Кои мапи се најдобри за Македонија - Бугарија?

Дискусија во форумот 'iGO My Way' започната од paraglajder, 14 ное 2015.

 1. paraglajder

  paraglajder Член

  Член од:
  4 сеп 2008
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Здраво на сите.

  Користам iGO 8 за Андроид.

  Планирам во Среда да одам до Бугарија. Имав предтоа мапи од 2013 од Navteq но некако нелогично ми ја прикажа рутата (нереално време за патување, погрешна (подолга) рута. Од Кавадарци до Дупница сака да ме врти преку Скопје), па решив да ги апдејтирам мапите.

  Најдов еден куп, конкретно за 2015 имаат ТомТом и Here. Пробав и со едните и со другите.

  Али пак не испадна калкулацијата на рутата како што треба па се изнервирав и ги бапнав сите мапи во навигацијата, од секакви провајдери.

  По ова, навигацијата ми даде нотификација дека мапите ми се од различни провајдери, но ми ја искалкулира рутата одлично (ваљда). Нема да ми заеби нешто во текот на возењето нели?

  Поздрав.
   
 2. vlatko.donev

  vlatko.donev GPS Модератор

  Член од:
  14 окт 2011
  Мислења:
  666
  Допаѓања:
  661
  Поени од трофеи:
  93
  На Dzepar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vanko1

  vanko1 Нов член

  Член од:
  12 дек 2015
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Здраво, за празнициве ќе патуваме до Девин во Бугарија (Си најдовме екстра понуда, првпат идеме и патот ми е непознат, па ќе ја користам картата од Том Том и ќе видам дали функционира добро.
   
  Изменето од модератор: 12 дек 2015
 4. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Сигурни сте дека тие од Here се добри, посебно ако иде накај Дупница. Ова ми се случи минатиот викенд.
  [​IMG]

  Добро е што во Бугарија неможеш да се изгубиш, за Македонија е поризично.
   
  На goran му/ѝ се допаѓа ова.
 5. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.026
  Допаѓања:
  1.504
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Спoред мене игoтo е нaјтoчнo.

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 6. vlatko.donev

  vlatko.donev GPS Модератор

  Член од:
  14 окт 2011
  Мислења:
  666
  Допаѓања:
  661
  Поени од трофеи:
  93
  Да,Иго со мапи од HERE
  --- Споено дупло мислење, 13 дек 2015 ---
  Со мапи од Томтом за источна Европа е исто како да немаш навигација.
   
  На goran му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: