Како да правите Screenshots на вашите Xperia [X10-mini-pro]

Дискусија во форумот 'Sony Ericsson Xperia [X10-mini-pro]' започната од divis, 24 окт 2010.

 1. divis

  divis Android Lab Community

  Член од:
  19 фев 2009
  Мислења:
  3.466
  Допаѓања:
  315
  Поени од трофеи:
  113
  Честопати сте забележале како во разни туторијали постојат фотографии/скришотови директно од телефонот,но не сте знаеле како да го направите тој процес,затоа со овој туторијал ќе ви помогнам да научите за правите Скриншотови од вашите Xperia уреди.

  ***Значи најпрво од се треба да ги симните следниве фајлови:
  ***Откако ќе ги симните фаловите,ќе ви бидат потребни неколку чекори.

  - На вашиот компјутер:
  1.Екстрактирајте/распакувајте го Google Android SDK во фолдер на вашиот десктоп.
  2.Инсталирајте ја Java SE SDK.

  - На вашите Xperia уреди/телефони:
  1.Претиснете ја Home иконата, претиснете Menu ,а потоа претиснете Settings.
  2. Претиснете врз Applications
  3.Претиснете врз Development
  4.Проверете ја кутиичката/квадрачето за USB debugging

  ***СЕГА СТЕ СПРЕМНИ ДА ЗАПОЧНЕТЕ***

  [​IMG]

  1 - Приклучете го вашиот Sony Ericsson Xperia X10 во вашиот компјутер преку USB и Windows ќе пробаа да ги инсталирате сите соодветни драјвери, еден од драјверите нема да биде најден и на тој начин мора да продолжи кон Device Manager во Control Panel и се најде на Sony Ericsson Xperia X10 (ќе има жолта икона веднаш до него).

  2 - Десен-клик на Sony Ericsson Xperia X10 за влез и изберете Properties, го наведува Windows да ги апдејтира /инсталира драјверите за овој уред и кога тоа ќе биде потребно, едноставно пребарувате го usb_driver фолдерот во внатрешноста на Android software development kit фолдерот кој ви е извлечен на десктопот од порано - уредот е препознат и драјверот е инсталиран.

  3 - Побарајте ја Android SDK папката каде што е извлечена на десктопот и стартувајте го Setup.exe за да започне процесот.

  4 - Еднаш откако примената на аппликацијата е стартувана, ќе ви се појави еден прозорец како што е покажан во фигурата 2.

  5 - Кликнете на копчето Refresh, така што барањето може да ја апдејтира/ажурира својата листа на оперативниот систем SDKs достапни од Google.

  6 - Проверете го делот веднаш до URL-то што се покажува во барањето, вие сте сега се претставени со листа на Андроид SDKs и Google APIs што сакате да ја инсталирате.

  7 - Препорачливо е да ги изберете сите достапни пакети за максимална компатибилност.

  8 - Откако фајловите се превземени едноставно затворете ја апликацијата.

  9 - пребарајте во Tools фолдерот,внатре во Android SDK фолдерот што вие го распакувавте на вашиот десктоп.

  10 - Дупол клик на DDMS.BAT за да го извршите Dalvik Debug Monitor.

  11 - Апликацијата ќе започне со командата ДОС и на крајот со Windows базирана апликација - вашиот телефон ќе биде наведен на левата страна, и вие треба да кликнете на него за да бидете сигурни дека сте го селектирале.

  12 - ликнете на менито и одберете Screen Capture или користете Ctrl-S.

  13 - Сликањто/скриншутирањето сега се појавува на вашиот екран, но има еден финален недокументиран чекор.

  14 - Ви препорачувам да кликнете на Copy-копчето за копирање и Paste-копчето за пастирање,Пастирај те го во кој било едитор на слики(Microsoft Paint, Adobe Photoshop, etc) .
   

Сподели преку: