Зошто го сакате/мразите Apple??

Дискусија во форумот 'Off topic теми' започната од христијан, 25 дек 2014.

?

Дали го сакате или мразите Епл?

 1. Го мразам Епл

  6,9%
 2. Го сакам Епл

  24,1%
 3. Ме заболе за Епл...

  69,0%
 1. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Мислам дека може една убава дискусија (Тепачка) да се направи на ваква тема. Не мислам буквално на мразење, туку кои се работите кои ви сметаат кај Епл? Или зошто ви се свиѓа?

  Мене искрено ме имресионира целата компанија со самото тоа што прави огромен профит, гледано од бизнис страна. Интересно е што не пробуваат да ги намалат цените за да продадат повеќе уреди, него напротив, баш заради тоа што цените се огромни, продаваат многу.

  Втора работа што ме тера да ја сакам компанијата е нејзиниот креатот, Џобс, личност со толку специфичен карактер, желба за успех, не сум видел на друго место. Многу луѓе сметаат дека е себичен и расипан, ама според некоја моја филозофија, човекот е легенда(Иако има некои лоши постапки што не се за оправдување). Секој човек на светов има еднакво право колку и сите други да се снајде и да успее, а после да прави што сака со богатството, он успеал и единствена желба му била со богатството да ја развива компанијата уште и уште... Затоа денес е најведна во свет.

  Трета работа ми се перфектно изработените производи, иако во последно време мислам дека нема кој да ја одржува таа перфекција во епл (Чист пример, камерата на ајфон 6 излага нанадвор). Сепак, мекбукот е перфекција, MAC OS, сега најновиов особено е и од дизајнерска гледна точка и од функционалност екстра..

  Се на се, да не должам многу, можам да кажам дека најмногу ја сакам епл заради Џобс и перфекцијата на производите. :)

  Е сеа многу ме интересира тие што не ја сакаат компанијава да се изјаснат, пошто со некои членови имам правено муабет и во живо и ми имаат интересни мислења кажано, па се надевам ќе се искажат и во темава, да направиме интересна дискусија. :)
   
 2. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Отвори анкета да се пребројат :)
   
  На Dzepar и христијан им се допаѓа ова.
 3. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.137
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Незнам дали сум слеп, ама неможам да ја најдам опцијата за анкета да додадам... Иначе интересна идеја, ако не ти е проблем стави анкета.. :)

  Иако се знае исходот, 90% не ја сакам, 10% ја сакам, моја прогноза.. :D
   
 4. jabawokee

  jabawokee Активен Член

  Член од:
  27 јул 2012
  Мислења:
  156
  Допаѓања:
  68
  Поени од трофеи:
  28
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note
  РОМ/Верзија:
  Miui V6
  Мене ми се допаѓа ради убавите производи, одличниот маркетинг, многу убавите презентации а и реално убаво ,, испегланиот '' софтвер за нивните производи. Е така
   
  На MacedonianBoy и христијан им се допаѓа ова.
 5. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.073
  Допаѓања:
  6.334
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
 6. psyside

  psyside GSM master

  Член од:
  28 окт 2014
  Мислења:
  3.311
  Допаѓања:
  4.605
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  S7 Edge
  Добро е познато како и зошто, нема потреба од вакви теми.
   
  На Dzepar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. filipkir

  filipkir GSM master

  Член од:
  20 сеп 2011
  Мислења:
  2.298
  Допаѓања:
  1.800
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note3
  РОМ/Верзија:
  KitKat 4.4.2
  На мене највеќе ми се допаѓа цената на Apple производите :pos:
   
  staycalm, dino_bt, OLI-HAUG и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Сите што го мразат Епл, стиснале „Ме заболе за Епл“ хехехехе.... :)
   
 9. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Тамн ќе пишев зошто нема трета опција "ме заболе левото маде за епл" видов дека има анкета Мобилка
   
  На OLI-HAUG му/ѝ се допаѓа ова.
 10. hensk

  hensk GSM master

  Член од:
  15 мај 2008
  Мислења:
  3.420
  Допаѓања:
  1.170
  Поени од трофеи:
  208
  кај да видам кој гласал
   

Сподели преку: