк јас си седам и сл.Со еден Збор ти можеш да се смееш колку сакаш.Така јас добивам искуство со тестирања и сл, за разлика од тебе што се клеште на секоја тема и само се кара со кој стигне.
  Отворив тема за траење на батеријата а не за твоите глупости Кои доволно ги има низ цел форум.
  Биди поздравен и престани те молам да се глупираш по форумот.
  Договорено?
   
 5. BokUre

  BokUre GSM master

  Член од:
  18 јан 2009
  Мислења:
  11.750
  Допаѓања:
  6.010
  Поени од трофеи:
  358
  ај после толку време и јас ќе пишам нешто, друже тапа е батеријата само толку.
  исткуство ќе каже Горран и Крале дали сум имал со овој уред и колку време.
  а јас менувам ром ови многу повеќе од тебе и нема кој што не ми поминал во рака.
  позз
  според мене и нексус 4 е во класа со 4с за батерија и брзина.
  позз


  Sent from my iPhone 5 using Tapatalk
   
 6. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Прво - одлично е што Бокуре, еден од реалните членови на форумот е назад!

  Второ - нз дали ти е баш добра споредбата со iPhone 4S, кога 4S е можеби најсолидно и најстегнатиот ајфон сработен досега! Ако мислиш дека Нексусот е на тоа ниво, тогаш тоа би било доста високо место за Нексусот!

  Па јас не можам да се замислам да бидам толку роб на уредот, што секој ден ќе морам да му правам апдејти и бенчмаркови и да си се радувам - леле колку ми е јак уредов. Другар, ти имаш некои сериозен комплекс, само точно кој ќе треба да утврди институција.

  Инаку по прашање на батеријата, има доста интересна тема отворено на, заборавив кој странски форум, каде што од Гугл им рекле дека телефонот никако да не се полни повеќе од 2 саати. Дали од Гугл направиле некоја грешка со советот, или пак се работи за дизајнерска грешка на делот кој го исклучува полнењето после 2 саати, не е баш јасно.
   
 7. OLI-HAUG

  OLI-HAUG Nokia 3310 FTW

  Член од:
  18 фев 2013
  Мислења:
  7.174
  Допаѓања:
  5.499
  Поени од трофеи:
  258
  Не ме разбираш изгледа, ама не ми е проблем затоа што знам колку сваќаш.
  Не сум роб на тел.Го користам максимално.Не сум од оние што по цел ден менуваат ромови.Читав дека цианоген е најдобар и што да пробувам.
  Искрено сум презадоволен од батеријата и сакав да видам колку на другите им држи батерија затоа што со еден член погоре имавме недоразбирање кој тврдеше дека нексус 4 му држел само 4 часа батерија.Што според моето користење на телефонот е тотално неточно , па сакам да видам и друго мислење.
   
 8. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Сакаш да кажеш дека и ти си еден од овие патетичниве што секој ден инсталира апдејти и си „мери“ телефонот колку му е брз? :)

  Леле форумов станува се посмешен со секој изминат андроид фанатичен пост. :)
   
 9. MacedonianBoy

  MacedonianBoy Познат Член

  Член од:
  21 ное 2012
  Мислења:
  2.059
  Допаѓања:
  702
  Поени од трофеи:
  143
  Телефон:
  iPhone 8 Plus
  Предлагам форумов да се дели Андроид и iOS. Кај сакаш влегуваш пишуваш forum.gsm.mk, и ти изелгува iOS or Android влегуваш и се логираш на Андроид и само за Андроид се пишува, а ако некој Андроид или iOS фан велзе да трола во другиот форум БАН од тој Форум. :) Озбилен сум не се трпат овие "жешки" Андроид фанови.
   
  На pornO_staR и username им се допаѓа ова.
 10. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.824
  Допаѓања:
  2.354
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Ох иронијата во постов.
   
  На Војвода и zokimk им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: