Како да рутирате Alcatel OT-991!

Дискусија во форумот 'Alcatel' започната од ZBx, 30 јул 2012.

 1. ZBx

  ZBx Нов член

  Член од:
  25 јул 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  3
  1. Го превземате пакетот од http://www.mediafire.com/?afh79ctjnvvfwku

  2. Одзиповате се` во пакетот.

  3. Ја стартовате апликацијата што се наоѓа во SP_Flash_Tool.

  4. Одбирате Scatter File. http://puu.sh/N3Mg и потоа одите во Options и селектирате USB Mode.
  - Во ред е ако ви даде 2 грешки после избирање на скатер фајлот.

  5. Кликате на буквите од BOOTIMG. http://puu.sh/N3Nw (После селектирањето на фајл чекбоксот пред BOOTIMG треба автоматски да е селектиран) Да изгледа нешто слично на http://puu.sh/N401

  Кабелот треба да биде изваден во моментов и мобилниот исклучен!
  6. Кликате на Download и го конектирате кабелот во мобилен.

  7. Чекате се дури не ви пиши ОК. Дека е готово.

  8. Ја исклучувате SP Flash Tool и ја вклучувате SuperOneClick. Исто така го вклучувате и вашиот мобилен телефон.

  9. Чекате да се вклучи и да биди стабилизиран (да нема сеуште апликации кои се вклучуваат на мобилниот) и со кабелот конектиран стегате Root на SuperOneClick апликацијата.

  10. Почекуавте да заврши процесот и после низ апликациите треба да имате нешто ново кое се вика Superuser. После тоа слободно инсталирајте програми на кои му е потребен SuperUser.

  Доколку некој има проблем или неможи да се снајди нека напиши во оваа тема ќе пробам да разјаснам.

  Happy Hacking... :p
   
  На vonuzu, hensk, ssudikliev и уште 4 други им се допаѓа ова.
 2. TOLOVSKI@123

  TOLOVSKI@123 Нов член

  Член од:
  4 сеп 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  brat moze da mi gi dades drajverite za xp win za alcatel ot 991?
   
 3. ZBx

  ZBx Нов член

  Член од:
  25 јул 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  3
 4. TOLOVSKI@123

  TOLOVSKI@123 Нов член

  Член од:
  4 сеп 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Bate SuperOneClick ne mi ja otvara zosto?
   
 5. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Има нова верзија, пробај со неа.

  Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
   
 6. TOLOVSKI@123

  TOLOVSKI@123 Нов член

  Член од:
  4 сеп 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Daj mi link da ja spustam
   
 7. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Unlock Root v2.4.2 е одлична програма и лесна за ракување.
   
 8. TOLOVSKI@123

  TOLOVSKI@123 Нов член

  Член од:
  4 сеп 2012
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  1
  Go rutirav tel ama pak sega ne mozam da ja koristam SD kartickata kako telefonska memorija helpppppp
   
 9. marchesk

  marchesk Познат Член

  Член од:
  17 сеп 2011
  Мислења:
  403
  Допаѓања:
  249
  Поени од трофеи:
  63
  Дали до овој дел:
  Мобилниот треба да биде приклучен на компјутер?
  (и дали е потребен бекaп претходно? и доколку треба дали преку Cloud Backup?)
   
 10. ZBx

  ZBx Нов член

  Член од:
  25 јул 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  16
  Поени од трофеи:
  3
  Треба да биди исклучен, а бекуп нема потреба да се прави, ако случајно некој ја утни работата јас имам 2-3 различни бекапи од исти телефони че ги пратам ако треба.
   
  На mjovcevski му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: