Како да инсталирате ново радио без да го форматирате вашиот HTC One

Дискусија во форумот 'HTC One Series' започната од AtoM-AnT, 22 апр 2013.

 1. AtoM-AnT

  AtoM-AnT Модератор

  Член од:
  26 мар 2010
  Мислења:
  2.175
  Допаѓања:
  913
  Поени од трофеи:
  208
  Бидејќи HTC One сеуште нема S-Off при инсталирањето на ново радио се јавува еден мал проблем, се бриша целата внатрешна меморија со се сите апликации, фолдери и се останато што имате на вашата мемориска картичка.

  За да се избегне долготрајниот процес на копирање на сите фајлови и нивно враќање по инсталацијата на радиото треба да го направите следново:

  1. Симнете го најновото радио Radio 1.29.401.12 WWE OTA - 4A.14.3250.13_10.33.1150.01L

  2. Симнатиот фајл ставете го во картичката од вашиот телефон и донесете го телефонот во рековери

  3. Во вашиот fastboot фолдер отворете CMD и напишете го следново: adb shell па потоа dd if=/dev/block/mmcblk0p31 of=/sdcard/radio_firmware.img

  4. Треба да ви се појави следново:

  Код:
  ~ # dd if=/dev/block/mmcblk0p31 of=/sdcard/radio_firmware.img
  dd if=/dev/block/mmcblk0p31 of=/sdcard/radio_firmware.img
  153601+0 records in
  153601+0 records out
  78643712 bytes (75.0MB) copied, 11.826523 seconds, 5.4MB/s
  5. Сега можете да го флешувате RadioUpdate1.29.401.12.zip преку вашето рековери и со тоа го имате најновото радио
   
 2. pornO_staR

  pornO_staR Претседател на ГСМ МК

  Член од:
  12 фев 2008
  Мислења:
  229
  Допаѓања:
  18
  Поени од трофеи:
  18
  Dali znaes koe radio najdobro se pokazuva za nasiov region t.e. t mobile monentalno sum na .24 po preporaka na xda deka kaj site se pogodilo ova radio.

  Sent from my HTC One using Tapatalk
   

Сподели преку: