Ефектот од новите високи казни

Дискусија во форумот 'Македонија и свет' започната од stefan_mkd, 30 окт 2014.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.133
  Допаѓања:
  2.023
  Поени од трофеи:
  208
  Поттикнат од оваа анкета на кајгана

  http://kajgana.com/anketa-shto-misl...nite-vo-zakonot-za-bezbednost-vo-soobrakjajot

  ја отварам темава да видам кое е вашете мислење од вискоите казни, каков ефект ќе имаат вашата улога во сообраќајот.

  Почнав да пишувам некое мое мислење, но некако неможам да се изразам :) Така да се извинувам што нема прв да пишам мислење.
   
 2. alekcacko

  alekcacko Активен Член

  Член од:
  31 авг 2012
  Мислења:
  806
  Допаѓања:
  154
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  LG L50 213N
  РОМ/Верзија:
  4.4.2 Stock
  Епа ќе почнат луѓето повеќе да внимаваат кога возат, но како и да е освен возачите мора и пешаците да внимаваат. Имало многу случаеви кади пешакот е крив, ама пак се обвинува возачот.
  На пешачки премин еден ми се закана да не врвам и место да застани, забрза.
   
 3. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.100
  Допаѓања:
  4.378
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Ефект како посигурен сообраќај нема да има. Кој си бил без мозок, пак ќе си остане без мозок и ќе лета без каиш со 300 на саат додека збори на телефон јадејќи мекици од стража.
  Единствен ефект што ќе го има е тоа што Букефал ќе може да добие поголемо маде со парите од казните.
   
  На Ilija, NeNo-94, goth50 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. supermen

  supermen Познат Член

  Член од:
  24 мар 2008
  Мислења:
  1.126
  Допаѓања:
  524
  Поени од трофеи:
  113
  Амaн. Држaвaвa е дo тoлку зaебaнa штo удријa нa нaјсирoмaшниoт слoј. Мaмaтa нивнa лoпoвскa, зa лекoви дa ги дaдaт сите пaри штo ги крaдaт :!!!:!
   
  На Ilija и RagingDemon им се допаѓа ова.
 5. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Па.... пред некој месец ме сопираат џандари, рака на срце ги прекршив сите можни правила и закони што и у Бангладеш да бев ќе ме сопреа, и ми вика што работиш... дрн дрн... и колегата му вика, еј еј, чекај вика не пишувај, ќе ни се најде човеков... и ми се врти „абе имам еден Сони флетот не му работи“ хаха... :)
   
  stefan_mkd, Torte Mobile, haCk0r и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. христијан

  христијан GSM master

  Член од:
  16 сеп 2008
  Мислења:
  4.142
  Допаѓања:
  2.396
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 6s
  РОМ/Верзија:
  Најново
  Не дека ја правдам државата и дека не краде...

  Ама стварно не ми е јасно како од темава излага дека некој не краде? Епа извинете, али ако сеа некој сака да прави нешто нелегално, треба да е казнет со огроооооооооооомна казна... Тој што нема, нека не се праи паметен и нека не праи прекршок, нема да биде казнет.

  Taка да, ја сум ЗА новите високи казни... Баш прееска видов еден таксиста, од лента за лево стои на црвено, се пали жолто, го поминува цел булевар и врти десно... И тука си пушта сирена џандарот и по него. :)

  И да, тука имаме проблем како што кажа крале, што казните не функционираат ако имаш да понудиш нешто интересно.. Така да, високи казни ДА, ама спроведени до крај.. :)
   
 7. Bumblebee

  Bumblebee Администратор®

  Член од:
  3 јан 2012
  Мислења:
  7.242
  Допаѓања:
  6.450
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  iPhone 6s
  Тој еве да речеме вози некој југо и го стопираат, не работи ништо или работи за минималец 8000, има на југото плин, не атестиран, гуми изедени и со кал... и за тоа му е казна околу 600-700 евра да речеме, а југото не вреди ни 300евра и има приходи помали од 150 евра..

  Нормално ли е тоа?

  Треба да работи пола година да плати казна...

  Каде е поентата на тоа..

  А од друга страна некој се богати, во случајов не се богати баш, пошто државата е во долгови до гркљан, па мора да се полни буџетот, тоа е моето размислување.
   
 8. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.088
  Допаѓања:
  9.166
  Поени од трофеи:
  358
  Абе да така е, АМА глеј сега... што ако тој со неатестиран плин, со неисправни кочници ПРЕГАЗИ НЕЧИЕ ДЕТЕ? Или се запали и изгори?

  Кој ќе биде крив. Така и беше со оној што се преврте бродот кога се удавија бугарите во Охрид. Значи не е крив ни капетанот ни никој, крива е државата што му издала дозвола уште луѓе да носи на кајчено.
  Друг е проблемот. Секаде во светот постои правило СОЗДАЈ УСЛОВИ, ПА КАЗНУВАЈ!

  Не мене ме казнуваат за паркинг, а НЕМА каде да се паркира. Направи паркинг, па казнувај. А не истите тротоари што беа до вчера беспари сега наплаќаат - не тоа не се услови! Направи паркинзи како што треба, па наплаќај и казнувај!

  Или создај услови да не се вози такво југо или коњска кола, па да може да си купи добра кола, ПА ТОГАШ казнувај го.
   
  fenomenmk, AlexM, Torte Mobile и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.100
  Допаѓања:
  4.378
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Сосема се согласувам. Ако некој прави нешто нелегално треба да се казни со огроооооооооооомна казна, ко на пример перење пари во шишиња или летање со 300 на саат.
  Ама дебилности како казна за кал на гуми е вон секој здрав разум, или цајканот да може да процени дали совозачот ти смета при возење па да ве/го казни, не знам дали да се смеам или да плачам.
   
  На Bumblebee му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ilija

  Ilija GSM master

  Член од:
  24 мар 2010
  Мислења:
  2.035
  Допаѓања:
  1.636
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Samsung S7 Edge
  Нека бидат и дупло повисоки казните ама нека се применуваат и од другата страна на вардар и нема да имам никаков проблем. Вака не.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: