Како BlackBerry mail ја проверува е-поштата

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од petarn, 1 апр 2010.

 1. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  BlackBerry mail го проверува вашето сандаче веднаш штом ја сетирате емаил адресата.
  BlackBerry mail не наоѓа емаил порака.
  BlackBerry mail повторно проверува по 15 минути.
  BlackBerry mail наоѓа емаил порака, ја компресира и ги испраќа првите 2kb до телефонот.
  BlackBerry mail повторно проверува по 3 минути.
  BlackBerry mail не наоѓа емаил порака.
  BlackBerry mail повторно проверува по 3 минути.
  BlackBerry mail наоѓа емаил порака, ја компресира и ги испраќа првите 2kb до телефонот.
  BlackBerry mail повторно проверува по 3 минути.
  BlackBerry mail не наоѓа емаил порака.
  BlackBerry mail повторно проверува по 3 минути.
  BlackBerry mail не наоѓа емаил порака.
  BlackBerry mail повторно проверува по 3 минути.
  BlackBerry mail не наоѓа емаил порака.
  BlackBerry mail повторно проверува по 3 минути.
  BlackBerry mail не наоѓа емаил порака.
  BlackBerry mail повторно проверува по 3 минути.
  BlackBerry mail не наоѓа емаил порака.
  BlackBerry mail повторно проверува по 15 минути.

  Значи, се додека стига маил интервалот на проверка ќе биде 3 минути.

  Ова не важи за кориснички сметки на Gmail и на Yahoo (кој кај нас не е достапен) бидејќи BlackBerry mail е директно поврзан со овие провајдери и овозможува инстант пристап до маил пораките.
   
  На ivoeko и Big.D им се допаѓа ова.
 2. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Значи Gmail ако имам, инстантно ќе добијам меил? Тоа значи дека постојано работи и проверува телефонот или има некоја финта?
   
 3. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  Gmail на BB сигна веднаш. Некогаш дури на ББ ми стига пред Gmail notifier да ме извести на ПЦ. Телефонот воопшто не проверува маил. Маил прверува BIS-Blackberry internet services. Кога маилот ќе стигне на Gmail, BIS го регистрира и му прави push на телефонот.

  Телефонот како телефон, никогас не прави pull. Pull прави BIS.
   
  На Jane му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Јасно:) Него да не имаш информација кога би овозможиле и Yahoo меил да проверуваме во Македонија?
   
 5. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  Искрено незнам, ама не верувам дека ќе биде наскоро. Прикаските за safety concerns не ми држат вода со оглед на тоа дека целиот трафик оди преку RIM, a RIM е исто во цел свет!
   
 6. goth50

  goth50 Apple Viking ака Мрсен Металец Модератор

  Член од:
  27 окт 2008
  Мислења:
  3.500
  Допаѓања:
  2.578
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Iphone
  А пример кога mail стасал и ти го провериш преку ББ, дали и во inbox-ot ти се обележува како прочитан маил ?
   
 7. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  Да. За сите маилови поддржува one way синхронизација, односно, ако прочиташ на ББ, тогаш се бележи како прочитана и во инбокс. Истото важи и за бришење- имаш опција да избришеш од телефон, или и од телефон и од инбокс.
  Ако има[ БЕС сервер, тогаш имаш двонасочна синхронизација, а има најава дека следната верзија на БИС ќе нуди двонасочна синхронизација и за Gmail.
   
 8. nikushev

  nikushev Нов член

  Член од:
  2 фев 2010
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  0
  Јас ја инсталирав апликацијата на Гмаил и немозам да го подесам телефонот да проверува дали има стасано нов маил. Односно проверува на 20-30 мин. Не ја користам моментално ББ услугата од Т-мобиле, затоа што ББ ми работи и на 3г. Дали има шанси да го поделсам некако Гмаил апликацијата или?
   
 9. petarn

  petarn BlackBerry Модератор

  Член од:
  12 авг 2008
  Мислења:
  266
  Допаѓања:
  42
  Поени од трофеи:
  28
  Na Gmail aplikacijata nemoze da se podesi vremenskiot interval na proveruvanje. Mi se cini deka default e na 15 minuti.
  Bez BB usluga, ovoj telefon nema da gi pokaze svoite maksimalni moznosti.
   
 10. ivoeko

  ivoeko Нов член

  Член од:
  12 јул 2010
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Sega na VIP moze da se podesi i Yahoo
   

Сподели преку: