Гаранција на мобилен телефон-искуства во врска со неа

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од HalfGrown_IDIOT, 23 мај 2012.

 1. kikioo_pp

  kikioo_pp Член

  Член од:
  22 јун 2012
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  не на стоењето во сервис туку во рок од 2 ипол месеци треба уштѕе еднаш да се расипи апаратот по четврт патѕ ама џабе ми е се, јас го зедов на договор од едноп другарче и ќе треба да го малтретирам него за приговори и слично така да...
   
 2. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.280
  Допаѓања:
  705
  Поени од трофеи:
  113
  Дали бил на сервис вкупно повеќе од 30 дена? Ако бил - барај им нов пред да ти истече гаранцијата.
   
 3. kikioo_pp

  kikioo_pp Член

  Член од:
  22 јун 2012
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Вака, телефонот ми е однесен три пати на сервис до сега, во законот за заштита на потрошувачи член 22 пишува: Во согласност со потрошувачот производот може да се сервисира најмногу три пати во рамките на гарантниот рок и доколку не се поправи производот потрошувачот има право д абара од трговецот да го замени со ист таков нов и исправен производ или да му го врати платениот износ на потрошувачот за купениот производ.

  Тоа дали ми е 30 дена на сервис и не игра некоја улога, сега треба да се расипи уште еднаш па да имам право да барам нов, е сеа дали некој има искуство со оваа работа, дали со лесно ќе се заврши или бадијала ќе биди се?
  Во секој случај законот е на моја страна но како оди тоа во пракса незнам...
   
 4. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.280
  Допаѓања:
  705
  Поени од трофеи:
  113
  Праксата е на нивна страна 102,5%. Мислам некаде го има и ова со 30 дена... Нејсе - четвртиот пат ќе си бараш нов зашто ти го поправале повеќе од три пати. Инаку ова важи само за купувачи ПРИВАТНИ лица. За фирми со тужба според закон за облигации
   
 5. kikioo_pp

  kikioo_pp Член

  Член од:
  22 јун 2012
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Денеска бев и телефонот ќе ми биде утре заменет со нов Sony Xperia XA, е сеа незнам овој телефон како е и дали воопшто да почнам д асго користам или да го продавам така неотпакован...
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.866
  Допаѓања:
  3.843
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  Продади го и смени бренд
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.
 7. RaymondZes

  RaymondZes Член

  Член од:
  10 мај 2019
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Телефон:
  89185244397

Сподели преку: