ДХЛ Македонија - Дерење до коска

Дискусија во форумот 'Македонија и свет' започната од Xelmep, 8 окт 2014.

1. Noc 32

Noc 32 Супер Модератор

Член од:
    13 сеп 2009
    Мислења:
    1.554
    Допаѓања:
    1.414
    Поени од трофеи:
    178
    Еднаш сум се заебал со ДХЛ и никад више. Едино поголеми лопови од нив се овие на царина што ги прегледуваат пакетите :D Да не ме сфати буквално @goran, очигледно нешто на царина работи.. Користете ги UPS International, јас сум презадоволен од нив а за Fedex па да не збориме, нема потреба да нагласам дека се најдобри. Fedex ги користам за пратките кои ми се во вредност поголема од 1000е бидејќи ми се најсигурни а и од UPS International сум исто многу задоволен, пакетот никогаш не бил оштетен, зборам за картонската кутија, предвиденото време за испорачување 95% од времето било точно, дури и побрзо пристигнал пакетот од планираното. Возачите ми звонат секогаш пред да дојдат да го испорачаат пакетот и во случај да не сум на наведената адреса секогаш ме прашувале дали сакам да ми го достават на друго место, каде што моментално сум.
    ДХЛ не би ги ни мочал! Не вредат ни за тоа!

Gajche, RagingDemon, dino_bt и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. aneri

aneri Нов член

Член од:
    5 јан 2015
    Мислења:
    5
    Допаѓања:
    1
    Поени од трофеи:
    3
    Rabotava bese sto ne ni naracav, nego poklon mi pratija, al cim derat za 5 $ valjda za se pravat problem, kojznae dali voopsto ke se svestat, ova e mn los rejting za kompanijata....
    Cudo na tolku nezadovolni luge, kako voopsto rabotat i funkcioniraat.... Poveke seka vo NG:)))

3. Darken

Darken Нов член

Член од:
    28 јун 2016
    Мислења:
    1
    Допаѓања:
    0
    Поени од трофеи:
    1
    Телефон:
    htc 310
    Од мака со дхл налетав овде Ч)
    Вчера ми стасал пакед кој не ми е купен туку е награда и нормално ми стеса горен наведеното дека дхл бара 1500 ден плус царина и ддв +
    Dokaz za plakanjeto prema isprakjachot (izvod od banka, plakjanje od paypall, western union I sl), a fakturata koja e potrebna za carinskata postapka treba da e so ista vrednost so taa kolku ste platile.
    има решение за ова ?
    или во случај ако не ја подигнам пратката во одреденото време што тогаш само се враќа назат и завршено е ?

4. Gajche

Gajche GSM master

Член од:
    26 јун 2011
    Мислења:
    8.187
    Допаѓања:
    8.316
    Поени од трофеи:
    258
    Ја враќаат назад,
    не плаќаш ни денар
    и чао DHL да не ве гледам/слушам.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

На Noc 32 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. alfabeta

alfabeta Активен Член

Член од:
    17 мај 2012
    Мислења:
    140
    Допаѓања:
    85
    Поени од трофеи:
    28
    Телефон:
    Кинески
    Како не ја видов темата порано.
    А да прашам некој до сега што се изгорел од ДХЛ си подигнал пратка што била заглавена на царина?
    Всушност заглавуваат ли воопшто на царина тие пратки или сето тоа е добро смислено само колку да си ги наплатат тие 1593 денари и плус трошоците за увоз и ддв.

6. Noc 32

Noc 32 Супер Модератор

Член од:
    13 сеп 2009
    Мислења:
    1.554
    Допаѓања:
    1.414
    Поени од трофеи:
    178
    Заглавуваат, да. Тоа што го плаќаш на ДХЛ се трошкови за лежарина плус увоз и ддв како што рече.

7. alfabeta

alfabeta Активен Член

Член од:
    17 мај 2012
    Мислења:
    140
    Допаѓања:
    85
    Поени од трофеи:
    28
    Телефон:
    Кинески
    Ми стигна баш сабајле пратката, ама ме чинеше дополнителни 50 евра. Точно пола од вредноста на целата пратка ама тоа е кога сум неинформирана два пати ќе си плаќам.

8. Alfa Mobil Team

Alfa Mobil Team Администратор™

Член од:
    1 фев 2008
    Мислења:
    17.459
    Допаѓања:
    2.971
    Поени од трофеи:
    358
    Телефон:
    Samsung Galaxy Note4
    РОМ/Верзија:
    SEPF_SM-N910C_5.0.1T
    Same shit, имав пратка од ХК за Белгија рутер од ксиоми, 30 долари на попуст и беше као 7 долари преку дхл за 3-7 дена да стигне, стигна за 4 дена и ме опнаа уште 30еур, 10еур царина, 10 еур измислија некој трошок за импортер и уше 10еур зашо глумеле шпедиција :D боље ејпл аирпорт да купев на старо за истите пари, продаваше еден у огласи.

Сподели преку: