Гаранција на мобилен телефон-искуства во врска со неа

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од HalfGrown_IDIOT, 23 мај 2012.

1. kikioo_pp

kikioo_pp Член

Член од:
    22 јун 2012
    Мислења:
    50
    Допаѓања:
    2
    Поени од трофеи:
    8
    не на стоењето во сервис туку во рок од 2 ипол месеци треба уштѕе еднаш да се расипи апаратот по четврт патѕ ама џабе ми е се, јас го зедов на договор од едноп другарче и ќе треба да го малтретирам него за приговори и слично така да...

2. kirev

kirev Познат Член

Член од:
    14 јул 2010
    Мислења:
    1.315
    Допаѓања:
    735
    Поени од трофеи:
    113
    Дали бил на сервис вкупно повеќе од 30 дена? Ако бил - барај им нов пред да ти истече гаранцијата.

3. kikioo_pp

kikioo_pp Член

Член од:
    22 јун 2012
    Мислења:
    50
    Допаѓања:
    2
    Поени од трофеи:
    8
    Вака, телефонот ми е однесен три пати на сервис до сега, во законот за заштита на потрошувачи член 22 пишува: Во согласност со потрошувачот производот може да се сервисира најмногу три пати во рамките на гарантниот рок и доколку не се поправи производот потрошувачот има право д абара од трговецот да го замени со ист таков нов и исправен производ или да му го врати платениот износ на потрошувачот за купениот производ.

Тоа дали ми е 30 дена на сервис и не игра некоја улога, сега треба да се расипи уште еднаш па да имам право да барам нов, е сеа дали некој има искуство со оваа работа, дали со лесно ќе се заврши или бадијала ќе биди се?
    Во секој случај законот е на моја страна но како оди тоа во пракса незнам...

4. kirev

kirev Познат Член

Член од:
    14 јул 2010
    Мислења:
    1.315
    Допаѓања:
    735
    Поени од трофеи:
    113
    Праксата е на нивна страна 102,5%. Мислам некаде го има и ова со 30 дена... Нејсе - четвртиот пат ќе си бараш нов зашто ти го поправале повеќе од три пати. Инаку ова важи само за купувачи ПРИВАТНИ лица. За фирми со тужба според закон за облигации

5. kikioo_pp

kikioo_pp Член

Член од:
    22 јун 2012
    Мислења:
    50
    Допаѓања:
    2
    Поени од трофеи:
    8
    Денеска бев и телефонот ќе ми биде утре заменет со нов Sony Xperia XA, е сеа незнам овој телефон како е и дали воопшто да почнам д асго користам или да го продавам така неотпакован...

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Torte Mobile

Torte Mobile Супер Модератор

Член од:
    5 фев 2008
    Мислења:
    9.971
    Допаѓања:
    3.912
    Поени од трофеи:
    258
    Телефон: